Ana Sayfa SAĞLIK Dizlerinizi Güçlendiren 3 Egzersiz (Video)

Dizlerinizi Güçlendiren 3 Egzersiz (Video)

Diz tüm vücudunuza  destek sağlayan en büyük eklemdir. Ayakta durmak, yürümek, koşmak, atlama gibi bir çok hareketimiz dizlerin esnekliği ve dayanıklılığına bağlıdır. Bu nedenle dizlerinizi güçlü ve sağlıklı tutmanız gerekir.

Dizler yaşla birlikte zayıflar. Ancak her yaşta diz sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Dizlerin zayıflamasının nedenleri arasında beslenme yetersizliği, hareketsiz yaşam tarzı, aşırı sodyum alımı, sigara içme, yaralanma ve zorlanma sayılabilir. Ayrıca aşınma ve yıpranma sonucu diz osteoartriti de nedenlerin başında geliyor.

Dizlerinde zayıflık bulunan, ağrıdan muzdarip olan kişilerin onları güçlendirmek için yapabileceği hareketleri sizler için hazırladık. Bu hareketleri yaparak, dizlerinizin güçlenmesine katkıda bulunarak, ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Dizlerinizi güçlendirmek için yapacağınız egzersizler, eklem çevresindeki kasları güçlendirecek dolayısıyla dizlerinizin daha sağlam olmasını sağlayacaktır.

  1. Egzersiz

1

Bu hareketlerin hepsini evinizde çok rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz. Salonunuzun ortasında bir basamak yüksekliğinde kitapları koyun. Sonra yavaş bir hareketle bir adım atın ve ayağınızı kitabın üzerine koyun. Bu sırada diziniz ne önde ne de arkada olmasın. Ayak bileği ile diziniz düz bir çizgi oluştursun. Bu hareketteki ikinci önemli nokta ise bu adımı çok yavaş bir şekilde atın. Kesinlikle step gibi hızlı bir adım atmayın.  Her iki ayağınızla bu hareketi 20 şer kez tekrarlayın.

  1. Egzersiz

2

Bu hareket içinde yine kitapları kullanacağız. Kitapları yere koyun ve bu kez kitabın üzerinden bir adım atın ve ayağınızı diğer tarafa koyun. Kitaplar iki ayağınızın arasında kalsın. Bu hareketi de yaparken ayak bileğiniz ile dizin yine düz bir çizgi oluşturması gerekiyor. Aksi takdirde dizinize bir faydası olmayacağı gibi zarar da verebilir. Bu hareketi de 20’şer kez her iki ayağınızla tekrarlayın.

  1. Egzersiz

3

Bu egzersiz için sert bir sandalye veya sehpa kullanabilirsiniz. Sehpaya arkanızı dönün ve düz olarak durun. Sonra vücudunuzun şeklini bozmadan, yine ayak bileğinizle diziniz düz olacak şekilde hafifçe sehpaya oturun ve kalkın. Bu hareketi de çok yavaş bir şekilde yapmayı unutmayın. 20’şer kez bu hareketi tekrarlayın.

Bu üç egzersiz diz kaslarınızı kuvvetlendirecektir. Ancak bu hareketleri çok yavaş bir şekilde yapın. Ayak bileğiniz ile dizinizin her harekette aynı hizada olmasına özen gösterin.

Aşağıdaki videodan detaylı şekilde izleyebilirsiniz:

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler. Sağlığı geliştiren temel bitkiler arasında mutfak otları, tonik bitkiler...

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek. Kilo verme sürecinde en zor yağ yakılan bölgelerden biri...

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası. Greyfurt, vücut için sayısız yararlı özelliklere sahip bir meyvedir. C...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...