Ana Sayfa HAYAT Diş Fırçalarken Yapılan 5 Büyük Hata

Diş Fırçalarken Yapılan 5 Büyük Hata

Diş fırçalamak diş bakımı ve ağız sağlığımız için en temel şartlardan biri. Ancak itiraf etmek gerekirse, bu işlemi çok uzun yıllardır, her gün yapmaya alıştığımız için, belki de doğru yapıp yapmadığımızı bile bilmiyoruz. İşte birçoğumuzun diş fırçalamakla ilgili sıklıkla yaptığı 5 hata.

Diş İpi Kullanmamak

Diş ipi kullanmanız gerektiğini birçok yerde duymuş olabilirsiniz ama kullanıyor musunuz? Belki de bu önerileri kulak arkası ediyoruz ancak diş hekimleri, diş ipi kullanmanın önemine her gün daha da fazla dikkat çekmeye çalışıyor. Diş ipi kullanmak diş fırçasının da ulaşamadığı yerlerdeki artıklardan kurtulmanızda çok daha fazla işe yarıyor. Ve eğer ikisini birlikte düzenli olarak yaparsanız, tüm diş ve diş eti hastalıklarına, ağız kokusuna ve hatta daha temiz bir ağızla bağışıklık sisteminiz de güçleneceği için, diğer tüm mikrobik hastalıklara karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Yanlış Diş Fırçası Kullanmak

Diş fırçaları genellikle 3 farklı sertlik derecesine sahiptir. Dişlerinin güçlü olduğunu düşünenler sert fırçalara yönelirken, yumuşak fırçaların hassas dişliler veya çocuklar için olduğunu düşünürler. Ancak bu pek de doğru değil. Sert fırçaların diş yüzeyini daha etkili temizleyeceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Aslında sert fırçalar diş minesine zarar verebilir ve dişeti çekilmesine neden olabilir. Bu nedenle tercihinizi yumuşak fırçalardan yana kullanmanızda fayda var. Sanılanın aksine, yumuşak fırçalar da diş yüzeyini oldukça etkili bir şekilde temizleyebilirler.

Yanlış Şekilde Diş Fırçalamak

Ancak doğru diş fırçasını kullanıyor olsanız dahi, eğer dişlerinizi yanlış teknikle fırçalıyorsanız, yine diş bakımınızı etkili bir şekilde yapamıyorsunuz demektir. doğru diş fırçalamak için fırçayı dişinize 45 derecelik bir açıyla tutmalı ve ileri, geri ve dairesel hareketlerle dişlerinizi fırçalamalısınız.

Florürlü Diş Macunu Kullanmamak

Diş beyazlatıcılı macunlar kullanmak yerine, içeriğinde florür bulunan diş macunları tercih etmeniz gerekir. Çünkü florür diş minesinin güçlenmesini ve çürüklerin önlenmesini sağlar.

Yanlış Zamanlarda Diş Fırçalamak

Diş fırçalamak aslında yemeklerden sonra veya sabah-akşam yapılması gereken bir şey değil. Yapılan yeni araştırmalara göre, eğer yemek yer yemez diş fırçalarsanız, özellikle de yediğiniz yemek asitli bir yiyecekse, dişlerinize daha fazla zarar vermiş olursunuz. Çünkü böylece yemekteki asitlerin dişlerinize daha fazla nüfuz etmesine yol açarsınız. Diş fırçalamak için en doğru zaman, sabah ve akşam 2 kez olmak üzere, kahvaltıdan ve akşam yemeğinden en az yarım saat sonradır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Dondurucudan Hemen Çıkarmanız Gereken 5 Şey

Dondurucu, yemek planlaması, yaz ürünlerinin korunması ve daha fazlası için kullanışlı bir araçtır -...

Yatak Koruyucunuzu Temizlemek İçin 7 Basit Adım

Yatak Koruyucunuzu Temizlemek İçin 7 Basit Adım. Yatağınızın uzun ömürlü olması ve temiz kalması...

Yünlü Giysinin Kaşıntısı Nasıl Giderilir?

Yünlü Giysinin Kaşıntısı Nasıl Giderilir? Yün bir hayvanın tüylerinden elde edilir. Bazı yün türleri...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Dondurucudan Hemen Çıkarmanız Gereken 5 Şey

Dondurucu, yemek planlaması, yaz ürünlerinin korunması ve daha fazlası için kullanışlı bir araçtır - ancak dikkatli değilseniz, rasgele yiyeceklerle dolu bir kara delik (veya...

Yatak Koruyucunuzu Temizlemek İçin 7 Basit Adım

Yatak Koruyucunuzu Temizlemek İçin 7 Basit Adım. Yatağınızın uzun ömürlü olması ve temiz kalması için mutlaka yatak koruyucu ped kullanmak gerekiyor. Peki yatak koruyucunuzu...

Odadaki Kötü Kokuyu Gidermenin Pratik Yolu

Odadaki Kötü Kokuyu Gidermenin Pratik Yolu. Evdeki odalarda hoş olmayan kokular oluşabilir. Odalardaki kötü kokuyu dağıtması için marketlerde fısfıslar, spreyler satılır. Ancak bunlar oldukça...

Yünlü Giysinin Kaşıntısı Nasıl Giderilir?

Yünlü Giysinin Kaşıntısı Nasıl Giderilir? Yün bir hayvanın tüylerinden elde edilir. Bazı yün türleri diğerlerinden daha yumuşaktır. Yün hassasiyetine sahip olanlar merinos ve kuzu...