Ana Sayfa HAYAT Kışın Ev Nasıl Daha Sıcak Olur?

Kışın Ev Nasıl Daha Sıcak Olur?

Kış aylarının yaklaşmasıyla evin nasıl ısıtılacağı konusu bir kez daha gündeme gelmiştir. Doğalgaz faturasının yüksekliği bütçeleri zorladığı için doğalgaza yüklenmeden evi ısıtmanın yolları aranmaya başlanmıştır. Özellikle büyük veya birden çok katı olan evlerde ısıtma sorunu çok fazladır. Doğalgazın pahalı olması bazı evlerde soba kullanımına gidilmesine sebep olmuştur. Fakat soba da çok zahmetlidir. Bu sebeple hem doğalgaz kullanıp hem ısınmanın püf noktalarını vereceğiz.

Doğalgazı Doğru Kullanmak

Eğer doğalgaz kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken şey peteklerin doğru konumlandırılmasıdır. Doğru konumlandırılan peteklerin ayarları da çok önemlidir. Petekler evin büyüklüğüne göre seçilmelidir. Büyük bir odaya küçük petek kullanılması evin ısınmamasına sebep olur. Bir odada iki farklı yerde petek bulunması evin daha sıcak olmasını sağlayacaktır.  Peteklerin önüne hiçbir eşyanın koyulmaması gerekiyor ve ısının eve doğru şekilde yayılmasını sağlamak gerekiyor. Peteklerin üzerine eşya koyulmamalıdır. Eğer kıyafet kurutmak için petekler kullanılırsa sıcaklığın eve yayılması engellenmiş olur.

Yerden ısıtmalı bir sistem evin ısıtılması için kullanılabilecek bir uygulamadır. Bu evin sıcak tutulmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca kombinin bakımının düzenli yapıldığından emin olmak gerekir. Bakımı yapılmayan kombi fazla çalışıp az ısıtabilir. Buda hem faturayı olumsuz etkiler hem de ev ısınmaz.

Kışın Evi Isıtmanın Çeşitli Yolları

Pencereden veya kapıdan gelen soğuk evin ısınmasını engeller. Bu sebeple pencerelerinizin tam kapandığından ve soğuk geçirmediğinden emin olun. Eğer pencere soğuk geçiriyorsa kenarlarını pencere bandı ile kaplayın. Uzun perdeler kullanarak soğuğu engelleyebilirsiniz.  Bu önlemler alındığında pencereden gelen soğuk hava kesildiği için ev daha sıcak olacaktır.

Evi ısıtmak için en çok kullanılan yöntem yalıtımdır. Evin etrafına yapılan bu yöntem sayesinde ev daha sıcak olacaktır. Apartmana yapılan mantolama işlemi sayesinde ev çok ısınır ve geç soğur.

Peteklerin arkasına koyacağınız alüminyum paneller sayesinde arkaya giden ısı yansıyacak ve daha sıcak bir ortam elde edilecektir.

Eğer bir ısı ayarlayıcınız varsa bunu kullanmak evin sıcaklığının korunması açısından olumlu olacaktır. Bu sayede evin sıcaklık derecesi hep aynı kalacak ve kombi daha fazla çalışmak zorunda kalmayacaktır.

Banyo yaparken kapıyı açık bırakarak sıcak suyun etkisiyle evinizi ısıtabilirsiniz.

Eğer yeni bir eve taşınmayı düşünüyorsanız evin sıcaklığı açısından orta katlardan tercih yapmalısınız. Hem üst hem de alt katın sıcaklığı sayesinde eviniz kış boyunca sıcak kalacaktır.

Elektrikli Aletlerin Evin Sıcaklığına Etkisi

Evi ısıtmak için kullanılan yöntemlerin başında elektrikli aletler kullanmak gelir. Bu küçük ev aletleri siz fark etmeden evinizin ısınmasına yardımcı oluyor olabilir.  Fırında pişirdiğiniz bir yemek sayesinde evin sıcaklığı artabilir. Ketıl ve ocak kullanımı da sıcaklığa katkı sağlayabilir.

Eğer çok enerji sarf etmeden ısınmak istiyorsanız eve spot ışık taktırmak tamda size göre. Çok fazla enerji harcamayan spotlar kış boyunca evin sıcak olmasını sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Boş Kağıt Ruloları Yeniden Kullanılabilir

Tuvalet kağıdı rulolarını geri dönüşüm yığınına atma eğiliminde olabilirsiniz, ancak bu mütevazı karton tüpler...

Arabanızın Anahtarını Başınızın Üzerinde Tutun

Arabanızı nereye park ettiğinizi hiç unuttunuz mu? O halde çözüm, uzaktan kumandalı otomatik bir...

Maske İle Gözlüğün Buğulanmasını Önlemek Mümkün

Maske İle Gözlüğünüzün Buğulanmasını Önlemek Mümkün. Covid 19 salgını sebebiyle hepimiz sürekli olarak maskeli...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Düşük Göz Kapakları Rimel Yöntemiyle Kaldırabilir

Yaşlandıkça, yerçekimi gittikçe daha çok bedelini almaya başlar. Kırışıklıklar, yarasa kanatları ve ardından tabii ki sarkık göz kapakları var. Pek çok insan bununla ilgilenir...

Dudak Üzerindeki Renk Değişimleri Giderilebilir

Bazı kişilerde için güneşin ilk ışınları ile yüzünde ilk pigment renk değişimleri görülür. Dudağınızın üzerinde bir karartı başlar ve sanki siyah tüyler varmış gibi...

En İyi Ev Yapımı Salatalar İçin 10 Püf Noktası

Salatalarınızın restaurantlardaki gibi güzel olmadığını mı düşünüyorsunuz? Ya da dışarıda yediğiniz salatalar size daha mı lezzetli geliyor? Belki de sorun salatanın hazırlanışında, malzemelerin seçiminde...

Boş Kağıt Ruloları Yeniden Kullanılabilir

Tuvalet kağıdı rulolarını geri dönüşüm yığınına atma eğiliminde olabilirsiniz, ancak bu mütevazı karton tüpler şaşırtıcı sayıda uygulamaya sahiptir. Kağıt rulolarıyla neler yapabileceğinizi bu yazımızda...