Ana Sayfa HAYAT Hassas Cilde Sahip Kişilerin Yapmaması Gereken 10 Hata

Hassas Cilde Sahip Kişilerin Yapmaması Gereken 10 Hata

Hassas cilt diğer cilt tiplerine göre daha fazla özen ister. Bu kişiler istedikleri her ürünü kullanamazlar. Ciltleri uygun ürünler kullanmadıkları zaman alerji, kaşıntı ve kızarıklıklar ortaya çıkar. Alkol, ısı ve stres de bu hassasiyeti arttıran etkenler arasındadır. Uzmanlar hassas cilde sahip kişilerin en çok yaptıkları 10 hatayı bir araya getirdiler. İşte bu hatalar:

  1. Kokulu ürünler kullanmayın

Hassas cilde sahip kişilerin parfüm içeren ürünler kullanmamaları gerekiyor. Çünkü bu kokular alerjiye neden olabilir. Eğer böyle bir ürün kullanacaksanız önce tüm yüzde değil, elinizin üzerinde test etmeniz gerekiyor. Eğer elinizin üzerinde bir alerjiye neden olmuyorsa yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu kişilerin kokusuz deterjan ve sabunları tercih etmeleri gerekiyor.

  1. Cildinizi fırçalamayın

Eğer hassas bir cilde sahipseniz, cildinizin dış yüzeyi ile çevre arasında koruyucu bir bariyer gerekir. Bu katmanın soyulması ve dökülmesi cildinizi savunmasız bırakacaktır. Bunun için cildi fırçalayan ürünlerden uzak durun. Cildinizin temiz olmadığını düşünüyorsanız, temizleme tonikleri kullanabilirsiniz. Ancak hergün kullanmaktan kaçının.

  1. Kötü tonik kullanmayın

Cildinizi temizlemek için tonik kullanabilirsiniz. Ancak hassas ciltler için üretilmiş bir ürün kullanmazsanız, tonik de cildinize zarar verir. Tonik içinde hamamelis veya alkol varsa cildiniz zarar görecektir. Bunları içiren ürünleri kesinlikle kullanmayın.

  1. Keseleme yapmayın

Kese sert bir üründür ve cildinize keselemeniz halinde cildiniz zarar görür. Bundan dolayı kesinlikle keseleme yapmayın.

  1. Nemlendirmeyi unutmayın

Hassas cilde sahip kuşuların ciltlerini nemlendirmeyi unutmaması gerekir. Özellikle soğuk aylarda, evinizde ve ofisinizde cildinizi nemlendirin.

Kuru cilt kırışık ve yaşlı görünür, cildin sağlıklı ve genç görünmesi için koruyu bariyerin olması çok önemlidir. Nemlendirici bunu sağlar.

  1. UV ışınlarından korunun

UV ışınları cildi daha hassas bir hale getirecektir. Bunun için günlük olarak UV ışınlarından koruyan bir koruyucu kullanın. Koruyucu sadece yaz aylarında değil, yaz kış hergün kullanılması gerekir. Hassas cilde sahip olan kişiler, çinko oksit ve titanyum dioksit içeren ürünleri kullanmalıdır.

  1. Yeterli uykuyu alın

Uyku cild sağlığı ve güzelliği için çok önemlidir. Çünkü uyku sırasında hücreler kendilerini yenilemeye başlar. Bunun için hassas cilde sahip kişilerin uyku düzenlerine dikkat etmesi gerekir. (aslında tüm ciltler için geçerli bir kuraldır)

  1. Yanlış makyaj temizleme

Makyaj temizleyiciler cilde aynı zamanda zarar da verebilir. Hassas cilde sahip kişielerin süt bazlı temizleyeciler kullanmaları gerekir. Tabi en iyi temizleyici sudur.

  1. Makyaj temizleme mendili kullanmayın

Uzmanlar, hassas cilde sahip kişilerin makyaj temizleme mendillerini kullanmamaları gerektiğini belirtiyor. Mendiller cildinizin kurumasına ve gerilmesine neden olabilir.

  1. Sivilceleri ellemeyin

Eğer hassas bir cilde sahipseniz ve yüzünüzde sivilce veya ekneler varsa, kesinlikle sıkmayın hatta elinizle bile dokunmayın. Sivilcenizi sıkmak isterseniz, iki elinize pamuk alın ve pamukla sıkın. Çok sert bir şekilde sıkmayın. Benzoil peroksit ve salisilik asit bulunan ürünler kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Arabanızın Camları Sürekli Buğulanıyorsa

Arabanızın Camları Sürekli Buğulanıyorsa. Çoğu insan bu sorunu yaşıyordur: dışarısı soğuk, arabanıza biniyorsunuz, motoru...

Tereyağ İçin 5 Müthiş Kullanım

Tereyağ İçin 5 Müthiş Kullanım. Tereyağ sadece yemeklerimizi lezzetlendiren, yıllarca zararlı olduğu söylenerek yenilmemesi...

Aloe Vera Jeli Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır?

Aloe Vera Jeli Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır? Aloe vera jeli, güneş yanıklarını veya tahriş...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler. Sağlığı geliştiren temel bitkiler arasında mutfak otları, tonik bitkiler ve antibakteriyel, antimikrobiyal maddeler olarak harici olarak kullanılanlar bulunur. Bu...

Basit, Doğal Ev Yapımı Borakslı Tuvalet Temizleyici

Basit, Doğal Ev Yapımı Borakslı Tuvalet Temizleyici. Tuvalet temizlemek kimsenin severek yaptığı bir iş değildir. Özellikle konu çıkması zor lekeleri temizlemek ve kokuyu gidermek...

Arabanızın Camları Sürekli Buğulanıyorsa

Arabanızın Camları Sürekli Buğulanıyorsa. Çoğu insan bu sorunu yaşıyordur: dışarısı soğuk, arabanıza biniyorsunuz, motoru çalıştırıyorsunuz ve arabanızın camları buğulanıyor. Bu gerçekten can sıkıcı bir...

Tereyağ İçin 5 Müthiş Kullanım

Tereyağ İçin 5 Müthiş Kullanım. Tereyağ sadece yemeklerimizi lezzetlendiren, yıllarca zararlı olduğu söylenerek yenilmemesi istenen ancak son yıllarda sağlık yararlarıyla ön plana çıkan bir...