Ana Sayfa YEMEK Arpa Şehriyeli Tavuk Salatası

Arpa Şehriyeli Tavuk Salatası

Tavuk, arpa şehriye ve diğer malzemeler arasında sağlanan uyum ile bu harika ve lezzetli salatayı mutlaka deneyin! Üstü yeşil zeytinlerle süslendiği zaman görüntüsü de lezzetini aratmayacaktır.

Malzemeler

2 tane tavuk budu

1 paket arpa şehriye

Kırmızıbiber konservesi

1 su bardağı bezelye

1 su bardağı haşlanmış havuç

½ demet maydanoz

½ demet dereotu

1 su bardağı salatalık turşusu

Küçük bir kâse mısır

2,5 çorba kaşığı tereyağı

Bir tutam tuz

1 limon

Yapılışı: İki tane tavuk budu iyice yıkanır.  Orta boy erin bir tencere içerisine alınarak, üzerine su ilave edilir. Tencere ocağın üzerine kaynaması için bırakılır.Tavuklar haşlanana kadar pişirilir. Tavuğun suyu bu salata için çok önemlidir. Bu su arpa şehriye pilavı yapmak için kullanılır.

Tavuklar haşlanmaya yakın, arpa şehriye pilavı yapılmaya başlanır.

Büyük teflon bir tencere ocağın üzerine konulur. İçerisine 2,5 çorba kaşığı tereyağ bırakılır. Biraz da ayçiçeği yağı eklenir. Ayçiçek yağı göz kararı ilave edilir. Ayçiçek yağının çok yoğun konulmaması gerekir.

Yarım paket arpa şehriye eriyen tereyağın içerisine boşaltılır. Arpa şehriyeler esmerleşene kadar kavrulur. En önemli işlem arpa şehriyelerin yanmamasını sağlamaktır. Bunun için hızlı kavurmak gerekir. Çünkü arpa şehriye çabuk yanan bir özelliğe sahiptir.

Arpa şehriyeler eşit bir şekilde esmerleştikten sonra, kaynayan tavuksuyu arpa şehriyelerin üzerine dökülür. Tavuksuyu arpa şehriyelerin üzerine oldukça dikkatli dökülmelidir. Çünkü sular şiddetli bir şekilde sağa sola doğru sıçramaktadır. Bu işlem yapılırken ocağın altı kısılırsa daha iyi olur. Şehriyelerin üzerine su döküldükten sonra bir tutam tuz atılır ve pişmesi beklenir. Pilav ara sıra kontrol edilir. Arpa şehriyeler suyunu çektikten sonra ocağın altı kapatılır.

Tencere içerisinde yoğun olarak buhar bulunur. Arpa şehriye pilavının kapağına havlu peçete sarılır. Havlu peçete sarılmış olan kapak tekrardan tencerenin üzerine kapatılır. Buhar havlu peçete tarafından çekilmiş olur. Bu işlemden sonra pilav soğuması için bir kenara kaldırılır.

Haşlanan tavuk butlarını ditmek için geniş bir kaba alınır. Ditme işlemi için tavukların sıcak olması gerekir. Soğuduğu zaman ditme işlemi istenilen ölçüde olmamaktadır. Didilen tavuk butları daha sonra kullanılmak üzere bir tarafa ayrılır.

4-5 tane kırmızıbiber küp küp doğranır. Bu salatada kırmızıbiberler istenildiği kadar da kullanılabilir. Salatanın hoş görünümünü kırmızıbiberler sağlar.

1 su bardağı salatalık turşusu küp küp doğranır. Salatalık turşusu istenildiği kadar kullanılabilir. Arpa şehriye salatasına salatalık turşusu çok lezzet verdiği için belirtilen ölçüden fazla kullanılabilir.

1 ya da 2 orta boy havuç bir su barağına denk gelmektedir. Havuçların kabukları soyulur. Küp küp doğranarak haşlanır.

Başka bir tarafta bir tutam maydanoz ve bir tutam dereotu küçük küçük kıyılır. Bir limon sıkılır.

Soğuyan arpa şehriye pilavı geniş bir kaba alınır. Önce bir bardak bezelye, bir bardak salatalık turşusu, bir bardak haşlanmış havuç, kırmızıbiberler, mısır, maydanoz ve dereotu pilavın içine konulur. En son tavuklar, limon suyu ve çok az tuz eklenerek, karıştırılır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ceviz Kabuğundan Bütün Olarak Nasıl Çıkarılır

Ceviz ağaçlarından cevizler yavaş yavaş olgunlaşmaya başladı. Bir ay sonra taze ceviz satılmaya başlanacak. ...

Elde Kot Boyama Nasıl Yapılır?

Kont pantolon, mont ve ceket boyama için için daha çok elde boyama tavsiye edilir....

Boş Yumurta Kartonlarınızı Atmayın: Şaşırtıcı Şeyler Yapın

Daha az atmak ve daha fazla geri dönüşüm yapmak istiyorsanız, bu kesinlikle iyi bir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,313BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
441TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Ceviz Kabuğundan Bütün Olarak Nasıl Çıkarılır

Ceviz ağaçlarından cevizler yavaş yavaş olgunlaşmaya başladı. Bir ay sonra taze ceviz satılmaya başlanacak.  Siz de evinizde taze cevizleri alıp soyup içlerini kurutmak isterseniz...

Elde Kot Boyama Nasıl Yapılır?

Kont pantolon, mont ve ceket boyama için için daha çok elde boyama tavsiye edilir. Bunun için giysi, bir kova sıcak su içerisine daldırılır ve...

Boş Yumurta Kartonlarınızı Atmayın: Şaşırtıcı Şeyler Yapın

Daha az atmak ve daha fazla geri dönüşüm yapmak istiyorsanız, bu kesinlikle iyi bir fikirdir. Yumurtaların satıldığı karton boşaldığında ortak şey onu atmaktır. Bir...

Ekmek Makinasında Yapabileceğiniz 5 Şaşırtıcı Şey

Evinizde bulunan ekmek makinasını sadece ekmek yapmak için kullanıyorsanız bu yazımızı okuyun. Evet yanlış dumyadınız, ekmek makinasında ekmek dışında da farklı pişirmeler yapabilirsiniz. Pilav Pilavla başlayalım....