Ana Sayfa SAĞLIK Hastalık Sonrasında Ev Nasıl Dezenfekte Edilir?

Hastalık Sonrasında Ev Nasıl Dezenfekte Edilir?

Kış aylarıyla birlikte grip ve soğuk algınlığı vakaları çok sayıda arttı. Siz veya ailenizden birileri mutlaka bu dönemde grip olmuştur. Hastalık sonrasında mikropların evde barınmaması dikkat etmemiz gereken en önemli ayrıntıdır. Bunun için bir hastalık sonrasında evin dezenfekte edilmesi gerekir. Peki ev nasıl dezenfekte edilir? Bu yazımızda sizleri bunun ayrıntılarını vereceğiz.

  1. Elektronikleri dezenfekte edin

Elektronik aletleri her gün onlarca defa kullanıyoruz. Cep telefonları, kumandalar, klima, TV gibi aletleri sürekli olarak kullanıyoruz. Yapılan araştırmalara göre en çok baketri bulunan elektrik alet cep telefonları.

Elektronik aletlerinizin tümünü dezenfekte etmek için piyasada satılan sprey dezenfektan veya mikrofiber bez üzerine yüzde 50 alkol, yüzde 50 su olan bir çözelti dökün. Ve cihazlarını bu karışım ile silin. Tuşların bulunduğu bölümleri pamuklu çubuk kullanabilirsiniz.

  1. Çamaşırları dezenfekte edin

Ev tekstili, havlu ve giysiler haftalarca bulaşıcı bakterilerin saklanabileceği bir liman olabilir.

Derinlemesine temizlik için, çamaşır makinesine çamaşırları koymadan önce oksijenli su ile çamaşırlarınızı ıslatın. Ardından makinada deterjan ve tavsiye edilen sıcaklıkta yıkayın.

Alternatif olarak çamaşır makinanıza sterilizatör ekleyin. Veya beyaz çamaşırlar için klor ağartıcı kullanabilirsiniz.

  1. Banyoyu dezenfekte edin

Bakteriler nemli, sıcak banyoda gelişirler. Banyo virüsleri gastrointestinal, solunum ve cilt hastalıklarına neden olabilir ve alerjiyi yoğunlaştırır.

Banyolarda lavabolar en fazla enfeksiyonun bulunduğu alandır.

Lavabolardan sonra banyo paspasları da bakteri açısından çok zengindir.

Ayrıca havlularda nemli kaldıkları için bakteri üretmeye çok yatkındır. Bunu önlemek için tek kullanımlık havlu kağıtların kullanılması daha uygundur. Hastalık sonrasında paspas da hemen yıkanmalıdır.

Duş, lavabo ve küvetin temizlenmesi için yüksek kaliteli bir dezenfektan temizleyici kullanın.

  1. Mutfağını dezenfekte edin

2014 yılında ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, mutfaklardaki bakterilerin yayıldığı alan olarak kesme tahtaları gösterilmektedir.

Süngerler, havlu, bulaşık bezleri kesme tahtalarını takip etmektedir. Uzmanlar her kullanımdan sonra 10 dakika bu malzemelerin çamaşır suyunda tutulması gerektiğinin altını çiziyor.

Sprey çamaşır suyu ile tezgahı, kolları, buzdolabı ve mikrodalgayı fırçalayın.

Mutfak temizlik bezleri tifo ve gıda zehirlenmesine neden olan salmonella enfeksiyonu taşımaktadır. Çamaşır suyu bu bakteri azaltmaktadır.

  1. Ortak kullanım merkezleri

kapı kolları, ışık düğmeleri, tuvalet kolları, musluk, buzdolabı gibi ortak kullanım alanları her gün onlarca kez dokunulan alanlardır. Bakterilerin de en çok üretiği riskli alanlardır. Alkollü pedler ile bu alanları sık sık silin.

