Ana Sayfa HAYAT Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evlerin en vazgeçilmez ve gerekli temizlik makineleri arasında yer alan elektrikli süpürgeler, onlarca farklı markadan yüzlerce farklı modele sahiptir. Tüm bu markalar arasında seçim yaparken fiyat – kalite orantısı, makine içerisindeki teknik aksamlar, istediğiniz özelliklere karşılık verip vermemesi gibi birçok farklı husus yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra makine içerisindeki parçaların özelliklerini bilmek ve seçimi bu doğrultuda yapmak da oldukça önemlidir.

Watt Miktarı ve Motor Gücünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrik süpürgesi seçimlerinde en çok dikkat edilmesi gereken noktaların başında cihazın watt miktarı ve motor gücü gelmektedir. Motor gücü emiş ile de akalalı olmakla birlikte tek başına yeterli değildir ve mutlaka yüksek wattlı olması önerilmektedir. Yüksek watta sahip bir elektrik süpürgesinin motor gücü de yüksek olacak ve bu da daha güçlü bir çalışma gücü sağlayarak elektrikli süpürgenin daha faydalı olmasına neden olacaktır.

Emiş Gücünde ve Kalitesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Süpürgenin emiş gücü sadece motor gücüne bağlı olmamakla birlikte bununla orantılı olarak değişiklik göstermektedir. Üstelik toplam etki oranlarına bakıldığında emiş gücü motor gücünden çok daha etkili ve önemlidir. Emiş gücü de tıpkı motor gücü gibi watt ile ölçülür, ancak değerleri birbirinden farklıdır. Süpürgenin tam ve gerçek performansını da kanıtlayan emiş gücü filtrelerin tıkanması durumunda azalma göstermekte ve bu durumda mutlaka teknik servise göstermek gerekmektedir.

Toz Çekme Değerlerine Göre Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih edilecek elektrikli süpürge ister dik olsun ister eğik, en önemlisi emici fırçanın dizaynı ve buna bağlı olarak değişen toz çekme değerleridir. Toz tutma oranının yüksek olması da daha iyi performans anlamına geldiğinden dolayı mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır.

Elektrikli Süpürgenin Torbalı mı Torbasız mı Olmasına Nasıl Karar Verilir?

Tercih edilecek elektrikli süpürge için torbalı veya torbasız olmasına karar verilirken, performans değerleri ve kullanım kolaylığına dikkat etmek gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre torbalı ya da torbasız olması süpürgelerin performanslarını direkt olarak etkilememektedir. Ancak torbalı süpürgelerde ekstra torba masrafının olması torbasız süpürgeleri daha avantajlı hale getirmektedir. Torbasız süpürgeler çekilen tozu direkt olarak hane içerisine aldığından dolayı doluluk oranı net şekilde görülmektedir. Ancak torbasız süpürgelerin en büyük dezavantajı temizlik esnasında zorlanılmakta ve etrafa toz saçılması gözlenmektedir. Aynı zamanda düzgün temizlenmez ise süpürge de toz kalması ve bunun da süpürge içerisine zarar vermesi de torbasız süpürgenin dezavantajı olarak bilinmektedir.

Filtre Tiplerine Göre Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mikro filtre ve makro filtre olarak iki farklı filtre tipi bulunmaktadır. Mikro filtreler en çok kullanılan ve en ideal olan filtreler gibi görülmekle birlikte, hepa filtreler daha teknolojik ve daha ayrıntılı süpürme imkânı sağlarlar. Küçük tozları ve hatta polen partiküllerini de tutmaya yarayan hepa filtreler, özellikle astım hastaları için tavsiye edilmekte ve tercih edilmesi önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,859BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...