Ana Sayfa YEMEK Evde Kefir Yapımı

Evde Kefir Yapımı

Probiyotik bir süt ürünü olan kefir, Kuzey Kafkasya kökenine sahip, yüzlerce yıllık geçmişe sahip bir besin maddesidir. Özellikle Kafkasya’da yaşayan ataların sağlıklı ve uzun yaşama sebepleri arasında gösterilen kefir, sütün mayalanması ile elde edilmektedir.

Kefir Nedir?

Sütün mayalanması sonucu meydana gelen ve tadı sodalı ayrana, kıvamı ise boza benzeyen bir süt ürünü olan kefir, Kafkasya bölgesinde dağlık bölgede yaşayan keçilerin sütü kullanılarak yapılan ve serinleme amacı taşıyan bir süt ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Kefir Mayası Nasıl Oluşturulur?

Kafkasya bölgesinde o yıllarda kefir elde edebilmek için hayvan postlarından tulumlar yapılıyor ve tulumların içerisine keçi sütü konularak fermente işlemi gerçekleştiriliyordu. Fermente olmuş olan sütün bir kısmı, tulumların içerisinden alınarak tüketiliyordu ve alınan kısım yerine yeniden süt eklenerek döndü devam ettiriliyordu. Bu sayede sürekli ve doğal fermantasyonun sağlanmış olması tulumun iç yüzeyinde bir tabaka halinde biriken protein pıhtılarının oluşmasına sebep oluyordu. Görünüş olarak karnabahara benzeyen bu yapılara ise kefirin mayası adı verilmekteydi.

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Yoğurt mayalamak ile benzer bir mantığa sahip olan kefir yapımı için öncelikli olarak güvenilir bir yerden kefir mayası bulmak gereklidir. Kefir mayası Ziraat Fakülteleri’nden temin edilebilmektedir.

Kefir yapmak için aynı zamanda 1 litre süte de ihtiyaç vardır. Kefirin çıkış noktası keçi sürü olduğundan dolayı kefir yapmak için keçi sütü bulunması tavsiye edilir. Ancak bulunamadığı durumlarda keçi sütü yerine çiğ süt veya pastörize süt de kullanılabilir.

1 litre çiğ süt ilk olarak ocakta kaynatılır ve daha sonra soğumaya bırakılır. Üzerinde biriken kaymağı alınan sütün sıcaklığı 20-250C arasında geldikten sonra içerisine kefir mayası ilave edilmelidir. Cam bir kavanozun içerisine konulan süt ve kefir mayasının üzerine içeri hava girecek şekilde bir peçete ile kapatılarak oda sıcaklığında bekletilir. Ortalama olarak 1 gün boyunca sütün pıhtılaşması beklenir ve pıhtılaşan süt buzdolabına alınarak 1 gece boyunca da buzdolabında bekletilir. Plastik süzgeçle süzülen kefir, 2 gün boyunca buzdolabında muhafaza edilerek ara ara tüketilmeye hazırdır.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefirin içeriğinde bulunan bakteriler özellikle sindirim üzerinde olumlu etkiye sahiptirler. Kabızlık ve hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler için ideal bir içecek olan kefir, sindirim sistemi üzerinde yer alan bakteri ve mikropların temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Mide ülseri rahatsızlığını önleyen ve aynı zamanda doğal antibiyotik olma özelliği taşıyan kefir, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kemik sağlığını koruyarak kemik kaybını önlemeye de fayda sağlamaktadır.

Bağışıklık sistemini düzenleme üzerinde de kefirin pek çok faydası bulunmaktadır. Alerjilere iyi gelen ve iltihaplanmayı önleyen kefir, düzenli tüketildiği takdirde tümör ve kanser gibi zararlı oluşumların meydana gelmesini de engellemektedir.

Tüm bu faydalarının yanı sıra kefir, vücuttan ödemin atılmasına, sinüzit tedavisine, kolesterolün düşürülmesine, kalp, karaciğer ve mide rahatsızlıklarına, egzamanın iyileşmesine ve cilt mantarının tedavisine fayda sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir....

Makarna Haşlama Suyunu Kullanmanın 10 Yolu

Makarna haşlama suyunu kullanmanın 10 yolu. Lezzetli makarnalar pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin,...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,808BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Gardırobun Nemini Almanın Pratik Yolu

Lezzetli yemekler yapılan pirinci, telefon suya düştüğünde nemini almak için kullanmak çok bilinen bir uygulamadır. Aynı yöntemi, gardırobun nemini almak ve kıyafetlerin güzel kokması...

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir. buna rağmen insanların yüzde 80'inde magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum eksikliği,...

Gri Saçlar Nasıl Parlaklaştırılır?

Gri saçlar nasıl parlaklaştırılır? Gri saçlar kuru olma eğiliminde olduğu doğrudur ve bazı durumlarda, kafa deriniz daha az nem üretiyorsa sert, kırılgan ve zayıf...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları, distile özsuları veya bitki suları olup damıtma işleminin su içeren...