Ana Sayfa HAYAT NASIL YAPILIR? Ev Yapımı Gül Suyu

Ev Yapımı Gül Suyu

Sevdiğiniz kişi size bir buket gül mü verdi? Üstelik bu güller kokulu ise o  zaman bu buketi daha kalıcı hale getirebilirsiniz. Gülleri saklamak yerine bu kez size gül suyu üretmeyi önereceğiz. Sakın zor bir işlem olduğunu düşünmeyin. Kesinlikle yapabilirsiniz. Üstelik eviniz uzun süre size hediye edilen güller gibi kokmaya devam edecek.

Gerekli olan malzemeler:

1 düzine gül

3 su bardağı su

Kapaklı büyük tencere

Küçük kase

buz

Kurulama bezi

Kapaklı saklama kabı

Süzgeç (isteğe bağlı)

Yapılışı:

İşe gül yapraklarının tek tek ayıklanmasıyla başlayın. Sap ve içinde bulunan tomurcuk bölümünü tamamen çıkarın. Tencere içinde sadece gül yaprakları bulunsun.

Yapmak istediğimiz işlem aslında damıtarak gül suyu elde etmek. Bunun için gül yapraklarını koyduğunuz tencerenin ortasına küçük bir kase yerleştirin. Tencerenin kapağında damıtılarak damlayacak gül suyu bu kasede toplanacak.

Şimdi yaprakların üzerine su koyun ve tencerenin kapağını ters olarak kapatın. Çünkü kapaklar içeriye doğru bombeli olduğu için damıtılan gül suyu küçük kasenin içine girecektir. Tencere içine koyduğunuz su kesinlikle ortadaki kasenin üzerine çıkmamalıdır. Bu arada kasenin de tencere içinde oynamadığından ve devrilmeyeceğinden emin olun.

2Tencere kaynamaya başladığı zaman kapağın üzerine havlu içine sarılı buzlar koyun. Bu soğuk ve sıcak işlem gül suyunun damıtılmasına yardımcı olacaktır. Bir süre sonra kaynamayı durdurun ve küçük kaseyi çıkarın. İçinde biriken su, gülsuyudur.

İsterseniz, gül yapraklarının kaynadığı suyu da gül suyu ektresinin içine karıştırabilirsiniz. Bunun için suyu süzmeyi unutmayın.

İşte harika bir gülsuyu elde ettiniz. Bu suyu istediğiniz yerde püskürterek kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Küf Leke ve Kokusu Nasıl Giderilir?

Küf Leke ve Kokusu Nasıl Giderilir? Küf, leke bırakan ve zarar veren kumaşlar da...

Bitkiler Hızlı Büyümelerini Sağlayan Yöntem

Bitkiler Hızlı Büyümelerini Sağlayan Yöntemi biliyor musunuz? Sabah yumurta ve kahve içeren harika ve...

Salatalık Kullanmanın 9 Akıllı Yolu

Salatalık, salatalar, sağlığınız ve güzelliğiniz için kullanmaktan çok daha fazla kullanım alanına sahiptir.Evde bir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,886BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...