Ana Sayfa HAYAT Hassas Cilde Sahip Kişilerin Yapmaması Gereken 10 Hata

Hassas Cilde Sahip Kişilerin Yapmaması Gereken 10 Hata

Hassas cilt diğer cilt tiplerine göre daha fazla özen ister. Bu kişiler istedikleri her ürünü kullanamazlar. Ciltleri uygun ürünler kullanmadıkları zaman alerji, kaşıntı ve kızarıklıklar ortaya çıkar. Alkol, ısı ve stres de bu hassasiyeti arttıran etkenler arasındadır. Uzmanlar hassas cilde sahip kişilerin en çok yaptıkları 10 hatayı bir araya getirdiler. İşte bu hatalar:

  1. Kokulu ürünler kullanmayın

Hassas cilde sahip kişilerin parfüm içeren ürünler kullanmamaları gerekiyor. Çünkü bu kokular alerjiye neden olabilir. Eğer böyle bir ürün kullanacaksanız önce tüm yüzde değil, elinizin üzerinde test etmeniz gerekiyor. Eğer elinizin üzerinde bir alerjiye neden olmuyorsa yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu kişilerin kokusuz deterjan ve sabunları tercih etmeleri gerekiyor.

  1. Cildinizi fırçalamayın

Eğer hassas bir cilde sahipseniz, cildinizin dış yüzeyi ile çevre arasında koruyucu bir bariyer gerekir. Bu katmanın soyulması ve dökülmesi cildinizi savunmasız bırakacaktır. Bunun için cildi fırçalayan ürünlerden uzak durun. Cildinizin temiz olmadığını düşünüyorsanız, temizleme tonikleri kullanabilirsiniz. Ancak hergün kullanmaktan kaçının.

  1. Kötü tonik kullanmayın

Cildinizi temizlemek için tonik kullanabilirsiniz. Ancak hassas ciltler için üretilmiş bir ürün kullanmazsanız, tonik de cildinize zarar verir. Tonik içinde hamamelis veya alkol varsa cildiniz zarar görecektir. Bunları içiren ürünleri kesinlikle kullanmayın.

  1. Keseleme yapmayın

Kese sert bir üründür ve cildinize keselemeniz halinde cildiniz zarar görür. Bundan dolayı kesinlikle keseleme yapmayın.

  1. Nemlendirmeyi unutmayın

Hassas cilde sahip kuşuların ciltlerini nemlendirmeyi unutmaması gerekir. Özellikle soğuk aylarda, evinizde ve ofisinizde cildinizi nemlendirin.

Kuru cilt kırışık ve yaşlı görünür, cildin sağlıklı ve genç görünmesi için koruyu bariyerin olması çok önemlidir. Nemlendirici bunu sağlar.

  1. UV ışınlarından korunun

UV ışınları cildi daha hassas bir hale getirecektir. Bunun için günlük olarak UV ışınlarından koruyan bir koruyucu kullanın. Koruyucu sadece yaz aylarında değil, yaz kış hergün kullanılması gerekir. Hassas cilde sahip olan kişiler, çinko oksit ve titanyum dioksit içeren ürünleri kullanmalıdır.

  1. Yeterli uykuyu alın

Uyku cild sağlığı ve güzelliği için çok önemlidir. Çünkü uyku sırasında hücreler kendilerini yenilemeye başlar. Bunun için hassas cilde sahip kişilerin uyku düzenlerine dikkat etmesi gerekir. (aslında tüm ciltler için geçerli bir kuraldır)

  1. Yanlış makyaj temizleme

Makyaj temizleyiciler cilde aynı zamanda zarar da verebilir. Hassas cilde sahip kişielerin süt bazlı temizleyeciler kullanmaları gerekir. Tabi en iyi temizleyici sudur.

  1. Makyaj temizleme mendili kullanmayın

Uzmanlar, hassas cilde sahip kişilerin makyaj temizleme mendillerini kullanmamaları gerektiğini belirtiyor. Mendiller cildinizin kurumasına ve gerilmesine neden olabilir.

  1. Sivilceleri ellemeyin

Eğer hassas bir cilde sahipseniz ve yüzünüzde sivilce veya ekneler varsa, kesinlikle sıkmayın hatta elinizle bile dokunmayın. Sivilcenizi sıkmak isterseniz, iki elinize pamuk alın ve pamukla sıkın. Çok sert bir şekilde sıkmayın. Benzoil peroksit ve salisilik asit bulunan ürünler kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri...

Kumaş Koltukları Derinlemesine Temizleyebilirsiniz

Kumaş koltukları derinlemesine temizleyebilirsiniz. Koltuklarınız ve kanepeleriniz uzun bir günün ardından rahatladığınız yerdir. üzerine...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,871BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...