Ana Sayfa SAĞLIK Sivilcelerinizin Yeri, Nedenlerinin de Habercisi Olabilir

Sivilcelerinizin Yeri, Nedenlerinin de Habercisi Olabilir

Eğer akneye meyilli bir cildiniz varsa, herhangi bir sebep bunu tetikleyebilir ve cildinizde sık sık sivilcelerle karşılaşabilirsiniz. Beslenme şekliniz, sağlık durumunuz, hatta yaşadığınız şehir bile sivilce nedeni olarak karşınıza gelebilir. Ancak, sivilcelerin yüzünüzün neresinde çıktığına bakarak nedenlerini anlayabilir hatta tedavi edebilirsiniz. Nasıl mı?

Çene Bölgesindeki Sivilceler

Nedeni

Çene bölgenizde çıkan sivilcelerin temel nedeni strestir. Stres, yağ bezlerini harekete geçiren androjen hormonunu tetikler ve bu da, çene bölgenizde hormonal sivilcelerin oluşmasına neden olur.

Tedavi Stres kaynaklı sivilcelerden kurtulmak için tabii ki önce stresinizi azaltmanız gerekiyor. Doğru nefes teknikleriyle stresi yenmeniz mümkün. Bunun için, yavaşça burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan verin. Nefese konsantre olmak hem kaygı düzeyinizi hem de kalp atışlarınızı yavaşlatarak stresle mücadele etmenizde yardımcı olur.

Diğer Nedeni

Çene bölgenizdeki sivilcelerin diğer nedenlerinden biri de beslenmedir. Özellikle bu sivilceler kırmızı ve kaşıntılıysa muhtemelen yedikleriniz nedeniyle oluşmuş olabilirler.

Şeker ve rafine karbonhidratlar bu sivilcelerin baş sorumlusudur ve genellikle çene bölgesinde yoğunlaşırlar. Eğer tüm çene bölgenize dağılmış kırmızı ve kaşıntılı sivilceleriniz varsa bunların nedeni de maya olabilir. Bu tip sivilcelere tıpta akne rozasea adı verilir ve kıl köklerindeki mayanın tepkimesi sonucu oluşurlar.

Tedavi

Eğer sivilcelerin nedeni yediklerinizse, bunu ayırt etmek zor olabilir. Bu nedenle dermatologlar 1-3 hafta boyunca şüphelendiğiniz yiyecekleri tamamen keserek (bunlar yoğurt, beyaz ekmek, makarna olabilir) kendinizi test etmenizi öneriyorlar.

T Bölgenizdeki Kırmızı veya Beyaz Başlı Sivilceler

Nedeni

T bölgenizde oluşan bu tip sivilcelerin nedeni hava kirliliğidir.

Havada bulunan bazı zararlı zerrecikler gözeneklerinizi tıkar ve kırmızı başlı sivilcelerin oluşmasına neden olur. Havadaki bazı zehirli gazlar da cildin doğal yağıyla tepkimeye girerek beyaz başlı sivilcelerin ortaya çıkmasında rol oynar.

Tedavi

Eğer bulunduğunuz yerden başka yerde yaşama imkanınız yoksa, ilk yöntem olarak tabii ki cildinizi ve gözeneklerinizi düzenli olarak iyice temizlemeniz gerekiyor. Bunun için hassas ciltler için uygun olan, güvendiğiniz yüz temizleyicilerini kullanabilir, düzenli olarak buhar banyosu uygulayabilir ve yüzünüzü yüz temizleme fırçasıyla yıkarak gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer Nedeni

Bu bölgedeki sivilcelerin diğer nedeni de iklim koşullarıdır. Sıcak ve nemli havalar cildin yağ üretimini hızlandırır ve bu da bakteriler için uygun yaşam koşulları yaratır. Kuru havalar da, cildin nemini alır ve kuru hücrelerin pul pul dökülerek gözenek duvarlarına yapışmasına ve beyaz başlı sivilcelerin oluşmasına neden olur.

Tedavi

Eğer nemli havaya sahip bir yerde yaşıyorsanız, yağsız bir nemlendirici kullanmayı deneyin. Eğer kuru iklime sahip bir bölgedeyseniz, yoğun nemlendirici bir krem kullanabilirsiniz.

Alın ve Saç Diplerindeki Sivilceler

Nedeni

Bu bölgelerde oluşan sivilcelerin nedenlerinden biri oldukça şaşırtıcı. Spor esnasında, veya herhangi bir zamanda terlediğinizde ellerinizle ya da bir havluyla alnınızdaki teri silmek bu sivilcelerin esas nedeni olabilir.

Elleriniz ya da havlunuz kirliyse, buradaki bakteriler yüzünüze bulaşır ve terleme nedeniyle açılan gözeneklerinize yerleşir. Hatta bir de ovalarsanız, temiz bir havlu bile cildinizde tahrişe neden olur ve sivilce oluşumuna davetiye çıkarır.

Tedavi

Spordan sonra veya terledikten hemen sonra üzerinizdeki kıyafetleri çıkarın ve yüzünüzü temizleyin. Yüzünüzde makyaj varken spor yapmamaya çalışın ve cildinizi düzenli aralıklarla arındırın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Ağız İçindeki Yaralar İçin Tedavi Yöntemleri

Ağız içindeki yaralar ve özellikle yanakların iç kısımlarında çıkanlar çoğu insanın hayatında rahatsızlık veren...

Ev Yapımı Çürük Kremi

Çürük kremi özellikle en küçük darbede tenlerinde morarıklar olan kişiler için mükemmel bir ürün....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,838BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...