Ana Sayfa HAYAT Kasım Ayı Meyve, Sebze ve Balıkları

Kasım Ayı Meyve, Sebze ve Balıkları

Her ayın ve her mevsimin kendine göre ayrı bir güzelliği ve ayrı bir faydası olmakla birlikte her aya dair tüketilecek besin maddeleri de değişiklik göstermektedir. Her ne kadar günümüzde tarım ve seracılık gelişmiş olsa ve her besine her mevsimde ulaşıyor olsak da, kendi zamanında doğal yollarla üretilmiş besinleri tüketmenin yerini hiçbir şeyin tutması mümkün değildir.

Kasım Ayında Tüketilecek Meyveler

Meyvelerin faydası kuşku götürmeyecek şekilde bilinmektedir. İçeriğinde bulunan doğal meyve şekeri tüm şeker ihtiyacımızı karşılamakta, bunun yanı sıra, içeriğinde bulunan vitaminler bizlerin hastalıklardan korunmaktan daha büyük felaketlerden kaçınmamıza kadar pek çok noktada işimize yaramaktadır.

Kasım ayı içerisinde doğal olarak üretilen ve bu ayın meyvesi olarak adlandırılan meyveler, kış aylarının geldiğini müjdeleyen ve sevinçle tüketilen elma, mandalina, nar, armut, greyfurt, kivi, üzüm ve yaş hurmadır. Tamamı sevilerek tüketilen bu meyveler kasım ayı itibarıyla hayatımıza girer ve tüm kış gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Bu meyvelerin yanı sıra kış aylarının en sevilen besin maddeleri arasında ilk sırada akla gelen kestane ve ceviz de kasım ayında tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır.

Kasım Ayında Tüketilecek Sebzeler

Sonbahar mevsiminin son ayı olarak takvimlerde yer alan ancak soğukları ile kış aylarını pek de aratmayan kasım ayı içerisinde hastalık kapmamak için de beslenme düzenine ayrı bir dikkat etmek gerekmektedir. Bu sebeple kasım ayı içerisinde mevsimi gelmiş olan ve tüketilecek besinlerin başında gelen balkabağı büyük önem taşır. İçerisinde bol miktarda bulunan beta karoten sayesinde kanser oluşumunu önleyen, kanser oluşmuş ise kanser hücreleriyle savaşan bir sebze olan balkabağı, kasım ayı içerisinde en fazla tüketilmesi gereken sebzeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Genel olarak tatlısı yapılan ve akla ilk bu şekilde gelen balkabağı, çorbası ve pastasının yanı sıra, etli sebze yemeği olarak da tüketilebilmektedir.

Balkabağının dışında kasım ayı içerisinde gönül rahatlığı ile tüketilebilecek mevsim sebzeleri, kabak, kereviz, lahana, yer elması, pırasa, havuç, karnabahar, pazı ve ıspanak olarak bilinmektedir. Tüm bu sebzeler düzenli olarak tüketildiği takdirde kış ayları gelmeden bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bu sayede tüm kışı sağlıkla geçirmek mümkündür.

Kasım Ayında Tüketilecek Balık Türleri

Kasım ayı içerisinde havaların soğuması ve av mevsiminin hararetini azaltması sebebiyle tüketilebilecek, mevsimi gelen balık sayısı oldukça fazladır. Bu ay içerisinde tüketilebilecek balıklar mezgit, hamsi, istavrit, kefal, kırlangıç, lüfer, orfoz, palamut, tekirdir.

Bir soğuk su balığı olması sebebiyle kasım ayı içerisinde de yakalanabilen ve bu sebeple tüketilebilecek bir balık olan ringa, hamsigiller familyasına ait bir balık türüdür. Kış aylarında yüzeye yaklaştıkları için kolayca yakalanan bu balık türleri, taze olarak alınıp pişirilerek tüketilebildiği gibi, tütsülenerek saklanıp başka aylara da bırakılabilir.

Pek çok insan tarafından bilinen ve lezzeti su götürmeyen bir balık türü olan mezgit, soğuk denizlerde veya tatlı sularda yaşayabilmektedir. Yurdumuzdaki bütün denizlerden sonbahar ve kış aylarında sıklıkla rastlanılabilecek olan mezgit, ülkemizde ağırlıklı olarak mevsiminde taze olarak yakalanıp tüketilmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Paslı Ütüyü Temizlemenin Kolay Yöntemi

Paslı ütü kıyafetlerinizi geri dönüşü olmayan bir şekilde mahvedebilir. Ancak ütünüz ne kadar ucuz...

Sutyenin Son Kullanma Tarihi Var

İyi bir sütyen oldukça pahalı olabilir. Güzel, uyan ve aslında rahat olan birini bulmak...

Elmayı Kabuğuyla Yiyecekseniz Nasıl Yıkanmalı?

Elma yemek istiyorsanız, musluk suyuyla yıkarsınız veya üstünü silersiniz. Hemen hemen her birimiz bunu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çok Fazla Ispanak Tüketmenin Yan Etkileri

Vücudunuz için çok fazla besin maddesi sağlayan ıspanağın çok tüketilmesi durumunda yan etkileri de olabilir.Ispanağın pek çok sağlık faydası vardır ve sofralardan eksik edilmemesi...

Sıcak Su İçmenin 7 Şaşırtıcı Faydası

Her gün düzenli olarak yeterli miktarda su içmek sağlık açısından çok önemlidir. Ancak soğuk su yerine sıcak su içmenin çok daha faydalı olduğunu biliyor...

Paslı Ütüyü Temizlemenin Kolay Yöntemi

Paslı ütü kıyafetlerinizi geri dönüşü olmayan bir şekilde mahvedebilir. Ancak ütünüz ne kadar ucuz veya pahalı olursa olsun, ütülerin üzerinde zamanla hala bir pas...

Sutyenin Son Kullanma Tarihi Var

İyi bir sütyen oldukça pahalı olabilir. Güzel, uyan ve aslında rahat olan birini bulmak kolay değildir, özellikle de daha büyük sütyen bedenine sahip kadınlar...