Ana Sayfa HAYAT Sabahları Yorgun Uyanmamak için Bu Formülü Deneyin

Sabahları Yorgun Uyanmamak için Bu Formülü Deneyin

Uykunuzu tam alamadığınızda, yataktan ilk kalktığınız andan itibaren başlayan yorgunluk ve sersemlik hissi bazen tüm gün boyunca devam eder. Hatta bazen, çok uyusanız dahi, bu his gün boyunca peşinizi bırakmayabilir. Yataktan uykunuzu almış, dinç bir halde kalkamamanın birçok farklı nedeni olsa da aslında çaresi basit.

 

Kahve içmek, soğuk duş almak, elma yemek veya gün boyunca çok fazla su içmek akla gelen ilk çareler olsa da, aslında bunların hepsi geçici çözümler üretir. Ayık kalabilmek için fincanlar dolusu kahve tüketmek de sizi birkaç saat dinç tutarken, vücudunuzu çok fazla kafeine maruz bırakmanıza neden olur.

Az Uyumanın Zararları

Az uyumak, bilindiği gibi uzun vadede birçok ciddi rahatsızlığa neden olabiliyor. Vücut, kendini yenilemek için belirli bir süre uykuya ihtiyaç duyuyor ve uyku süresi tamamlanmadığında kalp rahatsızlıklarından kansere kadar birçok hastalığın oluşma riski artıyor.

 

Hatta yapılan araştırmalara göre, ihtiyaç duyduğunuz süreden daha fazla uyursanız da bu hastalıklara yakalanma ihtimaliniz artıyor. Yani uyku süresinde önemli olan, dengeyi kurabilmek. Ancak bu dengeyi yakalayabilmek de özellikle günümüzün yaşam koşullarında pek mümkün olmuyor.

 

Neden Uyuyamıyoruz?

İçinde bulunduğumuz yaşam koşulları, her ne kadar her şeyi bizim için kolaylaştırıyor gibi görünse de, aslında sağlıklı bir uyku uyumamıza engel oluyor. İş stresi, aile problemleri, ekonomik zorluklar gibi gün boyunca düşünmek zorunda kaldığımız sorunlar uykumuzu da olumsuz yönde etkiliyor.

 

Aynı şekilde gün boyunca maruz kaldığımız teknoloji de sağlıklı uyku uyuyamamamızın önündeki en büyük engellerden biri. Sabah uyandığımız andan itibaren bilgisayar, televizyon veya cep telefonlarımızın ekranlarına baktığımız için, bu ekranlardan yayılan ışınlar biz farkında olmasak da uyku düzenimizi bozuyor.

Her ne kadar eczanelerde uyku problemlerine çare olacak onlarca ilaç satılsa da, kendi doğal ilacınızı yapıp, sabahları yataktan capcanlı çıkmanız mümkün.

Uyku Problemlerine Doğal Çözüm

Sadece 2 malzeme kullanarak hazırlayacağınız bu tarifle geceleri mükemmel şekilde uyuyabilirsiniz. Bu tarif, hem vücudunuzun rahatlamasını sağlayacak ve ertesi gün dinç bir şekilde yataktan kalkmanıza yardımcı olacak.

 

Gerekli Malzemeler;

  • 5 çay kaşığı doğal bal
  • 1 çay kaşığı pembe Himalaya tuzu

tüm malzemeleri karıştırıp ve cam bir kavanozda muhafaza edin. Malzemeleri eşit oranda arttırarak, dilediğiniz miktarda hazırlayabilirsiniz. Yatmadan önce, bir çay kaşığı kadar alarak dilinizin altına koyun ve gece boyunca doğal olarak çözünmesini sağlayın.

Tuz ve Bal

Himalaya tuzu vücudunuzun ihtiyaç duyduğu 80’den fazla mineral içerir. Bu mineraller, gece boyunca vücudunuzun yenilenmesini sağlar. Bal ise hücrelerinizin enerji ihtiyacını karşılar.

Tuz ve bal birlikteliği aynı zamanda serotonin salgılanmasını arttırarak stresi azaltır ve daha iyi uykuya dalmanızı sağlar. Sadece tuz ve bal kullanarak hazırlayacağınız bu tarif sayesinde sabahları daha dinç uyandığınızı fark edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş...

Bulaşık Makinasına Çatal-Bıçakları Doğru Koyuyor musunuz?

Bulaşık Makinasına Çatal-Bıçakları Doğru Koyuyor musunuz? Çatal bıçaklarınızı makineye nasıl koyacağınızı hala bilmiyoruz. Bulaşık...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de sirke en çok kullanılan ürün haline geliyor. Sirke, evinizdeki her...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş bazı yaratıcı yolları! İşte yoğurtu kullanabileceğiniz alanlar. Lekeleri İyileştir Yoğurt maskesi cildinizi...

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları. Evinizde elma varsa sadece lezzetli bir meyve olmaktan daha çok fayda sağlar. Bir çok yiyecekte farklı amaçlar için kullanabilirsiniz....

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam olarak bilinmemekle birlikte, çok ağrılıdır. Yemek yemek hatta konuşmak bile...