Ana Sayfa HAYAT PRATİK En İyi Bulaşık Deterjanları

En İyi Bulaşık Deterjanları

Kirli bulaşıkların temizlenmesi çok önemlidir. Bulaşıkların üzerinde kalıntı kalmaması ve yeteri kadar hijyenik olması gerekir. Bu sürede bulaşık makinasının da korunması önemlidir. Piyasada birden çok bulaşık deterjanı bulunmaktadır. Deterjanlar hem toz hem de sıvı halde olabilirler. Hangisinin daha iyi olduğu tartışılan bir konudur.

Sıvı mı Toz mu Kapsül mü?

Bu soru son zamanlarda çeşitlerin çıkmasıyla daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Eskilerden gelen bir alışkanlık olan toz deterjan, deterjan haznesinde kalması, makinenin deterjanı çekememesi, tortu halinde kalması gibi bir takım sorunlara yol açabilir. Bu sebeplerden dolayı bir ihtiyaç doğmuş ve sıvı deterjan çıkmıştır. Sıvı deterjan birçok sorunu ve zorluğu ortadan kaldırmıştır. Makine sıvı deterjanı çok rahat çekebilir ve kirlilik yaratmaz. Suda çabuk çözünen sıvı deterjanlar daha yoğun temizlik garantisi verir. Daha sonra çıkan kapsül deterjanların tane tane olması sebebiyle bulaşık yıkamak daha kolay ve pratik bir hal almıştır. Toz ve sıvı deterjanda yaşanan koyulması gereken deterjan miktarı sorunu kapsülde yoktur. Her yıkama için bir adet kullanılır. Bu sebeple kolaylık sağlanır.

Deterjan markalarının iyi ve kötü Özellikleri

Fairy

Fairy peri manasında gelmektedir. Yağ çıkarma konusunda rakiplerinden daha güçlü olduğu bilinir. Hem sıvı ve kapsül alternatifleri vardır. Fiyatı rakiplerine göre daha yüksektir. Reklamlarını hep yoğun yağları çıkarması üzerine yapan Fairy’nin sloganı ‘yağları da dize getirir, dağları da’ dır.

Pril

Henkel kuruluşunun bir parçasıdır ve merkezi Almanya’dır. Kurumuş yağ lekelerinde çok başarılıdır. Mikroplara ve kalıntılara karşı savaş açan Pril bu savaşı kazanarak kullanıcılara yüksek kalite vaat eder.

Finish

Temizlik ürünleriyle ilgilenen kişiler arasında en bilinen firmalardan olan calgonit bazı alanlarda adını değiştirmiştir. Finish bunlardan biridir. Finish bulaşık deterjanlarına güçlü bir rakiptir. Kullanan kişiye yüksek hijyen garantisi vermektedir.

Doğal temizleyiciler

Deterjan kalıntılarının sağlığa zararlarının konuşulduğu bu günlerde gündemde olan doğal temizlik ürünleri arasında bulaşık makineleri için elma sirkesi ve arap sabunu öneriliyor. Bulaşık deterjanı gözüne arap sabunu parlatıcı gözüne ise elma sirkesi koyuluyor. Hem sağlıklı hem de hijyenik bu ürünler bardak tabak gibi ürünleri parlatıp temizliyor. Fiyatı da deterjanlara göre daha uygun.

Ev Yapımı Bulaşık Deterjanı Tarifi

Malzemeler

2 çay bardağı boraks

2 çay bardağı karbonat

2 tatlı kaşığı kaya tuzu

2 tatlı kaşığı limon tuzu

2 tatlı kaşığı çamaşır sodası

10 damla tercih ettiğiniz kokulu bitki yağı

Yapılışı

Tuzun içerisine tercih ettiğiniz bir bitkisel yağı dökün ve karıştırın. Daha sonra diğer malzemeleri katın ve karıştırın. Ev yapımı bulaşık deterjanı yapımı işte bu kadar basit.

Kullanımı

Deterjan bölümüne bulaşığın çokluğuna göre 1-1,5 yemek kaşığı karışımdan dökün.  Parlatıcı bölümüne ise elma sirkesi koymanız yeterli olacaktır.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...