Ana SayfaAİLEÇOCUKÇocuğunuzun Ateşiyle Doğal Yollarla Nasıl Başa Çıkarsınız?

Çocuğunuzun Ateşiyle Doğal Yollarla Nasıl Başa Çıkarsınız?

Bir çocuğun ateşi ile başa çıkmak ve düşürmek için birçok farklı yöntem vardır. Bu yazımızda size doğal yöntemler hakkında bilgiler aktaracağız. Bilinçli bir şekilde  müdahale edilmesi halinde kısa sürede çocuğunuzun ateşinin düştüğünü göreceksiniz.

1. Panik yapmayın. Çocuğunuz ateşlendiği için hemen panik yapmayın. Bu doğal bir süreçtir. Ateş yükselmesinin doğal bir süreç olduğunu unutmayın.

2. Vücudun doğal ısı yanıtını anlayın. Bağışıklık sistemi, vücuda giren işgalci patojenlerle başa çıkamayınca bir başka silahını daha kullanır. O da ateşin yükselmesidir. Ateşin yükselmesiyle vücud, zararlı bakteri ve virüsleri öldürmek istemektedir. Bakteriyel ve viral proteinler farklı sıcaklıklarda ölür. Bakteriler genellikle genellikle 38 – 39.5 – 40 ° C de, virüsler ise 40 derecenin üzerinde ölürler.

3. Ateşin yükselmesine izin verin. Çocuğunuzun bağışıklık sistemi bakteri ve virüslerle mücadele ettiği için ateşinin yükselmesine izin verin. Mücadele bittikten sonra çocuğunzun ateşi kendiliğinden yine aşağıya inecektir.

4. Titreme ısı üretim mekanizmalarından biridir. Genellikle ateş çıkmadan önce titreme görülür. Termostat seviyesi normalden yükseğe ayarlandığında, çocuk önce üşümeye başlar. Cilt sıkılaşır, kan damarları vücudtaki ısı kaybını önlemek için çalışır. Beyin, iskelet ve kaslar vücut ısısını yükseltmek için hareket ve sürtünme oluşturarak titmeyi başlatır.

Vucüt ayarladığı ısıya ulaştıktan sonra bu üşüme ve titreme belirtileri sona erer.

Bu noktada vücud zararlı bakteri ve virüsleri öldürünceye kadar sıcaklık bir kaç saat yüksek olarak kalabilir. Çocuğunuz sakin ama halen yüksek ateşli ise rahat bırakın. Bu tehlikeli bir durum değildir.

5. Homeopatik ilaçlar kullanın. Vücudun doğal bağışıklık sistemini destekleyen homeopatik ilaçlar harika çalışır. Aktif olarak parasetamol ya da ibuprofen bazlı ilaçlar ateşi düşürmek için değil, bağışıklığı desteklemek ve böylece hızlı iyileşme sürecine yardımcı olur. Homeopatik ilaçlar verilirse hızlı bir iyileşme olur. Ateş genellikle homeopatik müdahale ile 1-3 gün içinde aşağı gelecek

6. Isı artışını takip edin. Bağışıklık sistemi savaşı kazandı ve patojenlerin çoğu öldürüldüğü zaman belirgin bir kriz doğar. Çocuk aniden çok sıcak hissetmeye ve aşırı terlemeye başlar. Bakteri ve virüsler öldürüldükten sonda vücud termostatı resetler ve yeniden eski ayarlarına döner. Vücudun iç sıcaklığını düşürmek gerekmektedir. Cilt genişler kan damarları ısı derinin altından dışarıya atmaya çalışır. Ani terleme ile vücut kendini soğutur.

7. Ateş nöbetlerini anlayın. Kasılmalar, ya da “ateşli nöbetler,” bilinmediği zaman korkutucudur ama aslında tehlikeli değildir. Çok nadiren beyin üzerinde hasar yapar. Son yapılan araştırmalarda, höbetlerin, çocukların beyin üzerinde hiçbir zararlı etkisi bulunmamaktadır.

Nöbetler aniden başlayabilir, çocuğunuzun vücudu sertleşebilir, kolları ve bacakları titreyebilir. Gözleri geriye dönebilir, uzağa sabit bakmaya başlabilir ve bazen ağızların köpük olabilir. Bunlar tipik nöbet işaretleridir ve birkaç dakika sürer. Bu nöbetin ardından çocuk derin uykuya dalabilir. Uyku genel olarak beyin ve sistemin geri kazanılması için çok gereklidir. Uyuyan çocuğu uyandırmayın.

Çocuğunuz nöbet geçirdiğinde ne yapmanız gerekir?

Çocuğunuzun iyi bir şekilde nefe alıp alamadığını kontrol edin.

Nöbet uzunluğunu kontrol edin.

Bu sırada çocuğunuzun dili geriye düşebilir ve hava yolunu kapatabilir. Bunun için çocuğunuzu yüzüstü yatırın.

Ağzında sumuk, köpük gibi birşey varsa elinizle çocuğunuzun ağzını temizleyin.

Serbest dolaşımına izin vermek için tüm giysinin sıı bölümlerini gevşetin.

Nöbet sırasında çocuğun kendisine gelmesi için kesinlikle sallamayın. Bu sırada vücud sert olduğu için yaralanmalara neden olabilirsiniz.

Bu sırada ağzına kesinlikle bir şey vermeyin.

Epilepsi ile ateş nöbetinin farklarını bilin. Çocuğunuz 38.5 altında bir ateşte kasılıyor ve nöbet geçiriyorsa o zaman doktora başvurun.

8. Ateşin çıkarken çocuğunuzun davranışlarını anlayın. Çocuğunuz ateşliyken bir battaniye istiyor ya da terlemesine rağmen içecek bir şey istemiyorsa şaşırmayın. Vücud ihtiyaç duydukça çocuğunuz size isteklerini iletecektir.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler