Ana Sayfa HAYAT Ocak Düğmeleri Nasıl Temizlenir?

Ocak Düğmeleri Nasıl Temizlenir?

Onlarca farklı türde ocak bulunmakta ve her birinin temizliği için ekstra özen gerekmektedir. Özellikle ocakların düğmeleri tam bir korkulu rüya olarak bilinmekte ve temizlik aşamasında çıkardıkları zorluklar nedeniyle çoğu zaman büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Ocak Düğmelerinin Temizliği Neden Zordur?

Yemek yaparken veya bulaşık yıkarken sürekli su damlalarının damladığı, yağ lekelerinin oluştuğu ocak düğmeleri, ısıya olan yakınlıkları nedeniyle geçmesi zor olan lekelerin oluşmasına neden olur. Özellikle göz önünde fazla olmaları en ufak bir lekenin bile göze batmasına neden olurken kullanılacak temizlik malzemelerinin çoğunun ekstra leke yapması, bu düğmelerin temizliğinin çok daha zor olmasına neden olarak daha büyük sıkıntılar ortaya çıkaracaktır.

Kimyasal Temizlik Maddeleri ile Ocak Düğmelerinin Temizliği

Ocağın özelliklerine ve malzemesine göre kullanılacak temizlik malzemesi de değişiklik göstermektedir. Bazı ocak modellerinin ve markalarının kendilerine özel temizlik malzemeleri bulunurken, malzemeye uygunluk göstermeyen temizlik malzemelerinin kullanımı ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir.

Paslanmaz çelik bir ocağa sahipseniz ve düğmeler farklı bir malzemeden yapılmış ise bu tür ocakların temizliği için uygun olan jel kıvamındaki kimyasal temizlik malzemelerini kullanmak gerekmektedir. Daha koyu ve katı kıvamdaki yoğun temizleyicileri kullanmak ocağın çizilmesine neden olacağından dolayı kesinlikle önerilmez. Bu tür temizleyiciler temizlemek yerine daha fazla leke oluşmasına neden olarak ocağın temiz zamanlarda dahi kirli görünmesine neden olacaktır.

Doğal Temizlik Maddeleri ile Ocak Düğmelerinin Temizliği

Bazı ocak modelleri veya malzemelerine kimyasal temizlik maddeleri yerine doğal yollarla elde edilen temizlik maddeleri daha etkili gelmektedir. Bu tür temizleyicilere örnek olarak nemli bir bulaşık süngeri üzerine sofra tuzu ve karbonat konularak oluşturulan temizleyici verilebilir. Hazırlanan bu karışım, düğmelerin üzerine konur ve kuruyana kadar bekletilir. Kurumaya yakın nemli bir sünger veya bez ile silinmesinin ardından ocak düğmelerinin tıpkı ilk günkü olduğu gözlenecektir.

Kullanılabilecek bir diğer doğal temizlik maddesi olarak ise sirke ve karbonatın karıştırılması söylenebilir. Bir kâse içerisinde karıştırılan bu malzemeler lekeleri hızlıca giderecek ve hatta yeni lekelerin oluşmasını da engelleyecektir.

Aynı zamanda yanmış yağ veya yemek lekelerinin üzerine limon sıkarak beklemek de yağın çözülmesini sağlarken daha kolay silinmesine de katkı sağlayacaktır.

Ocak Düğmelerindeki Görünmeyen Kirler Nasıl Temizlenir?

Ocak düğmelerinde bulunan görünmeyen kirler, hijyen açısından büyük sorun oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu lekeler ilk bakışta gözükmüyor olsa da ısının etkisiyle birlikte ortaya da çıkabilir ve bu sebeple mutlaka bu lekelerin de giderilmesi gerekir. Bu sebeple belirli aralıklarla ocak düğmelerini yerinden çıkartarak yağ çözücü özelliği olan bir kimyasal ürün kullanarak bu lekeleri temizlemek oldukça etkili olacaktır. Eğer düğmeler yerinden çıkabilen özelliklere sahip değil ise ocakların sadece görülen yerlerini düzenli olarak temizleme gerekir. Düğmelerin alt kısımlarında kalan yağ ve kirler birikir ise mutlaka servis çağırarak onlardan yardım almak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan,...

Domatesli Jöle Nasıl Yapılır?

Etleri veya taze ekmeği tamamlayan farklı bir jöle türü arıyorsanız, kendinizin yaptığı veya satın...

Aşırı Kuru Dudaklar İçin Maske

Mutfağınızda ve banyonuzda bulunabilecek içeriklerden ev yapımı bir dudak ilacı yaratarak kış soğuklarından dudaklarınızı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evde Yapabileceğiniz Step Aerobik Hareketleri

Step aerobik hareketleri basitten zora doğru gider. Ancak kardiyovasküler sisteminiz ve alt bedeniniz için harika bir egzersizdir. Bu hareketler kalbinizi hızlandıracak ve dayanıklılığınıza ve...

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan, yağlı yiyecek lekeleriyle savaşmak için yapılmaz, bu nedenle pamuk, kot,...

Sakinleştirici ve Toksin Atıcı İçecek Tarifi

Bu rahatlatıcı içeceği tercihinize göre alkollü veya alkolsüz hazırlanabilir. Mideyi sakinleştirmek için nane içerir. Bizi serinletecek ve toksinleri atacak salatalık var. Ve başlangıçta ilaç...

Domatesli Jöle Nasıl Yapılır?

Etleri veya taze ekmeği tamamlayan farklı bir jöle türü arıyorsanız, kendinizin yaptığı veya satın aldığınız domates suyundan domatesli jöle yapın. Jöle, işleme sırasında kullanılan...