Ana Sayfa SAĞLIK Balık Yemenin 8 Faydası

Balık Yemenin 8 Faydası

Kırmızı et içeriği nedeniyle yararı kadar zararı da bulunan bir besindir. Bu nedenle doktorlar tarafından en az hafta da iki kez balık yenilmesi ve özellikle çocuklara balık yedirilmesi önerilmektedir. B vitamini içeriği, fosfor içeriği, zengin bir omega 3 bankası olması gibi özellikleri ile vücudumuz açısından yararları saymakla bitmez. Bu nedenle hafta da iki kez balık tüketilmelidir. Balığın sağlığımız açısından yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

1 ) Vücudumuzun yaşlanmasını geciktiren ve daha genç görünmesini sağlayan omega 3 bileşenlerini doğal olarak içeren bir besindir.

2 ) Balıklrın tüm çeşitlerinde ortak olarak bulunan B, B1, B2, B3, B6, B12, A, D, E vitaminleri nedeniyle vitamin deposudur. Özellikle b vitamini eksikliği rahatsızlıklarında mutlaka balık tüketilmeli ve vitamin doğal yolla alınmalıdır.

3 ) Balık, beyaz et olarak bilindiği için protein açısından oldukça zengin bir besindir.  İçerdiği fosfor ve kalsiyum ile; kalp rahatsızlıklarından koruyarak kalp ritminin düzenli olmasını sağlar, kemik sağlığını koruyararak kemik hastalıklarından korur.

4 ) Antioksidan bileşimi açısından zengin olduğu için, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini yüksek tutarak hastalık etkenlerinin vücudumuzda yaşamasını engeller.

5 ) Balık içerdiği selenyum minerali ile özellikle sporcuların ihtiyaç duyacağı minarellerin doğal olarak karşılanmasında tercih edilen ve sporculara beslenme uzmanlarınca önerilen bir besindir.

6 )  Balık yağı, kırmızı ette bulunan yağ asidinin vücutta birikmesi ile kötü kolestrolün yükselmesine sebep olmaz. Bu nedenle hareket etmeyen ve yediklerini sindirmek için spor yapmayana yaşı ilerlemiş kişilerin özellikle kolestrolden korunması için balık yemeleri gerekmektedir.

7 ) Balık sodyum minerali açısından da çok zengindir. Bu nedenle özellikle spor musabakalarından sonra sporcularda meydana gelen sodyum kaybının telafi edilmesi için balık tüketilmesi gerekmektedir.

8 ) Çocukların gelişim dönemlerinde ihtiyaç duyacakları iyot minerali balıklarda oldukça fazla miktarda bulunur. Bu nedenle çocuklarınızın haftada en az iki defa balık yemesi ihtiyaç duyacakları iyod eksikliğini tamamlayacaktır.

Sağlıklı bir gelişim, sağlıklı bir yaşam sürmek ve vücudumuzun daha geç yaşlanmasını sağlamak için düzenli bir şekilde balık tüketmeli, çocuklarınıza tükettirmelisiniz. Balık, içerdiği vitamin, mineral, omega 3 bileşenleri ile vücudunuzun ihtiyacı olan bileşenleri doğal yollardan karşılamanızı sağlayan bir besindir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kabızlık İçin Karbonat Ev İlacı Tarifleri

Kabızlık sorununu hızlı çözmek için karbonat en iyi doğal ilaçlardan biridir. Kabızlık nedeniyle oluşan...

Tiroid Sorunları için 5 Doğal Çözüm

Eğer kişisel olarak yavaş bir metabolizmanız varsa egzersiz yapmanıza rağmen gerektiği gibi kilo veremiyorsanız,...

Magnezyum İçeren Gıdalar ve Faydaları

Vücutta 300'den fazla biyokimyasal reaksiyonları için gerekli olduğundan Magnezyum sağlığınız için son derece önemlidir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Solan Siyah Pamuklu Giysiler Nasıl Canlandırılır?

Solan Siyah Pamuklu Giysiler Nasıl Canlandırılır? Siyah giymenin avantajlarından biri sizi daha ince göstermesi ve modaya uygun şık ve sinirli görünmesidir. Siyah giysiler, dolabınızdaki...

Kabızlık İçin Karbonat Ev İlacı Tarifleri

Kabızlık sorununu hızlı çözmek için karbonat en iyi doğal ilaçlardan biridir. Kabızlık nedeniyle oluşan şişkinliği ve ağrıyı giderir, bağırsakta hafif bir müshil işlevi görür....

Tiroid Sorunları için 5 Doğal Çözüm

Eğer kişisel olarak yavaş bir metabolizmanız varsa egzersiz yapmanıza rağmen gerektiği gibi kilo veremiyorsanız, adrenal yorgunluğu veya enerji eksikliği ile mücadele ediyorsanız bunların hepsi...

Kavanozlarda, Kaşıklarda Kalan Gıdaları Kullanın

Hepimizin başına gelmiştir. Kavanozun dibinde bir miktar gıda kalır. Örneğin nutella kavanozunu düşünün. Veya bir kaşık bal kullanırsınız kaşıkta bir parmak kalır. Bu gibi...