Ana Sayfa HAYAT Tasarruf Yapmanın 20 Yolu

Tasarruf Yapmanın 20 Yolu

Günlük hayatınızda yaptığınız harcamaların hepsinin doğal olduğunu düşünüyorsunuz. Oysa size yapaağımız öneriler ile ödemelerinze ciddi tasarruflar yapabilirsiniz. İstrseniz, tasarruf yaptığınız paraları biriktirebilirsiniz. İşte çalışmadan para biriktirmenin ve tasarruf yapmanın yolları

1. Maaşınız bankaya yatıyorsa bu paranın belli bir kısmını otomatik olarak başka bir hesaba aktarın. Daha az para alıyormuş gibi davranın ve harcamalarınızı buna göre yapın. Böylece paranızın bir kısmı birikmiş olacaktır.

2. Kredi kartları sizin daha fazla harcamanıza neden olabilir. Harcamalar konusunda dikkatli iseniz, kredi kartı özgürlüktür. Ama hesaplamadan harcıyorsanız, kredi kartı kullanmamayı öneriyoruz.

3. Para biriktirme ve tasarruf konularında farklı yazarların kitaplarını okuyun. Bu kitaplar size tasarrufun ip uçlarını verecektir.

4. Kütüphaneye gidin. Kitap okumak için veya aradığınız bir kitabı bulmak için kütüphaneyi kullanın. Hem daha ucuz hem de daha zengindir. Arkadaşlarınızda DVD leri ücretsiz olarak değiş tokuş yapın, aynı şekilde internet kullanımı da ortak yapabilirsiniz.

5. Kahve seviyorsanız ve çok tüketiyorsanız, o zaman kahvenizi kendiniz yapın. Çünkü dışarıdan satın alacağınız kahve evdekine oranda çok daha pahalıya gelmektedir.

6. Egzersiz yapın. Ancak bu egzersizleri spor salonunda yapıyorsanız, dışarıda açık havada yaparak harcadığınız paranın hesabınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

7. Tutumlu arkadaşlar edinin

Arkadaşlarınizin size çok büyük etkisi olur. Bunun için uzun süreler geçirdiğiniz arkadaşlarınızın tutumlu kişilerden oluşmasına dikkat edin. Çünkü müsrif arkadaşlar, sizi para harcamaya teşvik eder.

8. Para kazanacağınız hobiler geliştirin. Hobinizle zevk alarak ilgilenirsiniz. Eğer bu hobinizi paraya dönüştürürseniz, o zaman hem para kazanıp hem de zevk alabilirsiniz.

9. İyi uyuyun. Uyku dürtüleri kontrol eder. İyi bir gece uykusu alan kişi, bir mağaza içinde deli gibi alışveriş yapmaz. Dürtülerini daha iyi bir şekilde kontrol eder.

10. Su filtresi satın alarak, musluk suyunu kullanabilirsiniz. Böylece sürekli damacana sularına para harcamazsınız.

11. Temizlikte sirke kullanın. Sirke, en güçlü temizlik maddelerinden daha iyi bir temizleyicidir. Ayrıca içinde kimyasallar barındırmaz. Deterjanları büyük paralar ödeyeceğine kendiniz sirkeden oluşan temizlik malzemeleri oluşturabilirsiniz.

12. Tasarruflu ampüller kullanın. Böylece ciddi anlamda enerjiden tasarruf etmiş olursunuz.

13. Eğlenceli ve ücretsiz aktiviteleri deneyin. Bu her zaman ücretsiz eğlencelere katılın anlamına gelmiyor. Ama sevdiğiniz aktiviteleri ücretlerine göre belirleyebilirsiniz. Örneğin uçurtma uçurmak gibi. Hem böylece evinizin dışında olup para harcamamış olacaksınız.

14. Tv ye çok fazla bağımlı değilseniz o zaman aboneliğiniz en çqküçük pakete alabilirsiniz.

15. Faiz oranlarına dikkat edin. Bir şey satın alacağınız zaman eğer taksitlendiriyorsanız, o zaman ödeyeceğiniz faiz oranlarına dikkat edin. Sizin için en uygun faiz oranlı firmayı tercih edin. Boşuna fazladan para ödememiş olursunuz.

16. Aldığınız uzun ömürlü eşyaların kullanımına ve bakımına dikkat edin. Kısa sürede yıpranıp bozulmasına izin vermeyin. Böylece yeniden satın almak için aradan uzun sürenin geçmesi gerekir.

17. Kredi kartlarının ödüllerini takip edin., Böylece kendiz için en uygun ödülü ucretsiz olarak alabilirsiniz.

18. WhatsApp ve Viber İndirin. Arkadaşlarınızla ücretsiz olarak iletişime geçebilirsiniz. Özellikle yurtdışı seyahatlerinde yüklü faturalarla karşılaşmazsınız.

19. Kendinize düdüklü tencere alın. Böylece yemek pişirme sırasında fazla enerji harcamadan, kısa sürede yemeğinizi pişirebilirsiniz.

20. Ödemelerinizi ihmal etmeyin. Çünkü geç yapılan ödemeler sebebiyle yüklü faizler ve gecikme bedelleri ödemek zorunda kalırsınız.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun,...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları,...

6 Mutfak Eşyasının Ucuzunu Almayın

6 mutfak eşyasının ucuzunu almayın. Daha ucuz bir mağazadan çok daha ucuz bir ürün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,804BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...