Ana Sayfa SAĞLIK Sivilcelerinizin Yeri, Nedenlerinin de Habercisi Olabilir

Sivilcelerinizin Yeri, Nedenlerinin de Habercisi Olabilir

Eğer akneye meyilli bir cildiniz varsa, herhangi bir sebep bunu tetikleyebilir ve cildinizde sık sık sivilcelerle karşılaşabilirsiniz. Beslenme şekliniz, sağlık durumunuz, hatta yaşadığınız şehir bile sivilce nedeni olarak karşınıza gelebilir. Ancak, sivilcelerin yüzünüzün neresinde çıktığına bakarak nedenlerini anlayabilir hatta tedavi edebilirsiniz. Nasıl mı?

Çene Bölgesindeki Sivilceler

Nedeni

Çene bölgenizde çıkan sivilcelerin temel nedeni strestir. Stres, yağ bezlerini harekete geçiren androjen hormonunu tetikler ve bu da, çene bölgenizde hormonal sivilcelerin oluşmasına neden olur.

Tedavi Stres kaynaklı sivilcelerden kurtulmak için tabii ki önce stresinizi azaltmanız gerekiyor. Doğru nefes teknikleriyle stresi yenmeniz mümkün. Bunun için, yavaşça burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan verin. Nefese konsantre olmak hem kaygı düzeyinizi hem de kalp atışlarınızı yavaşlatarak stresle mücadele etmenizde yardımcı olur.

Diğer Nedeni

Çene bölgenizdeki sivilcelerin diğer nedenlerinden biri de beslenmedir. Özellikle bu sivilceler kırmızı ve kaşıntılıysa muhtemelen yedikleriniz nedeniyle oluşmuş olabilirler.

Şeker ve rafine karbonhidratlar bu sivilcelerin baş sorumlusudur ve genellikle çene bölgesinde yoğunlaşırlar. Eğer tüm çene bölgenize dağılmış kırmızı ve kaşıntılı sivilceleriniz varsa bunların nedeni de maya olabilir. Bu tip sivilcelere tıpta akne rozasea adı verilir ve kıl köklerindeki mayanın tepkimesi sonucu oluşurlar.

Tedavi

Eğer sivilcelerin nedeni yediklerinizse, bunu ayırt etmek zor olabilir. Bu nedenle dermatologlar 1-3 hafta boyunca şüphelendiğiniz yiyecekleri tamamen keserek (bunlar yoğurt, beyaz ekmek, makarna olabilir) kendinizi test etmenizi öneriyorlar.

T Bölgenizdeki Kırmızı veya Beyaz Başlı Sivilceler

Nedeni

T bölgenizde oluşan bu tip sivilcelerin nedeni hava kirliliğidir.

Havada bulunan bazı zararlı zerrecikler gözeneklerinizi tıkar ve kırmızı başlı sivilcelerin oluşmasına neden olur. Havadaki bazı zehirli gazlar da cildin doğal yağıyla tepkimeye girerek beyaz başlı sivilcelerin ortaya çıkmasında rol oynar.

Tedavi

Eğer bulunduğunuz yerden başka yerde yaşama imkanınız yoksa, ilk yöntem olarak tabii ki cildinizi ve gözeneklerinizi düzenli olarak iyice temizlemeniz gerekiyor. Bunun için hassas ciltler için uygun olan, güvendiğiniz yüz temizleyicilerini kullanabilir, düzenli olarak buhar banyosu uygulayabilir ve yüzünüzü yüz temizleme fırçasıyla yıkarak gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer Nedeni

Bu bölgedeki sivilcelerin diğer nedeni de iklim koşullarıdır. Sıcak ve nemli havalar cildin yağ üretimini hızlandırır ve bu da bakteriler için uygun yaşam koşulları yaratır. Kuru havalar da, cildin nemini alır ve kuru hücrelerin pul pul dökülerek gözenek duvarlarına yapışmasına ve beyaz başlı sivilcelerin oluşmasına neden olur.

Tedavi

Eğer nemli havaya sahip bir yerde yaşıyorsanız, yağsız bir nemlendirici kullanmayı deneyin. Eğer kuru iklime sahip bir bölgedeyseniz, yoğun nemlendirici bir krem kullanabilirsiniz.

Alın ve Saç Diplerindeki Sivilceler

Nedeni

Bu bölgelerde oluşan sivilcelerin nedenlerinden biri oldukça şaşırtıcı. Spor esnasında, veya herhangi bir zamanda terlediğinizde ellerinizle ya da bir havluyla alnınızdaki teri silmek bu sivilcelerin esas nedeni olabilir.

Elleriniz ya da havlunuz kirliyse, buradaki bakteriler yüzünüze bulaşır ve terleme nedeniyle açılan gözeneklerinize yerleşir. Hatta bir de ovalarsanız, temiz bir havlu bile cildinizde tahrişe neden olur ve sivilce oluşumuna davetiye çıkarır.

Tedavi

Spordan sonra veya terledikten hemen sonra üzerinizdeki kıyafetleri çıkarın ve yüzünüzü temizleyin. Yüzünüzde makyaj varken spor yapmamaya çalışın ve cildinizi düzenli aralıklarla arındırın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Eklem Ağrısı İçin Zencefil Kullanmanın 4 Farklı Yolu

Eklem ağrısı farklı uygulamalar ve yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlar arasında eklem ağrısı için en etkili...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,884BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...