Ana Sayfa SAĞLIK Zerdeçalı Mutfağınızdan Eksik Etmeyin

Zerdeçalı Mutfağınızdan Eksik Etmeyin

Zerdeçal, çok yaygın bir bitkidir. Dünyanın birçok yerinde “baharatlar Kraliçesi” olarak anılmaktadır. Biber gibi aroması, keskin tadı ve altın rengi vardır.

Amerikan Kimya Derneği Dergisi göre, zerdeçal antioksidan, antiviral, antibakteriyel, antifungal, antikarsinojenik mütajen ve anti-inflamatuar özellikleri bulunuyor.

Zerdeçal ayrıca, protein, diyet lifi, niasin, Vitamin C, Vitamin E, Vitamin K, potasyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum ve çinko gibi çok sayıda sağlıklı besinleri de içinde bulundurur. Bütün bu faktörler nedeniyle zerdeçal, genellikle sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır.

Zerdaçalın nasıl kullanmanız gerektiği konusunda düşünüyorsanız, size kullanabileceğiniz 7 alanı anlatacağız.

  1. Evinizde zerdeçalı yeni kullanmaya başlayacaksınız o zaman size önerimiz sabah kahvaltısında yumurtanın üzerine serpmenizdir. Yumurtaya çok hoş bir tad ve görünüm vermektedir.
  1. Kavrulmuş sebzelerle birlikte kullanabilirsiniz. Zerdeçal biber gibi sebzelerinize tad verebilir. Karnabahar, patates gibi kök sebzelere çok yakışır.
  1. Yapacağınız pilavın üzerine ince bir şerit halinde zerdeçal ekebilirsiniz. Hem pilavınız renklenecektir hem de hafif bir lezzet verecektir.
  1. Yeşilliklerle deneyin. Sote ya da lahana, karalahana sebzelerin üzerine zerdeçal ekebilirsiniz.
  1. Çorbalarda kullanın. Sebze veya tavuk suyu çorbaların içine yine zerdeçal ekebilirsiniz. Hem çorbanın tadını lezzetlendirir hem de ısınmanızı sağlar.
  1. Taze zerdeçal kökünün suyunu çıkarabilir ve bu suyu tatlıların içinde kullanabilirsiniz. Zerdeçalın keskin lezzeti tatlılar içinde maskelenecektir.
  1. Çayını yapın. Dünyevi ve rahatlatıcı içecek yapmak için sütün içine bal ve zerdeçal ekleyerek pişirin.

Ek ipucu: Zerdeçalı sağlık açısından kullanmak isityorsanız içine bir miktar karabiber de eklemeyi unutmayın. Yapılan araştırmalar, karabiber ile zerdeçalın etkileşime geçtiğini ve sağlık açısından çok daha yararlı bir hale geldiğini gösteriyor.

Dörtte bir fincan zerdeçalın içine yarım çay kaşığı karabiber eklemeniz yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey. COVID-19 salgını nedeniyle, çoğumuz 2020'de 2019'un tamamında yaptığımızdan...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Fırın Kapısı Bulaşık Makinesi Tabletiyle Nasıl Temizlenir?

Fırın kapısı içinde pişirilen yiyecekler sebebiyle kir ve yağ tabakasıyla kaplanır. Sık sık temizlenmezse bu kirler inatçı hale gelebilir. Fırın kapısındaki kir ve yağ...

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir. Herkes ve özellikle kadınlar ciltlerinin çok güzel olmasını ister. Güzel cilt; parlak, temiz ve pürüzsüzdür. Eğer birçok ürün...

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey. COVID-19 salgını nedeniyle, çoğumuz 2020'de 2019'un tamamında yaptığımızdan daha fazla temizlik ve dezenfeksiyon yaptı. Bu işlem 2021'de de...

Kızartma Yağı Kaç Kere Kullanılır?

Türk mutfağının kızartmanın özel bir yeri vardır. Kızartma yağı hemen dökülmez ve birkaç kez kullanılır. Birkaç kez kullanıldıktan sonra insan sağlığını tehdit eden yağlar,...