Ana Sayfa HAYAT YARATICI Ev Yapımı Gül Suyu

Ev Yapımı Gül Suyu

Sevdiğiniz kişi size bir buket gül mü verdi? Üstelik bu güller kokulu ise o  zaman bu buketi daha kalıcı hale getirebilirsiniz. Gülleri saklamak yerine bu kez size gül suyu üretmeyi önereceğiz. Sakın zor bir işlem olduğunu düşünmeyin. Kesinlikle yapabilirsiniz. Üstelik eviniz uzun süre size hediye edilen güller gibi kokmaya devam edecek.

Gerekli olan malzemeler:

1 düzine gül

3 su bardağı su

Kapaklı büyük tencere

Küçük kase

buz

Kurulama bezi

Kapaklı saklama kabı

Süzgeç (isteğe bağlı)

Yapılışı:

İşe gül yapraklarının tek tek ayıklanmasıyla başlayın. Sap ve içinde bulunan tomurcuk bölümünü tamamen çıkarın. Tencere içinde sadece gül yaprakları bulunsun.

Yapmak istediğimiz işlem aslında damıtarak gül suyu elde etmek. Bunun için gül yapraklarını koyduğunuz tencerenin ortasına küçük bir kase yerleştirin. Tencerenin kapağında damıtılarak damlayacak gül suyu bu kasede toplanacak.

Şimdi yaprakların üzerine su koyun ve tencerenin kapağını ters olarak kapatın. Çünkü kapaklar içeriye doğru bombeli olduğu için damıtılan gül suyu küçük kasenin içine girecektir. Tencere içine koyduğunuz su kesinlikle ortadaki kasenin üzerine çıkmamalıdır. Bu arada kasenin de tencere içinde oynamadığından ve devrilmeyeceğinden emin olun.

2Tencere kaynamaya başladığı zaman kapağın üzerine havlu içine sarılı buzlar koyun. Bu soğuk ve sıcak işlem gül suyunun damıtılmasına yardımcı olacaktır. Bir süre sonra kaynamayı durdurun ve küçük kaseyi çıkarın. İçinde biriken su, gülsuyudur.

İsterseniz, gül yapraklarının kaynadığı suyu da gül suyu ektresinin içine karıştırabilirsiniz. Bunun için suyu süzmeyi unutmayın.

İşte harika bir gülsuyu elde ettiniz. Bu suyu istediğiniz yerde püskürterek kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

3 Basit Malzeme İle Hızlı Kilo Verdiren İçecek

Yaz ayları geldi mi, kilo verme telaşı da başlar. Her zaman verilecek birkaç kilo...

Meyvelerinizi Hızlı Olgunlaştırmanın Püf Noktası

Bazı meyveleri evde olgunlaşması için tam olgunlaşmadan alırız. Bazı meyveler ise olgunlaştıktan sonra hızla...

Sivrisineklerden Etkili Şekilde Korunmanın 9 Doğal Yolu

Havalar ısınmaya başladı mı, balkon ve bahçe keyfi yapma hayallerinizin korkulu kabusu sivrisineklerdir. Açık...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,366BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

3 Basit Malzeme İle Hızlı Kilo Verdiren İçecek

Yaz ayları geldi mi, kilo verme telaşı da başlar. Her zaman verilecek birkaç kilo fazlalığı vardır. Siz de sağlıklı bir şekilde, kısa sürede kilo...

Meyvelerinizi Hızlı Olgunlaştırmanın Püf Noktası

Bazı meyveleri evde olgunlaşması için tam olgunlaşmadan alırız. Bazı meyveler ise olgunlaştıktan sonra hızla bozuldukları için marketlerde yarı ham olarak satılıyor. bu meyvelerin arasında...

Sivrisineklerden Etkili Şekilde Korunmanın 9 Doğal Yolu

Havalar ısınmaya başladı mı, balkon ve bahçe keyfi yapma hayallerinizin korkulu kabusu sivrisineklerdir. Açık havada kimyasal sinek kovucular da işe yaramaz. Kaşıntılı ve kızarık...

Beyaz ve Renkli Çamaşırlar Birlikte Yıkanabilir mi?

Beyaz çamaşırları boyama ihtimaline karşı renkli çamaşırları beyazlardan ayrı yıkamayı tercih ederiz. Ancak günümüzde yoğun tempo nedeniyle çamaşıra o kadar da zaman ayırmak istemeyebilir,...