Ana Sayfa SAĞLIK Düzenli Spor Yapmak için Kendinizi Bu Yöntemlerle Motive Edin

Düzenli Spor Yapmak için Kendinizi Bu Yöntemlerle Motive Edin

Yaz aylarında verilen kiloları yavaş yavaş almaya başladıysanız ve önümüzdeki yaza kadar evlere kapanıp spordan uzak bir kış geçirmek üzereyseniz, kendinizi bu durumdan kurtarabilirsiniz. Her yaz başı, telaşla kilo vermeye çalışmak yerine, düzenli egzersizi tüm hayatınıza yayarak, her zaman sağlıklı ve fit olmak elinizde. Ancak düzenli spor yapmanın birçok insan için çok yüksek motivasyon gerektirdiği malum. Bu sene bir değişiklik yapın ve kış aylarında kilo almaktan bu motivasyon önerileriyle kurtulun.

Amacınızı Belirleyin

Motivasyon için öncelikle çok belirgin bir amacınız olmalı. Atletler için bu motivasyonun sebebi yarışmak ve kazanmaksa, bir başkası için sağlık kazanmak veya para olabilir. Siz de tam olarak ne için motivasyona ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin ve bunun için kendinizi motive edin. Kilo probleminiz mi var? Uzun yıllar sağlıklı bir yaşam mı sürmek istiyorsunuz? Kilo probleminiz yok ama vücudunuz güçsüz mü? Amacınızı kesin olarak belirlemez ve bu amaca yeterince inanmazsanız, motivasyon için de uzun süre beklemeniz gerekebilir.

Egzersiz Yapmak Heyecan Verici Olabilir Mi?

Eğer egzersiz yapmaktan zevk alıyorsanız, bu zaten sizi motive etmek için yeterli olacaktır. Ancak bu sizin için sıkıcı bir aktiviteyse, sizin düzenli spor yapmaya karar vermekten fazlasını yapmanız gerekiyor. Bu fikir size heyecan verici gelmiyorsa, bu aktivitelerin değil, sonuçlarının ne kadar heyecan verici olduğuna odaklanabilirsiniz.

Motivasyonu Yeniden Tanımlayın

Öncelikle motivasyonun gökten inme bir şey olmadığını kabul etmek gerekiyor. Motivasyonu sadece kendimiz yaratırız. Motive olmayı beklemek, ya da bir şeylerin, birilerinin bizi motive etmesini beklemek sadece zaman kaybettirir. Bunun için önce kendinizi motive etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Motivasyon için gerekli olan şeyler ise aşağıda:

Hedefler

Kendinizi motive etmek için en önemli şeyin önünüze hedefler koymak olduğunu zaten biliyorsunuz. İster kilo vermeyi hedefleyin, isterseniz maraton kazanmayı, hedefiniz ne olursa sizi motive edecektir. Sadece tek bir hedef belirlemek zorunda da değilsiniz. “Bugün 20 dakika yürüyeceğim” gibi küçük hedefleriniz veya haftalık, aylık hedefleriniz de olabilir. Ancak hepsinin sonunda nihai amacınızın ne olduğunu mutlaka kendinize hatırlatın ve arada kendinize koyduğunuz bu küçük hedeflere uymaya çalışın.

Hazırlık

Eğer karar verme aşamasını geçtiyseniz, işin en zor kısmını atlattınız demektir. bundan sonra, egzersizleriniz boyunca ihtiyacınız olan şeyleri hazırlamaya başlayabilirsiniz. Spor çantanız, spor giyimleriniz (tüm ekipmanlarınız tercih edeceğiniz spora uygun olmalı yoksa istediğiniz verimi alamayabilirsiniz), su şişeniz, sağlıklı atıştırmalıklarınız her zaman hazır bulunmalı. Yoksa onları toparlamaya çalışırken hevesiniz kaçabilir. Bu motivasyon için çok uğraştık ve yok yere kaybolsun istemeyiz, değil mi?

Disiplin

Evet, her şeyin başı sağlık ve her işin başı disiplin. Bu disiplini başkası bizim adımıza uygulamazsa, insanın kendi kendini disipline edebilmesi biraz zor. Bu nedenle en başından bu disiplin ruhuna girmiş olmak gerekiyor. Bu nedenle bu aktiviteleri arada sırada yapılırsa iyi olacak şeyler gibi değil, yapmak zorunda olduğumuz rutinler gibi düşünmek zorundayız. Düzenli egzersiz yapmayı, diş fırçalamak, banyo yapmak gibi her gün mutlaka yapmak zorunda olduğunuz alışkanlıklar gibi düşünebilirsiniz.

Esneklik

Ancak her ne kadar disiplinden bahsetsek de, bir plana körü körüne bağlı kalmak içinde bulunduğumuz yaşam koşulları içinde pek mümkün değil. Bu nedenle planlarınızda ufak tefek değişiklikler yapmaktan da korkmayın. Bunlar sizi daha da cesaretlendirecektir. Örneğin bir gün yarım saat yürümeniz gerekiyorsa ancak o gün hastaysanız ya da çok önemli bir işiniz çıktıysa, bu yarım saatlik yürüşü başka bir güne erteleyebilirsiniz. Ya da o yarım saatlik yürüyüş yerine 15 dakikalık bir egzersiz yapabilirsiniz. Ne işe yarar demeyin, motivasyonunuzu ve kararlılığınızı ayakta tutmak için yeterli!

Kararlılık

Sağlıklı olmak bir kerelik karar verilecek bir konu değil. Her günkü asıl hedefimiz. Bu nedenle bu hedefiniz için ne kadar kararlı olduğunuzu her gün mutlaka kendinize hatırlatın. Sabahları birkaç dakikanızı, hedeflerinizi ve bu hedeflere ulaşmak için şimdiye kadar neler yaptığınızı gözden geçirmeye ayırın. Hedeflerinizi her gün görebileceğiniz bir yere yazın ve kendi başarılarınızı mutlaka ödüllendirin.

Eğlence

Yukarıda bahsettiğimiz kararlılık, disiplin, hedefler vs gibi konular eğlenceden çok uzak görünse de, düzenli spor yapmayı günlük yapmak zorunda olduğunuz bir görev olduğu kadar eğlence zamanı olarak görmeye başlamanız da motivasyonunuzu yüksek oranda arttıracaktır. Çünkü vücudunuzu hareket ettirmek başlı başına bir eğlence kaynağıdır. Çocukluğunuzu hatırlayın. Yerinizde duramazdınız, değil mi? Dans edin, zıplayın, koşun, yürüyün, ip atlayın. Yeter ki hareketli hayata bir şekilde adım atın!

Kendinizi Ödüllendirin

İşte işin en zevkli kısmı. Kendinizi ödüllendirmek, motivasyonunuzu belki de en fazla tetikleyecek olan şey. İster ufacık, ister çok büyük bir ödül olsun, kendinize vereceğiniz bu armağan, bir sonraki hedefinize daha hızlı ulaşmanızı sağlayacak. Ancak her bir ufak hedefinizden sonra kendinizi ödüllendirmenin sizi biraz şımartacağını da unutmayın. Burada kendinizi disipline etmek de size düşüyor.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,857BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...