Ana Sayfa HAYAT PRATİK Isı Yayan Fırınlarda Pişirme İpuçları

Isı Yayan Fırınlarda Pişirme İpuçları

Mutfaklarda sık sık ısı yayan yani ısıyı her tarafa eşit veren fırınlar görmeye başladık. Bu fırınları kullanmak ile normal fırınları kullanmak arasında farklar vardır. Isıyı eşit olarak tüm fırın içine dağıtan fırınları kullanmak için dikkat edilmesi bazı noktalar bulunuyor. Bu yazımızda size bu noktaları anlatacağız.

Konveksiyonlu (ısıyı yayan) Fırın

Her şeyden önce, “konveksiyon” fırının bir ayarıdır. Düğme açık olduğunda fırın ısıyı yayan bir konuma geçer, kapalı iken normal bir fırın gibi çalışır.

Konveksiyon ayarı açıkken ne olur? Fırın her zamanki gibi ısıtır, ama bir yelpaze ve egzoz sistemi çalışır. Bunlar sırasıyla fırın ile ve pişen gıdanın etrafına sıcak havayı çeker. Bu doğrudan gıdanın hızlı ve eşit şekilde pişmesine yardımcı olur.

Isıyayan fırınlar gaz veya elektrikle çalışabilir. Bu yüzden konveksiyon ayarını kullanırken ve kullanmazken pişirmenin tüm avantajlarını ve dezavantajlarını bilmek gerekir.

Konveksiyon Ayarı ile Pişirme için 5 İpuçları

  1. 25 derece sıcaklığını düşürün.

Isıtma ve pişirme bir konveksiyonlu fırında çok verimli olduğundan genellikle aynı sonuçları elde etmek için oldukça yüksek bir sıcaklığa ihtiyacınız yoktur. Dikkat etmeniz gereken bir kural tarifte önerilen sıcaklığın 25 derece daha altına fırını ayarlayın.

2

  1. Pişirmenin sonlarına doğru yiyecekleri sık sık kontrol edin

Konveksiyon ayarlı fırınlarda yiyecekler normalden daha kısa sürede pişer. Fırının ne kadar hızlı pişirdiğini öğrenmek için önerilen pişirme süresinden önce de fırındaki yiyeceği kontrol edin. Böylece ne kadar kısa sürede pişirdiğini öğrenebilirsiniz. Aksi halde yiyeceğin çok pişmesi ve yanması söz konusu olabilir.

  1. Fırını kalabalık yapmayın.

Konveksiyon fırında hava dolaşımı esas olduğu için hava akışını durduracak bloklardan kaçının. Bunun için fırının içini çok fazla doldurmayın. Hava akışının az olması halinde fırının verimliliği azalacaktır.

  1. Sebzelerin kızartılmasında kullanın

Tavada yaptığınız kızartma ve kavurma gibi pişirme işlemlerini konveksiyon ayarlı fırında çok iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca sebzeleri pişirme konusunda da çok iyi sonuçlar verir. Çünkü bu yiyeceklerin arasında hava dolaşımı daha kolay gerçekleşir. Çıtır yiyecekler hava dolaşımı sayesinde kıtır kıtır olur. Güveç, kek gibi yiyecekler için konveksiyon ayarlı fırınların çok bir avantajı yoktur.

  1. Kek, ekmek ve sufle gibi yiyecekleri pişirmek için konveksiyon kullanmayın.

Bu yemekler belli bir ısıda pişmesi gerekir. Hava dolayımına ihtiyaçları yoktur. Çünkü kapların içinde olduğu için hava dolaşı çok bir fayda sağlamaz. Ayrıca hava üzerlerinde kalın bir kabuk oluşmasına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çamaşırlarınız Gerçekten Temiz mi?

Hepimiz görünüşün aldatıcı olabileceğini biliyoruz, ancak çoğu insan çamaşırlar söz konusu olduğunda bunun ne...

Sirke İle Fırçalar Nasıl Temizlenir?

Sirke, saç fırçaları dahil ev eşyaları için ideal ve ucuz bir temizlik maddesi olmasını...

Yıkanan veya Silinen Halılarda Kalan Sarılıklar Nasıl Yok Edilir?

Yıkanan veya Silinen Halılarda Kalan Sarılıklar Nasıl Yok Edilir? Temizlik her geçen gün bayanların...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Maske İle Gözlüğün Buğulanmasını Önlemek Mümkün

Maske İle Gözlüğünüzün Buğulanmasını Önlemek Mümkün. Covid 19 salgını sebebiyle hepimiz sürekli olarak maskeli geziyoruz. Maske en çok da gözlük kullananları etkiliyor çünkü buğu...

Çamaşırlarınız Gerçekten Temiz mi?

Hepimiz görünüşün aldatıcı olabileceğini biliyoruz, ancak çoğu insan çamaşırlar söz konusu olduğunda bunun ne kadar doğru olabileceğinin farkında değil. Çarşaflarınızdan spor sütyenlerinize kadar her...

Evinizde Örümcek Ağılarının Oluşmaması İçin

Açık havada bir örümcek ağı görmek sizi rahatsız etmeyebilir ama evinizdekiler aynı şekilde değildir. Örümcekler her ne sebeple olursa olsun içeri girerler. Bazen soğuk...

Sirke İle Fırçalar Nasıl Temizlenir?

Sirke, saç fırçaları dahil ev eşyaları için ideal ve ucuz bir temizlik maddesi olmasını sağlayan doğal antiseptik özelliklere sahiptir. Sirkenin yakıcı özellikleri bakterileri öldürebilir...