Ana Sayfa KARİYER "Zayıf Yönleriniz Neler" Sorusuna Nasıl Yanıt Vermelisiniz?

“Zayıf Yönleriniz Neler” Sorusuna Nasıl Yanıt Vermelisiniz?

Bir iş görüşmesine gittiğinizde insan kaynaklarının sorduğu en klasik sorulardan biri “Zayıf Yönleriniz Nelerdir”. Bu klasik de olsa, kritik bir sorudur. Vereceğiniz yanıtlar, sizin değerlendirilmeniz açısından çok önemlidir. Bir çok kişi bu soru karşısında rahatsız olur. Ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın bu soru geldiğinde yanıtlama sırasında bazı kuralları biliyor olmanız gerekir.

1. Soruyu atlatmaya çalışmayın

“Benim en büyük zayıflığım mükemmeliyetçi / işkolik olmam” gibi klişe yanıtlar vermeyin. Bu söyledikleriniz belki sizin için doğru olabilir. ancak karşınızda kişi bu soruyu atlamak için böyle konuştuğunuzu düşünebilir. Bunun için yanıtlarınız fazla jenerik, klişe  olmamalıdır.

2. Dürüst olun

Kendinizi daha iyi tanımak ve gerçek zayıflıklarınızı belirlemek için öncesinde bu konuyu düşünün. Gerçek zayıflıklarınızın ne olduğunu bir kağıda yazın. Sonra görüşme sırasında bunlardan hangisinden bahsedeceğinizi belirleyin.

Var olan ama düzelttiğiniz bir zayıflığınızı anlatmanız daha gerçekçi olacaktır. Ancak söz edeceğiniz zayıflığın diğer işyerinizde yöneticilerle aranızda sorun çıkardığını veya bu yüzden işten ayrıldığınızdan kesinlikle söz konusu etmeyin.

3. Dürüst olurken dikkatli olun

Size dürüst olmanızı söylüyoruz ama çok fazla da değil. Örneğin işi almanıza engel olacak bir zayıflığınızı çok dürüst olup anlatmaya kalkmayın. Örneğin, bir İK pozisyonu için başvurduğunuzda, insanlarla ilişkinizin kötü olduğunu söylemeyin. Ya da bir ürün satışı için başvurdunuz, satış konusunda kötü olduğunuzu ya da satışçıları sevmediğinizi dile getirmeyin. Evet bunlar zayıf yönleriniz olabilir ama siz, işi almanıza engel olmayacak diğer zayıf yönlerinizden biri anlatmayı seçin.

4. Zayıf noktalarınızın üzerinden gelmek için çabalarınızı anlatın

Zayıf yönleriniz hakkında bilgi verdikten sonra bu noktaları aşmak için attığınız adımları da anlatın. Bunların sizin kusurlarınız olmasına rağmen proaktif olarak  bunları aşmak için yeterli beceride olduğunuzu yeni iş görüşmesinde anlatmak sizin için olumlu bir puan olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...