Ana Sayfa KARİYER İş Görüşmesine Giderken Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler

İş Görüşmesine Giderken Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler

Yeni bir iş görüşmesine davet edildiniz. İş görüşmeleri zaten stresli ve zordur. Görüşmeye giderken giydiğiniz kıyafetten, sorulara verdiğiniz yanıtlara kadar birçok etken işi alıp almayacağınızı etkiler. Uzmanlar, iş görüşmesine giderken yapılması ve yapılmaması gereken noktaları araştırdı. İşte sonuçlar:

Yapılması gerekenler:

Doğru kıyafeti giyin:

Ofis içinde nasıl bir çalışma ortamı olduğunu insan kaynakları birimini arayarak öğrenebilirsiniz. Böylece kıyafetinizi de ona göre ayarlayabilirsiniz.

Özgeçmişinizin kopyasını getirin:

Şirkete görüşme öncesinde özgeçmişisini göndermiş olabilirsiniz. Ancak ne olursa olsun yanınızda bir kopya daha bulunsun. Özgeçmişisini güzel bir klasörün içine koyun. Bu size daha profesyonel bir görünüm verecektir.

Uygun beden dilini kullanın:

Sizin duruş, göz teması ve rahat bir pozisyonda olmanız görüşme sürecini etkileyecektir. Kendinizi tanıttığınızı unutmayın. Düz oturun ve fazla mimik kullanmayın.

Doğru cevaplar verin:

İş görüşmelerinde tuzak sorular vardır. Bunlardan biri de sizin zayıf yönlerinizin ne olduğunu öğrenmek isterler. Bu konuya ve diğer konulara doğru yanıtlar verin.

İş görüşmesine zamanından önce gelin:

İş görüşmesine mutlaka zamanında hatta zamanından birkaç dakika erken gelin. Yolda olabilecek aksilikleri evden çıkmadan düşünün ve ona göre hareket edin. Görüşmeye geç kalmak, eksi puanla görüşmeye başlamanıza neden olur.

Doğru sorular hazırlayın:

Görüşme sırasında sizin de sorularınız yanıtlanacaktır. Bunun için soracağınız sorular için önceden hazırlık yapın ve doğru sorular sorun. Doğru sorular için konuşmaları aktif dikkatli olarak dinleyin.

Bir teşekkür notu gönderin:

Görüşme yaptıktan sonra bir teşekkür notu veya e maili gönderin. Bu aynı zamanda görüşme sırasında anlamadığınız veya kafanıza takılan noktaları sormanız için yolu açacaktır.

Yapmamanız gerekenler

İş görüşmeniz sona erdikten sonra, halen siz ofis içindeyken yürüyüş, konuşma ve davranışlarınıza dikkat edin. Örneğin resepsiyonda bulunan kişiyle  gündelik e samimi konuşmalar yapmayın.

Çok rahat olmayın: Görüşme sırasında çok rahat tavırlar sergilemeyin. İşyerinde bir arkadaşınızı görseniz bile çok fazla samimiyet göstermeyin. sizin çok fazla rahat görünmeniz, hoş olmayacaktır.

Eski işinizi kötülemeyin: İş görüşmesi sırasında kesinlikle işiniz, yöneticiniz veya patronunuz hakkında olumsuz konuşmayın. Ne kadar haklı olursanız olun, karşı taraf üzerinde olumsuz etki yapacaktır.

Hazırlıklı olun:Sizin aradıkları eleman olduğunuzu anlamaları için şirket konusuda, yapacağınız iş konusunda araştırmalar yapın. Sorulan soruları yanıt verin. Ancak bunları yaparken, ukalalık seviyesine çıkmayın, “şunları yanlış yapıyorsunuz” gibi cümleler kurmayın.

Kendi çıkarlarınızı ön plana almayın: İş görüşmesi sırasında nerede nasıl ve hangi maaşa çalışacağınız bilgilerini merak etmeniz önemlidir. Ancak görüşme sırasında konu bu noktaya gelinceye kadar sormayın. Çünkü işveren, sizin şirkete olacak faydalarınızı keşfetmeye çalışıyor.

Cevabını bilmediğiniz bir soru sorulursa: Cevabını bilmediğiniz bir soruyla karşı karşıya kalırsanız, yapmamamız gereken ön kötü hareket sessiz kalmaktır. Bir sorunun yanıtı bilmiyorsanız;

Kesinlikle yalan yanıt vermeyin: İş bulma şansınızı yok edersiniz. Genellikle dürüstlük en iyi politikadır.

Kendi sorunlarınız hakkında konuşmayın: Bazı şeyleri ödemek zorundayım bunun için ihtiyacım var gibi cümleleri yöneticiler duymak istemiyor. Senin potansiyel niteliklerin ve şirketin başarısı için seni istihdam edecekler. Her şey bu faktörlere sekonder olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey. Elektrikli süpürge, yalnızca halılarınızı temiz tutmanın harika bir yolu olduğu için değil, sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir! İyi...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir. Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Tüm iyiliği tarçından çıkarmanın...