Ana Sayfa HAYAT Evde Doğal Ağız Çalkalama Suyu Yapın

Evde Doğal Ağız Çalkalama Suyu Yapın

0
576

Genel ağız bakımı, temel sağlığımızı korumak için olmazsa olmaz. Doktorlar ağzınızda ve dişlerinizde oluşabilecek rahatsızlıkların ciddi bazı diğer hastalıklara yol açabileceği konusunda hemfikir. Etkili bir ağız bakımı için de diş fırçalamak kadar ağız gargarası ve diş ipi kullanmak da atlanmaması gereken detaylardan. Ancak marketlerde satılan ağız çalkalama sularının fiyatları biraz yüksek. Hem bu masraftan kurtulmak, hem de daha doğal bir ağız çalkalama suyu kullanmak isterseniz ağız çalkalama suyunuzu evde kendiniz yapabilirsiniz.

Antibakteriyel özelliğe sahip bu ağız çalkalama suyu sayesinde hem ağız kokusundan kurtulabilir hem de tüm ağzınızda hijyen sağlayabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay olan bu ağız çalkalama suyu en az marketlerde satılanlar kadar etkili.

Gerekli Malzemeler:

  • Bir cam kavanoz
  • Yarım su bardağı saf su
  • 2 çay kaşığı karbonat
  • 2 damla çay ağacı yağı (tüm aktarlarda bulabilirsiniz)
  • 2 damla nane yağı

Tüm bu malzemeleri cam kavanozun içine koyup kapağını kapatın ve çalkalayın. İşte ağız çalkalama suyunuz hazır. Kullanmadığınız zaman karbonat kavanozun dibine çökecektir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka kavanozu tekrar çalkalamayı unutmayın. Bu karışımdan 2-3 çay kaşığı ağzınıza alarak 1-2 dakika süreyle çalkalayın ve gargara yapın. Diğer ağız çalkalama sularında olduğu gibi, bunu da yutmamaya özen gösterin.

Dilerseniz malzemeleri 2 katına çıkararak daha fazla üretebilirsiniz. Ancak çok fazla miktarlarda yapmamanız öneriliyor çünkü zamanda içeriğindeki yağlar bozulabilir ve aroması değişebilir.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın