Ana Sayfa HAYAT Hangi Kumaş Türü Hangi Ütü Ayarında Ütülenmeli?

Hangi Kumaş Türü Hangi Ütü Ayarında Ütülenmeli?

Kıyafetlerin şık ve güzel görünmesindeki önemli etkenlerden biri de, yapılan ütünün kalitesidir. Baştan sağma ve kumaşın cinsine uygun olmayan ütü ayarı, kırışıklıkların açılmasını sağlamayacak hem de, kumaşın yapısına zarar verecektir. Bu nedenle ütü yapmanın detaylarını iyi bilmek ve buna göre ütü yapmak, ütülü kıyafetlerle daha çok özgüvene sahip olunmasına sebep olacaktır.

Ütü Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Herkesin ütü yapma tekniği farklı olsa, da, ütü yapmanın belli incelikleri herkes için geçerlidir. Öncelikle her kıyafeti aynı ayarda ütüleme gibi yanlışlık ne yazık ki birçok kişinin kolaya kaçtığı detaylardan biridir. Ancak iyi bir ütü için, ütünün üzerinde yer alan derece ve kumaş türlerinin seçilerek yapılması, ütünün kıyafeti daha şık göstermesini sağlayacaktır.

Ütü Yapmanın Püf Noktaları

Ütü yapmak, önemli derece de beceri isteyen ve herkesin yapamayacağı işlerden biridir. Kıyafet çizgilerini yok etmeden ve çift çizgi oluşturmadan ütü yapmak için, öncelikle ütüyü bastırmadan elle bu detayların ayarlanması gerekir. Diğer yandan kıyafet kumaşı için en uygun sıcaklık ayarı yapılarak kolay ve etkili bir ütü yapılabilir. Buhar çıkışının güçlü ve bol olduğu ütülemeler her zaman daha başarılı sonuç verir. Bu sebeple ütünün içindeki su miktarı sürekli kontrol edilmeli ve bittiğinde su ilave edilmelidir. Ütü işinin daha kolay olması için, çamaşırları yıkarken çok fazla kırıştırmamaya özen göstermek gerekir. Yine aynı şekilde ütüde olduğu gibi, çamaşır makinesinde de kıyafetin kumaşına göre yıkama ayarı yapılmalıdır.

İpek Kumaşlar Nasıl Ütülenmeli?

Ütülerin en kolay zarar vereceği kumaşlardan ipek, ütü yaparken fazlasıyla dikkatli olunması gereken kumaşlardır. Öncelikle sıcaklık ayarı en üst seviyeden mutlaka orta seviyeye indirilmelidir. Birçok ütü de mevcut olan ipek kumaş seçeneği ayarı seçilerek, ipek kumaşın zarar görmeden ütülenmesi sağlanmalıdır.

İpek kumaşların temizliği de özen gerektiren bir iş olmasından dolayı, yıkama esnasında da çok kırışmayacak olan ipek, aşırı ısıya gerek kalmadan kırışıklıkların açılması sağlanabilir. İpek kumaşların ütü sırasında yıpranmasını önlemek için, ütüyü çok fazla bastırmadan uygulamak gerekir.

Kolay Ütü Yapmanın Yolları

En çok sevilmeyen ev işleri arasında gösterilen ütü, doğru ve kolay bir şekilde yapıldığında keyifli hale gelebilmektedir. Kumaşların farklı özelliklere sahip olması, ütülerinde farklı alternatif ayarlarını içinde barındırmasına neden olmuştur. Bu sebeple ütü yapmayı işkence haline getirmemek için, ütü ayarını kumaşın yapısına göre ayarlamak incelikle kolaylık sağlayacaktır. Birikmiş ütü işini düzene koymakta, ütüye gidecek vaktin yarıya inmesini sağlar. Aynı ayarda ütülenecek olan kıyafetler bir araya ayrılıp ütülendiğinde, sürekli ayar değişikliğine gerek kalmayacağı için, daha hızlı ütü yapılacaktır. Diğer yandan daha az sıcaklıkta ütülenmesi gereken kıyafetlerin sona bırakılması, son parçaların ütünün fişini çekerek ütüleme kolaylığı sağlar. Bu şekilde hem ütü gereksiz yere fişte kalmamış olur ve elektrik tasarrufu yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya...

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir?

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir? Polar kıyafetlerin sıcak ve yumuşak tutma özelliğinden dolayı pek çok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...