Ayrıca, düzenli olarak ellerinizi yıkayın. Cebinizde dezenfektanlı alkol bazlı el temizle mendilleri taşıyın.

  1. Termometreyi Dezenfekte edin

Hasta olduğunuzda, ateşinizi ölçmek için sürekli olarak termometre kullanırsınız. Bu termometreler, bakteriler taşır. Bu termometrelerin dezenfekte edilmesi gerekir. Dezenfekte etmek için alkol kullanın.

  1. Evcil hayvanlarını dezentefekte edin

Evinizde beslediğiniz hayvanlarda bakteri taşırlar. Bunun için evinizdeki hayvanların aşılarını aksatmayın, sokak hayvanlarını elledikten sonra da ellerinizi iyice yıkayın.

  1. Çocuk Oyuncakları Dezenfekte edin

Çocuğunuz bir enfeksiyon sonrası iyileşmesi sırasında oyuncaklarını çamaşır makinası içinde mutlaka yıkayın. Çocuklarınızın oyuncaklarını haftalık olarak temizleyin. Eğer oyunca çamaşır makinasında yıkanamıyorsa o zaman el sabunu ile bu oyuncakları temizleyin.

  1. Pencereleri açın

Dünya Sağlık Örgütü pencerelerin açılmasının enfeksiyonları önlemek için önemli olduğunu vurguluyor

Yapılan araştırmalara göre, kapalı, hava akışı olmayan ve ışık almayan odalarda bakteriler daha fazla bulunuyor ve hızlı bir şekilde ürüyor.

  1. Çöp Kovaları

Çöp kutuları hastalık sırasında oraya atılan malzemeler sebebiyle mikropları barındırabilir. Ayrıca, çöp kutuları gıda ve diğer atıklar sebebiyle de bakteri doludur. Bunun için çöp kovalarını düzenli bir şekilde boşaltın. Hastalık sonrasında çöp kovalarını dezenfektan bir spreyle iyice yıkayın. Bu sırada eldiven kullanmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Her Kullanımdan Sonra Fırını Temizlemek İstemiyorsanız…

Fırında yemek yaptığınız zaman ne kadar uğraşsanız da fırın kirlenir, her kullanımdan sonra da...

Ev Temizliğinde Sirke Kullanımı

Temizlik maddelerinin hepsinin içerisinde zararlı kimyasallar bulunmakta ve bu kimyasallar hem pek çok hastalığa...

Limon Kabuğunu Atmayın, Bulaşık Makinesinde Kullanın!

Limon ve limon suyunun doğal temizlikte kullanıldığı ve kötü kokulardan kurtulmada etkili olduğu bir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,389BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bu Yöntemle Peynirinizi Daha Uzun Saklayabilirsiniz

Peynirler buzdolabında saklanmasına rağmen, belirli bir süre sonrasında küflenmeye başlarlar. Oysa ki, peynirleri bozulmadan uzun süre saklamanın çok pratik bir yolu var! Genellikle evlere çeşit...

Günü Zerdeçal Çayıyla Bitirmek İçin 4 Sebep

Zerdeçal göz ardı edilmiş, cam kavanozlarda tutulan ve genellikle Asyada tüketilen bir baharat iken, günümüzde sağlık açısından faydaları her gün keşfediliyor. Zerdeçal'ın güçü ana...

Donuk Görünümlü Altın Takılarınızı Parlatmanın Pratik Yolu

Tabii ki, altın mücevherinizi bir bardak biraya koymak biraz garip, ama sonuçlarına inanamayacaksınız. Yıllar boyunca rengini değiştirdiği ve şimdi çok kötü göründüğü için takmadığınız...

Bulaşık Deterjanının 6 İlginç Kullanımı

Bulaşık deterjanı sadece bulaşıklar için kullanıyoruz. Ama bu yazımızı okuduktan sonra farklı işlevler için de kullanmaya başlayabilirsinz. Karıncalardan kurtulmaktan, yağlı saçları temizlemeye kadar birçok...