Ana Sayfa HAYAT Ayakkabılarınızı Yıpratan 5 Hata

Ayakkabılarınızı Yıpratan 5 Hata

0
358

Yeni bir ayakkabı aldığımızdaki mutluluk hiçbir şeye değişilmez. Ancak ilk haftalarda gözümüz gibi baktığımız bu ayakkabılara, maalesef her gün aynı özenle bakmadığımızı da itiraf etmemiz lazım. Belki de farkında olmadan yaptığımız bazı hatalar, ayakkabılarımızın normalden daha da fazla yıpranmasına neden oluyor. Siz de aşağıdaki hataları yapmaktan kaçınırsanız, çok severek aldığınız ayakkabılarınızı daha uzun yıllar yeni gibi giyebilirsiniz.

Spor Ayakkabılarınızı Yıkamayın

Bez ayakkabıları ya da spor ayakkabıları makineye atmak çok etkili bir temizleme yöntemi olsa da, ayakkabılarınızın dikişlerine ve eklem yerlerine tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla zarar veriyor. Görüntüsünde bir yıpranma olmasa da, dayanıklıkları büyük ölçüde azalıyor. Bu nedenle spor ayakkabılarınızı makineye atmak yerine nemli bir bezle silmeyi tercih etmelisiniz.

Süet Ayakkabıları Yağmurda Giymek

Çok paralar vererek satın aldığınız süet ayakkabılarınız bir kez bile yağmur görürse dayanıklıkları büyük ölçüde azalacak ve deforme olacaktır. Ve bir kez yağmurda deforme olan süet ayakkabıların eski şeklini alması imkansızdır. Bu nedenle, ani kazalar yaşamamak için havanın yağışlı olma ihtimali varken asla süet ayakkabılarınızla dışarı çıkmayın.

Ayakkabıları Korumamak

Herhangi bir ayakkabınızı giymeden önce, onları mutlaka korumalısınız. Nasıl mı? Özellikle en çok sevdiğiniz ve en değerli ayakkabılarınızın altına lastik taban taktırarak hem kaymaz özellik kazandırabilir hem de tabanını daha dayanıklı hale getirebilirsiniz.

Bir Ayakkabıyı Çok Fazla Giymek

Mutlaka bir ayakkabınızı diğerlerinden çok seversiniz ve sürekli onu giymek istersiniz. Ancak ne kadar sağlam olursa olsun, aynı ayakkabıyı her gün giymek çok fazla yıpranmasına neden olur. Bu nedenle her gün çok severek giyeceğiniz en az 2 ayakkabınız olsun ve dönüşümlü olarak giyin.

 

Kapalı Yerde Muhafaza Etmek

Ayakkabılarınız, özellikle gerçek deriden üretilmiş olanlar, tıpkı insan derisi gibi nefes almaya ihtiyaç duyar. Eğer ayakkabılarınızı, hiç hava almalarına izin vermeden, kutu içinde ya da kapalı dolaplarda muhafaza ederseniz ayakkabılarınızın gözenekleri hava almaz ve hem koku oluşur hem de ayakkabılarınız daha çabuk eskir.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın