Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Çocuğunuzu Uyku Saatine Nasıl Alıştırırsınız?

Çocuğunuzu Uyku Saatine Nasıl Alıştırırsınız?

Çocuğunuz yatma saatinde dolabın içine saklanıyorsa, yani geceleri aynı saatte çocuğunuzu yatırmak büyük bir mücadeleye dönüşüyorsa o zaman bu yazımızı okuyun. Çocuğunuzun uyku alışkanlığını edinmesi gerçekten sabır işidir. Ama unutmayı çocuğun rutin saatlerde uyuması onların dinlenmiş ve neşeli olarak uyanmalarını sağlayacaktır.

Çocuğunuzun ne kadar uykuya ihtiyacı var?

Çocuğun uykuya olan ihtiyacı yaşı ile doğru orantılıdır.

Bebekler (1-3 yaş)24 saatlik dilim içinde 12-14 saat uyumaları gerekir.

Okul öncesi (3-5 yaş) 11 ila 13 saat her gece uyumalıdır.

İlk okul çocukları (5-12 yaş) 10 ila 11 saat uyumalıdır.

Gençler (13 yaş ve üzeri) hala uykuya ihtiyaçları var. En az 9-9 ½ saat her gece uyumalıdır.

Yatmadan önce program yapın

Çocuğunuz her şeyini zamanında yapmalıdır. Bunun için sizin bir program oluşturarak yıkanma, ödev yapma gibi tüm işlerini belli bir zaman içine yerleştirin.

Çocuk büyüyünce zaman ayarlamasını kendisi yapsın

Çocuğunuz büyüdükçe zamanlamayı ayarlamak için istekli olur. Çocuğunuz bazı programların yerlerini değiştirebilir. Örneğin erken yatıp, sabah daha erken kalkmak isteyebilir. Önemli olan uyku ihtiyacını tam olarak karşılamasıdır.

Çocuğun sevmediği programları uyku öncesi yapmayın.

Bazı çocuklan banyo yaptaktan hoşlanmayabilir. Bu durumda uyku öncesinde çocuğa banyo yaptırmayın. Bunun yerine yemekten sonra banyo yaptırabilirsiniz.

Böylece yatmadan önce çocuğunuzun sinir krizi geçirmesi ihtimali de azalacaktır.

Çocuğunuza seçimler verin

Çocuklara seçim vermek her yaştan çocuk için önemlidir. “Şimdi ne yapmak istiyorsun?: diye sorabilirsiniz. Çocuğunuzun yemekten önce mi sonra yıkanmak istediğini, hangi hikayeyi dinlemek istediğini, yatarken hangi arkadaşını seçmek istediğini sorabilirsiniz.

Yatmadan önce ritüeller ekleyin

Çocuğunuzla birlikte, yatmadan önce bazı ritüeller yaparak, çocuğunuza yatmaya hazırlanmanın zamanının geldiğinin sinyallerini verin. Favori bir ninni söylenmesi veya iyi geceler öpücüğü gibi.

Çocuğunuzun odasını hazırlayın

Örneğin, yatağın etrafına pelüş hayvanları yerleştirmeyi birlikte yapabilirsiniz. Yatağın üzerine “iyi rüya toz” serpebilirsiniz. Çocuğun yatak odası, sıcak, samimi ve sevdiği eşyaların bulunduğu bir oda olmalı.

Korkmasını önleyin

Çocuğunuzun bazı korkuları varsa, odada onu korkutacak bir nesne olmamalı. Örneğin oda spreyi aralıklı olarak koku püskürtüyorsa ve çocuk korkuyorsa odasından çıkarın. Küçük bir gece lambası da çocuğunuzun daha rahat uyumasını sağlayacaktır.

Çocuğunuzun hayallerini dinleyin

Gece uyumadan önce çocuğunuzun hayalleriyle ilgili konuşabilirsiniz. Rüyasında neler göreceğini sorup, uyandıktan sonra rüyasını anlatmasını isteyebilirsiniz. Böylece gece uyku için daha istekli olabilir.

Birlikte uyumayın

çocuğunuz ne kadar isterse istesin kesinlikle onunla uyumayın. Uyumadan önce çocuğunuza sarılıp öpebilirsiniz. Sizin varlığınızı ve sıcaklığınızı hissetsin. Aya uyuyuncaya kadar yanında kesinlikle yatmayın.

Oyuncaklarıyla uyuyabilir

Çocuğunuz sizinle birlikte uyumak yerine geçiş nesneleriyle uyumasına izin verin. Bu sevdiği bir oyuncak, bir pelüş bebek olabilir. Bunlar çocuklarınızın daha huzurlu uyumasını sağlayacaktır.

Hafta sonları da tutarlı olun. Genellikle aileler hafta içinde çocukları disiplinli bir şekilde çocuklarını uykuya gönderirken, hafta sonu bu disiplin biraz esner. Bunun yapılmaması ve uyku düzeninin bozulmaması gerekir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tekrar Kullanılabilir Doğal Ev Yapımı Bebek Mendili

Tekrar Kullanılabilir Doğal Ev Yapımı Bebek Mendili. Evde doğal bebek mendilleri yapılırken genelde kağıt...

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Nedenleri

Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda diş gıcırdatma vakalarının çoğu stres kaynaklıdır. Okulda veya günlük yaşamlarında...

Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin 6 Güvenli Yağ

Çocukların sık sık ateşi yükselir, bu her zaman ciddi bir sorunun işareti olamayabilir. Çocuğun...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Dondurucudan Hemen Çıkarmanız Gereken 5 Şey

Dondurucu, yemek planlaması, yaz ürünlerinin korunması ve daha fazlası için kullanışlı bir araçtır - ancak dikkatli değilseniz, rasgele yiyeceklerle dolu bir kara delik (veya...

Yatak Koruyucunuzu Temizlemek İçin 7 Basit Adım

Yatak Koruyucunuzu Temizlemek İçin 7 Basit Adım. Yatağınızın uzun ömürlü olması ve temiz kalması için mutlaka yatak koruyucu ped kullanmak gerekiyor. Peki yatak koruyucunuzu...

Odadaki Kötü Kokuyu Gidermenin Pratik Yolu

Odadaki Kötü Kokuyu Gidermenin Pratik Yolu. Evdeki odalarda hoş olmayan kokular oluşabilir. Odalardaki kötü kokuyu dağıtması için marketlerde fısfıslar, spreyler satılır. Ancak bunlar oldukça...

Yünlü Giysinin Kaşıntısı Nasıl Giderilir?

Yünlü Giysinin Kaşıntısı Nasıl Giderilir? Yün bir hayvanın tüylerinden elde edilir. Bazı yün türleri diğerlerinden daha yumuşaktır. Yün hassasiyetine sahip olanlar merinos ve kuzu...