Ana Sayfa HAYAT Gül Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Gül Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda özellikle bitkisel ürünlerden ve doğal maddelerden faydalanılmaya başlaması tüm sağlık sektörü açısından bir devrim niteliği taşımaktadır. Pek çok faydası ile bilinen gül suyu da bu devrimde belirli bir yere sahiptir. Yüzyıllardır faydalı olduğu bilinen ve bu sebeple oldukça fazla kullanılan bir ürün olan gül suyu, doğal yollarda evde de yapılabilmekte ve pek çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir.

Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Evde gül suyu yapabilmek ve doğal yollardan gül suyunu elde etmek oldukça kolaydır. Doğal gül suyunu yapabilmek için ilk olarak 6 su bardağı gül yaprağı elde edecek kadar gül gereklidir. Genel olarak 5 adet gülden 6 su bardağı gül yaprağı çıkabilmekle birlikte, duruma göre daha fazla güle de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Gül suyu hazırlamak için gül yaprağı dışında, suya da ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak gül suyunun daha faydalı ve daha doğal olması için kullanılacak suyun damıtılmış su olması tercih edilmelidir.

Hazırlanmış gül yaprakları ve damıtılmış su bir tencere içerisine konur ve 15 dakika boyunca kaynatılır. Bu sürenin sonunda ocaktan alınan gül suyu soğuyana kadar tencere içerisinde bekletilir ve suyun soğumasının ardından gül yaprakları süzülür ve kenara alınır. Tencere içerisinde kalan su doğal gül suyudur ve istenildiği gibi kullanılabilir.

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

Antiseptik özelliği ile bilinen gül suyu, iltihapları giderici bir özelliğe sahiptir. Dezenfektan özelliğe sahip olması nedeniyle özellikle bakterileri yok etmeye ve güneşten korunmaya da fayda sağlamaktadır.

Gül suyu aynı zamanda mide sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Gül yaprakları yenilerek bağırsakları temizlemek ve kabızlığı önlemek mümkün olduğu gibi, aynı zamanda tatlıların içerisine doğal gül suyu kullanarak da bu etki verilmektedir.

Baş ağrısına da iyi gelen bir özelliği olan gül suyu, rahatlatıcı bir etkiye de sahiptir.

Özellikle kozmetik alanında büyük bir çığır açan gül suyu saç köklerini güçlendirmeye de fayda sağladığı gibi, kan dolaşımını da arttırmakta ve böylece saç dökülmesini önlemektedir.

Cilt sağlığı açısından da büyük önem taşıyan gül suyu, kırışıklıkları gidermekten cildi temizlemeye kadar pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir.

Gül Suyunun Cilt Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Cildin temizlenmesinde gönül rahatlığı ile kullanılabilecek olan gül suyu, cildin temizlenmesine ve tıkalı gözeneklerin açılmasına sebep olur. Özellikle yağlı ciltlerde kullanıldığında sivilce ve akne problemini azaltmaya da fayda sağlayan gül suyu, cildin temizlenmesini sağlamak için kullanılacak en organik ve en ucuz yöntemdir.

Gül Suyu Nasıl Kullanılmalıdır?

Pek çok farklı amaçla kullanılabilecek gül suyunda her kullanım için farklı yöntemler mevcuttur.

Cilt temizliğinde kullanmak için pamuk üzerine dökülerek cilde sürülmesi gerekilen gül suyu, gözaltı morluklarını gidermek için ise makyaj pamuklarının gül suyuna batırılması ve ardından birkaç dakika gözlerin üstüne konularak bekletilmesi ile fayda sağlamaktadır.

Güneş yanıkları için de oldukça fayda sağlayan gül suyu, 2 yemek kaşığı gül suyu ile 2 yemek kaşığı domates suyunun karıştırılması ve cilde sürülmesi şeklinde kullanılmalıdır.

Saçların dökülmesi engellemek ve saçlara parlaklık katmak için ise gül suyu ile jojoba yağı karıştırılarak saç maskesi şeklinde saça uygulanmalıdır. Birkaç saatlik beklemenin ardından yıkanılan bu saç maskesi saçları hem güçlendirecek hem de parlaklık kazandıracaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Naftalin ile Yapılacak 4 Şey

Kıyafet saklarken sadece naftalin kullanıyorsanız, yazımızı okuyun! Evin içinde ve çevresinde naftalini kullanabileceğiniz bu...

Evdeki Negatif Enerjiyi Çıkarmak İçin 8 İpucu

Eviniz kokulacak değil, huzur bulunacak bir yerdir. Eğer evinizde kendinizi huzursuz hissediyor ve negatif...

Tek Kalan Çorap ile Yapılacak 5 Şey

Sizin de sık sık tek kalan çorap sorununuz oluyor mu? Çoraplarınızda birini kaybettiğiniz zaman...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
450TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Pişirmeden Önce Asla Yıkanmaması Gereken 4 Gıda

Yemek pişirmeden önce sebze, bakliyat gibi her türlü malzemeyi yıkama alışkanlığımız vardır. Gıdaları yıkayarak bakteri ve kirlerden kurtuluruz. Ancak bazı gıdalar vardır ki, asla...

Limon Reçeli Tarifi

Limon seviyor ve sık sık tüketmek için özen gösteriyorsanız, o zaman limon reçelini de seveceksiniz. Hazırlaması kolay, lezzeti ve aroması mükemmel bir reçel. Fazla...

Kilo Verirken Çatlak İzleri Nasıl Önlenir?

Kilo Verirken Çatlak İzleri Nasıl Önlenir? Kısa bir sürede kilo alıp veren kadınlar ve erkeklerde çatlak izleri olabilir. Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla elastik...

Alın Kırışıklıklarını Yok Etme Yöntemleri

Alın kırışıklıkları doğaldır, yaşlanmanın yan ürünüdür ve onlardan sonsuza dek kaçamazsınız. Erken yaşta görmeye başladıysanız veya alnınızdaki kırışıklığın daha ileri yaşlarda ortaya çıkmasını istiyorsanız...