Ana SayfaHAYATPRATİKDerin Dondurucuyu Temizlemenin İncelikleri

Derin Dondurucuyu Temizlemenin İncelikleri

Dondurucular, bir suç mahalli gibidir. Altı ay önce yenen yemeğin izleri halen dondurucuda bulunur. Aslında doğru tanımlamadır. Çünkü daha sonra yeriz dediğimiz herşeyi derin dondurucuya koyarız, çoğu zaman da unutup gideriz. Bu unutkanlık sebebiyle tüketim tarihi geçmiş yiyecekleri de ayıklama imkanı olacaktır. Bunun için derin dondurucuların da temizlenmesi gerekir. Size tarif edeceğimiz temizleme yaklaşık yarım saatinizi alacaktır. En iyi derin dondurucu dolaplarınızı bu şekilde temizleyerek onlardan en üst düzeyde verim alabilirsiniz.

İhtiyacınız olacak malzemeler:

1

Lastik eldiven (isteğe bağlı)

Hafif, kokusuz sabun

Sıcak su

Sirke

Sünger

Yıkama bez

Kağıt havlular ya da bulaşık havlu

Kabartma tozu (isteğe bağlı)

Diş fırçası (isteğe bağlı)

Yapılışı:

  1. Dondurucu kapatın: Dondurucunuzu kapatmak için fişten çekin
  2. Buzluğu Boşaltın: Derin dondurucu içinde bulunan buzlukları çıkarın ve içindeki buzları dökün. Yıkamak için lavabonun içine koyun.
  3. Yiyecekleri çıkarın: Derin dondurucu içinde bulunan tüm yiyecekleri dışarıya çıkarın. Bu yiyecleri buzdolabının içinde muhafaza edebilirsiniz.

2

  1. Tüm çıkarılabilir ve yıkanabilir parçaları çıkarın: Derin dondurucu içindeki tüm çıkabilir ve yıkanabilir rafları ve üniteleri çıkardıktan sonra oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Aksi halde ünitelerde çatlamalar olabilir. Ardından yıkama işlemine başlayın. Yıkamayı ılık su ve sabunla yapın. Yıkanan ünitelerde deterjan kokusu kalmaması için mümkün olduğu kadar kokusuz sabunla yıkayın. İyice durulayın ve kuruması için bekletin.
  2. Temizleme solüsyonu: 2 çorba kaşığı kabartma tozu ile eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırarak bur solüsyon hazırlayın. Bu karışımı bir sprey şişesinin içine koyun ve derin dondurucuya sıkın.
  3. İçini silin: Sünger veya bulaşık bezi ile dondurucuyu silin. Gerektiğinde temizleme solüsyonunu yeniden uygulayın. İnatçı ve çıkmayan lekeler için kağıt havlu da kullanabilirsiniz. Derin dondurucuya yapışan parçaların üzerine solüsyonu sıkın ve 10 dakika bekleyin. Ardından yeniden silin, kalıntının hemen çıktığını göreceksiniz. Gerekirse, temizlik sırasında eski bir diş fırçası da kullanabilirsiniz.

6

  1. Kapılar ve kapı contasını aşağıya doğru silin: Dondurucunun kapı ve çevresindeki contaları silmeyi unutmayın. Bu bölgelerde de diş fırçasından yardım alabilirsiniz.
  2. İçini kurutun: Silme işlemini tamamladıktan sonra kağıt bir havlu ile dondurucunun içine iyice kurulayın.
  3. Raflar ve çekmeceleri yerleştirin: Dondurucunun içini tamamen kuruduktan sonra raflar ve çekmeceleri yerleştirin.
  4. Yeniden çalıştırın: Tüm raf ve üniteleri yerleştirdikten sonra yiyeceklerinizi de koyun. Yerleştirme sırasında öncelikli olarak tüketilecek yiyecekleri görünür bölümlere koymayı unutmayın. Artık derin dondurucunuzu yeniden çalıştırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz. https://www.kizlarsoruyor.com/ev-yasam

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler