Ana SayfaSAĞLIKBel Ağrısından Şikayetçiyseniz Bu 10 Hatayı Yapmayın

Bel Ağrısından Şikayetçiyseniz Bu 10 Hatayı Yapmayın

Kronik bel ağrısı maalesef günümüz insanı için kaçınılmaz. Uzun süre ayakta durmaktan, oturmaktan, duruş bozukluğundan, ağır kaldırmaktan veya başka nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bu ağrıların hiçbir zaman kesin tedavisi olmasa da, aşağıdaki maddelere dikkat ederek şikayetlerinizi azaltmanız mümkün.

Kambur Durmayın

Bel ağrısının en birinci nedenlerinden biri de duruş bozukluğudur. Özellikle otururken kambur durmak, tüm sırt ağırlığınızın eklemlerinize binmesine neden olur ve doğal olarak bel ağrıları da kaçınılmaz olur. Hem iş yeriniz, hem de evinizdeki çalışma ortamınızın sizi en rahat ettirecek şekilde düzenlendiğinden emin olun. Ayrıca karın kaslarınızı güçlendirmenin de dik bir durabilmek için oldukça etkili olduğunu unutmayın.

Egzersiz Yapmaya Üşenmeyin

Sırt ve bel egzersizlerini yapmak, özellikle beliniz yoğun bir şekilde ağrıyorsa çok zorlayıcı olabilir. Ancak temel kaslarınızı güçlendirmek ve eklemlere sağlıklı bir şekilde kan dolaşımı sağlamak için de büyük önem teşkil eder. Bu nedenle egzersiz yapmanın ne kadar önemli olduğunun farkına varın ve mutlaka düzenli olarak egzersiz yapın.

Mucize Aramayın

Bel ağrınızı anında geçireceğini vadeden hiçbir ürüne inanmayın. Belinize ağrı merhemleri sürmek, kupa çektirme cihazları veya sizi baş aşağı tutarak bel ağrınızı geçireceğini söyleyen aletler size sadece geçici bir rahatlama sağlar. Bu nedenle bu tip ürünlere para ve umut bağlamayın.

Belirli Bir Nedene Takılı Kalmayın

Bel ağrılarının %85’ini belirli bir sebebe bağlı değildir. Bu nedenle bel ağrınıza kesin bir teşhis konulabilmesi çok zordur. Teşhis koymak için yapılan çoğu test diskleri, eklemleri ve kemikleri çok detaylı bir şekilde gösterir ancak hiçbir test %100 kesinlikle size gerçek bel ağrınızın sebebini söyleyemez.

Ağır Şeyleri Kaldırmayın

Ağır şeyler kaldırmak tabii ki bel ağrılarının baş sebeplerinden. Mümkün olduğunca ağır şeyleri kaldırmaktan uzak durun. Mutlaka kaldırmanız gerekiyorsa da yere diz çökerek ve ağırlığı vücudunuza eşit şekilde dağıtarak kaldırın. Eğer ağır kaldırmanızı gerektiren bir mesleğiniz varsa da, işvereninizden bununla ilgili size yardımcı olacak bir ekipman veya destek isteyin.

Sürekli Eğilmekten Kaçının

Bel ağrısının diğer sebeplerinden olarak gösterilen sık sık öne doğru eğilmekten kaçının. Öne doğru eğilirken sırtınızdaki disklere çok fazla yük biner ve bu da kas ağrılarına neden olur. Bu nedenle öne doğru eğildikten sonra mutlaka üst gövdenizi geriye doğru eğerek kaslarınızı aksi şekilde dengelemeye çalışın.

İnsanların Anlattıklarına Kulak Asmayın

İnsanlara bel ağrılarınızdan bahsederseniz, size türlü türlü hastalık teşhisleriyle karşılık vereceklerdir. Yakınlarının ya da kendilerinin başına gelen hastalık senaryolarını dikkate almayın. Çoğu bel ağrısı kısa süre içinde çeşitli tedaviler veya egzersizlerle azaltılabilir. Tabii ki bazı bel ağrıları daha ciddi rahatsızlıkların işareti olabilir ancak bu durumda da ne yapmanız gerektiğini zaten doktorunuz size söyleyecektir. Komşunuz değil.

Sigara İçmeyin

Sigara içmenin tabii ki sağlığınıza birçok zararı var ama araştırmalara göre sigara içmek aynı zamanda bel ağrılarını da arttırıyor. Kendinizi diğer hastalıklardan korumak ve bel ağrılarınızdan kurtulmanıza da yardımcı olması için hemen bugün sigarayı bırakın.

Pasif Egzersizleri Bırakın

Isı, ultrason ve soğuk gibi pasif tedaviler anlık olarak rahatlama verse de aslında sadece geçici tedavilerdir. Kendi özel durumunuza göre fiziksel tedavi veya kendi uygulayacağınız egzersizler bu tip pasif tedavilerden çok daha etkilidir.

Ağrının Kendi Kendine Geçmesini Beklemeyin

Eğer bel ağrınız bir-iki haftadan daha uzun bir süredir devam ediyorsa, direkt olarak bir fizik tedavi uzmanıyla veya ortopedistle görüşmenizde fayda var. Ağrıya katlanmaya çalışmak saygı duyulacak bir davranış olsa da, sizi daha zor durumlara sürükleyebilir. Bu nedenle tedaviye ne kadar erken başlarsanız, hafif bir tedaviyle bu ağrılardan kurtulmanız daha mümkün olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
471TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler