Ana Sayfa SAĞLIK Hastalık Sonrasında Ev Nasıl Dezenfekte Edilir?

Hastalık Sonrasında Ev Nasıl Dezenfekte Edilir?

Kış aylarıyla birlikte grip ve soğuk algınlığı vakaları çok sayıda arttı. Siz veya ailenizden birileri mutlaka bu dönemde grip olmuştur. Hastalık sonrasında mikropların evde barınmaması dikkat etmemiz gereken en önemli ayrıntıdır. Bunun için bir hastalık sonrasında evin dezenfekte edilmesi gerekir. Peki ev nasıl dezenfekte edilir? Bu yazımızda sizleri bunun ayrıntılarını vereceğiz.

  1. Elektronikleri dezenfekte edin

Elektronik aletleri her gün onlarca defa kullanıyoruz. Cep telefonları, kumandalar, klima, TV gibi aletleri sürekli olarak kullanıyoruz. Yapılan araştırmalara göre en çok baketri bulunan elektrik alet cep telefonları.

Elektronik aletlerinizin tümünü dezenfekte etmek için piyasada satılan sprey dezenfektan veya mikrofiber bez üzerine yüzde 50 alkol, yüzde 50 su olan bir çözelti dökün. Ve cihazlarını bu karışım ile silin. Tuşların bulunduğu bölümleri pamuklu çubuk kullanabilirsiniz.

  1. Çamaşırları dezenfekte edin

Ev tekstili, havlu ve giysiler haftalarca bulaşıcı bakterilerin saklanabileceği bir liman olabilir.

Derinlemesine temizlik için, çamaşır makinesine çamaşırları koymadan önce oksijenli su ile çamaşırlarınızı ıslatın. Ardından makinada deterjan ve tavsiye edilen sıcaklıkta yıkayın.

Alternatif olarak çamaşır makinanıza sterilizatör ekleyin. Veya beyaz çamaşırlar için klor ağartıcı kullanabilirsiniz.

  1. Banyoyu dezenfekte edin

Bakteriler nemli, sıcak banyoda gelişirler. Banyo virüsleri gastrointestinal, solunum ve cilt hastalıklarına neden olabilir ve alerjiyi yoğunlaştırır.

Banyolarda lavabolar en fazla enfeksiyonun bulunduğu alandır.

Lavabolardan sonra banyo paspasları da bakteri açısından çok zengindir.

Ayrıca havlularda nemli kaldıkları için bakteri üretmeye çok yatkındır. Bunu önlemek için tek kullanımlık havlu kağıtların kullanılması daha uygundur. Hastalık sonrasında paspas da hemen yıkanmalıdır.

Duş, lavabo ve küvetin temizlenmesi için yüksek kaliteli bir dezenfektan temizleyici kullanın.

  1. Mutfağını dezenfekte edin

2014 yılında ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, mutfaklardaki bakterilerin yayıldığı alan olarak kesme tahtaları gösterilmektedir.

Süngerler, havlu, bulaşık bezleri kesme tahtalarını takip etmektedir. Uzmanlar her kullanımdan sonra 10 dakika bu malzemelerin çamaşır suyunda tutulması gerektiğinin altını çiziyor.

Sprey çamaşır suyu ile tezgahı, kolları, buzdolabı ve mikrodalgayı fırçalayın.

Mutfak temizlik bezleri tifo ve gıda zehirlenmesine neden olan salmonella enfeksiyonu taşımaktadır. Çamaşır suyu bu bakteri azaltmaktadır.

  1. Ortak kullanım merkezleri

kapı kolları, ışık düğmeleri, tuvalet kolları, musluk, buzdolabı gibi ortak kullanım alanları her gün onlarca kez dokunulan alanlardır. Bakterilerin de en çok üretiği riskli alanlardır. Alkollü pedler ile bu alanları sık sık silin.

Ayrıca, düzenli olarak ellerinizi yıkayın. Cebinizde dezenfektanlı alkol bazlı el temizle mendilleri taşıyın.

  1. Termometreyi Dezenfekte edin

Hasta olduğunuzda, ateşinizi ölçmek için sürekli olarak termometre kullanırsınız. Bu termometreler, bakteriler taşır. Bu termometrelerin dezenfekte edilmesi gerekir. Dezenfekte etmek için alkol kullanın.

  1. Evcil hayvanlarını dezentefekte edin

Evinizde beslediğiniz hayvanlarda bakteri taşırlar. Bunun için evinizdeki hayvanların aşılarını aksatmayın, sokak hayvanlarını elledikten sonra da ellerinizi iyice yıkayın.

  1. Çocuk Oyuncakları Dezenfekte edin

Çocuğunuz bir enfeksiyon sonrası iyileşmesi sırasında oyuncaklarını çamaşır makinası içinde mutlaka yıkayın. Çocuklarınızın oyuncaklarını haftalık olarak temizleyin. Eğer oyunca çamaşır makinasında yıkanamıyorsa o zaman el sabunu ile bu oyuncakları temizleyin.

  1. Pencereleri açın

Dünya Sağlık Örgütü pencerelerin açılmasının enfeksiyonları önlemek için önemli olduğunu vurguluyor

Yapılan araştırmalara göre, kapalı, hava akışı olmayan ve ışık almayan odalarda bakteriler daha fazla bulunuyor ve hızlı bir şekilde ürüyor.

  1. Çöp Kovaları

Çöp kutuları hastalık sırasında oraya atılan malzemeler sebebiyle mikropları barındırabilir. Ayrıca, çöp kutuları gıda ve diğer atıklar sebebiyle de bakteri doludur. Bunun için çöp kovalarını düzenli bir şekilde boşaltın. Hastalık sonrasında çöp kovalarını dezenfektan bir spreyle iyice yıkayın. Bu sırada eldiven kullanmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Geceleri Tuvaletinize Bir Diş Sarımsak Koyun

Geceleri tuvaletinize bir diş sarımsak koyun, ertesi gün temizliğinize yardımcı olsun. Böylece bakterilerin yayılmasını...

Beyaz Giysilerin Beyaz Görünmesi İçin

Beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var. Böylece beyaz giysilerinize ilk günkü...

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,872BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Geceleri Tuvaletinize Bir Diş Sarımsak Koyun

Geceleri tuvaletinize bir diş sarımsak koyun, ertesi gün temizliğinize yardımcı olsun. Böylece bakterilerin yayılmasını da önlemiş olursunuz. Bugünkü programınız tuvaleti temizlemek mi? Neyse ki,...

Beyaz Giysilerin Beyaz Görünmesi İçin

Beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var. Böylece beyaz giysilerinize ilk günkü beyazlığı yeniden sağlayabilirsiniz. İşte beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabilecekleriniz....

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda neden daha fazla ceviz yememiz gerektiğini anlatacağız.1....

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız, erik suyu mükemmel bir seçenektir. Erik suyu, sağlığınızı iyileştirmek için...