Ana SayfaAİLEÇOCUKBebeklerdeki Kabızlık Sorununu Evde Çözümleyin

Bebeklerdeki Kabızlık Sorununu Evde Çözümleyin

Kabızlık özellikle bebeklerde, tedavisi zor bir problemdir. Ebeveynler için ağrı içinde kıvranan bebeklerini görmek büyük üzüntü verir. Bebeğiniz zaman zaman kabızlık sorunu yaşıyorsa evde uygulayabileceğiniz yöntemler vardır.

  1. Egzersizler

Yeni bebeklerde kabızlığın sıkıntılarını hafifletmek için egzersiz hareketlerini kullanabilirsiniz. Aktif olan bebeklerin kabızlıktan daha az şikayet ettikleri bilinmektedir.

Bebeğiniz emekleme başlamışsa, onun bir süre gezinmesini sağlayın. Ayrıca bebeğinizi sırt üstü yatırın ve bacaklarıyla bisiklet hareketi yaptırın. Gaz ve kabızlık sorunu için rahatlatıcı olacaktır. Bunun yanında bebeğinizi yedikten hemen sonra yatırmayın.

  1. Karın Masajı

Karın masajı bir başka çözüm yönteminden biridir. Mide ve alt karın masajı bebeklerde kolik ve gaz ağrılarını hafifletir. Bebeğinizi sırtüstü yatırın. Parmağınıza hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı koyun. Bebeğinizin göbek deliğinin etrafında iki parmak kalacak şekilde çok hafif bir şekilde masaj yapın. 3-4 dakika saat yönünde 3-4 dakika saat yönünün tersi olarak masajı yapın.

  1. Sıcak Banyo

Sıcak banyo gaz sancısı ve kabızlık için iyi bir seçimdir. Ilık su ile bebeğinizin küvetini doldurun. Bebeği içine yatırın. Hafif bir şekilde karnına masaj yapabilirsiniz.

  1. Probiyotikler

Kabız bebeklere probiyotikler çok iyi gelmektedir.

JAMA Pediatri Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yaşamlarının ilk 3 ayında probiyotik alan bebekler mide ve bağırsak sorunlarıyla daha az karşılaşıyorlar. Kullanım şekli ve miktarını doktoruna danışın.

  1. Sıvı Alımını arttırın

Doğru hidrasyon düzenli barsak hareketleri için önemlidir. Küçük bebekler için, su ve süt hidrate tutmak için mükemmel bir çözümdür.

Düzenli aralıklarla bebeğinize su verin. Sindirimi geliştirmek için bebeğe sıcak su da verilebilir.

  1. Rezene Tohumları

Rezene tohumu da bebeklerde kabızlık tedavisinde faydalıdır. Rezene gazı engellediği gibi, mide ve bağırsak hareketlerini de teşvik eder. 2 bardak suyun içine 1 çay kaşığı rezene tohumu ekleyin. 10-15 dakika boyunca kaynatın. Ardından soğumaya bırakın. Bebeğinize 1 çay kaşığı verebilirsiniz. Emziren anneler günde 2-3 bardak içebilir.

  1. Elma Suyu

Bebeğinizin kabızlığını hafifletmek için küçük miktar elma suyu verebilirsiniz. Elma müshil etkisi yapar.

Ancak, yüksek miktarda pektin olduğu için bebeğinizi elma ile beslemeyin. elma, beslenme kaçının.

  1. Kuru erik

Kuru erik bebeklerde kabızlıkla mücadeleye yardımcı olur. Doğal müshil özelliği bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur.

6 aylıktan büyük bebekler için yarım bardak suyun içine 2 kaşık erik suyu koyup içirin. Günde bir veya iki kez verebilirsiniz. Bebeğiniz katı gıdalar yiyorsa erik püresi de verebilirsiniz.

Not: Doğal bağırsak tahriş edici içerdiğinden bebeğinize erik suyu vermeden önce doktorunuza danışın.

  1. Esmer Şeker

Bazı uzmanlar kabız bebeklerin tedavisinde kahverengi şeker kullanmını öneriyor. Soğumuş kaynatılmış 3 çorba kaşığı suyun içine yarım çay kaşığı kahverengi şeker ekleyin. Eriyinceye kadar karıştırın. Herhangi bir katı yiyecek vermeden önce bebeğinize bu çözeltiyi verin.

  1. Yüksek Lifli Gıdalar

Lİf dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olur. Bebeğinizin beslenmesine brokoli, armut, şeftali, bezelye veya derisiz elma gibi birkaç yüksek lifli gıdalar ekleyin. Püre veya haşlanmış olabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler