Ana Sayfa SAĞLIK Kupa Terapisi ile İlgili Bilgiler

Kupa Terapisi ile İlgili Bilgiler

Binlerce yıldır süre gelen bir tedavi yöntemi olan Kupa Terapisi, diğer bir adıyla Hacamat, Çin, İngiltere, Güney Amerika, Moğolistan gibi pek çok farklı ülkede de kullanılabilen bir yöntem olarak bilinmektedir.

Kupa Terapisi Nedir?

Hacamat adıyla da bilinen ve uygulanan bir yöntem olan kupa terapisi, sağlığı korumak ve mevcut hastalıklardan kurtulmak için vücuttaki belli noktalara veya ihtiyaç duyulması halinde tüm vücuda kupa kapatılmasına ve kan alınmasına dayanan bir tedavi yöntemi anlamına gelir.

Günümüz şartları düşünüldüğünde kadın erkek ayırt edilmeksizin herkesin bu tedavi uygulanarak temizlenmeye ihtiyacı vardır.

Kupa Terapisi Nasıl Yapılır?

Tedavi yöntemi olarak kullanılan kupa tedavisi, deri altında biriken ve damarlarda dolaşmayan, vücuda zarar veren, özellikle biriktiği noktanın ilgili olduğu organa zarar veren kirli kanı vücuttan atma işlemidir.

Kupa terapisi (hacamat) tedavisinin uygulanma prensibi şu şekildedir: vücutta bulunan uygun noktalardan oluşmuş kan pıhtıları ve toksik maddeler vakum kullanılarak, kılcal damarların açılması ve kirli kanın temizlenmesi işlemleri sağlanır. Bu yöntemle o bölgelerde bulunan organların kan akışı düzenlenir ve o organın hastalığının düzelmesine fayda sağlayacak temiz ve düzenli kan dolaşımı gerçekleşir. Oldukça hızlı etki eden kupa terapisinin pek çok faydası bulunmakta ve buna rağmen zararlı olacak hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kupa Terapisi Vücutta Hangi Bölgelere Uygulanır?

Kupa terapisinin uygulanacağı bölge kişinin rahatsızlık duyduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

Ruhsal veya psikolojik problem şikâyetlerinde, kulak bölgesi rahatsızlıklarında, egzama, uçuk, sedef gibi cilt hastalıklarında, saç dökülmesinde, ağız, diş, diş eti ve burun tıkanıklığı rahatsızlıklarında kupa tedavisi kafa arkasına uygulanmaktadır. Yeni başlayan katarakt için de bu bölge oldukça büyük fayda sağlamakta, ancak gelişmiş kataraktlarda tavsiye edilmemektedir.

Ağız kokusu şikâyetinde, arpacık, göz kapağı ağrısı ve ödem şikâyetinde, tiroid, lenf bezi gibi rahatsızlıklarda kupa tedavisi ense çukurunun altına uygulanmalıdır.

Ön diş ve köpek dişlerinin ağrımasında, baş titremesi, baş ağrısı şikâyetlerinde, kulak, burun, boğaz ve göz hastalıklarında, karaciğer ve safra kesesi şikâyetlerinde kupa tedavisi kulak altlarına uygulanır.

Akciğer rahatsızlıklarında, yüksek tansiyon, baş dönmesi, bağ ağrısı benzeri şikâyetlerde, kepek oluşumu, boyunda kireçlenme ve boyun fıtığı, kol ve omuz ağrılarında kupa tedavisi omuzlara uygulanmaktadır.

İdrar kaçırma şikâyetinde, böbrek hastalıklarında, tüm üreme bölgesi hastalıklarında, bel ağrısı ve bel fıtığı rahatsızlıklarında kupa tedavisi bel bölümüne uygulanmaktadır.

Diz bölgesi ile ilgili olan şikâyetlerde, adet düzensizliğinde, varis ve ayak yaralarında, basurda, mide, karaciğer, safra kesesi ve böbrek rahatsızlıklarında dizlerin iç ve dış kısımlarına uygulanan kupa tedavisi, akciğer, kalp ve pankreas rahatsızlıklarında kürek kemiklerinin arka kısmına uygulanmaktadır.

Kupa Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Metabolizmayı düzenleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren, vücuda direnç kazandıran ve hastalıkları önleyen kupa terapisi, aynı zamanda kılcal damarlardaki tıkanıklıkların açılmasına da fayda sağlamaktadır. Kan ve dokulardaki birikmiş gaz ve toksinleri vücuttan atarak kan akımını da canlandıran kupa tedavisi, dokuların beslenmesini ve oksijenlenmesini arttırarak sertlikleri azaltır ve ödemleri çözer.

Tüm bunların yanı sıra kupa tedavisi, beyin fonksiyonlarını canlandırmaya, kansızlık, eklem ağrıları, bel ve boyun fıtığı tedavilerinde, iç kanamanın durdurulmasında, gözün görme yetisinin arttırılmasında, ezber kuvvetinin artmasında da kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam...

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından...

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de sirke en çok kullanılan ürün haline geliyor. Sirke, evinizdeki her...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş bazı yaratıcı yolları! İşte yoğurtu kullanabileceğiniz alanlar. Lekeleri İyileştir Yoğurt maskesi cildinizi...

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları. Evinizde elma varsa sadece lezzetli bir meyve olmaktan daha çok fayda sağlar. Bir çok yiyecekte farklı amaçlar için kullanabilirsiniz....

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam olarak bilinmemekle birlikte, çok ağrılıdır. Yemek yemek hatta konuşmak bile...