Ana Sayfa HAYAT Ocak Düğmeleri Nasıl Temizlenir?

Ocak Düğmeleri Nasıl Temizlenir?

Onlarca farklı türde ocak bulunmakta ve her birinin temizliği için ekstra özen gerekmektedir. Özellikle ocakların düğmeleri tam bir korkulu rüya olarak bilinmekte ve temizlik aşamasında çıkardıkları zorluklar nedeniyle çoğu zaman büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Ocak Düğmelerinin Temizliği Neden Zordur?

Yemek yaparken veya bulaşık yıkarken sürekli su damlalarının damladığı, yağ lekelerinin oluştuğu ocak düğmeleri, ısıya olan yakınlıkları nedeniyle geçmesi zor olan lekelerin oluşmasına neden olur. Özellikle göz önünde fazla olmaları en ufak bir lekenin bile göze batmasına neden olurken kullanılacak temizlik malzemelerinin çoğunun ekstra leke yapması, bu düğmelerin temizliğinin çok daha zor olmasına neden olarak daha büyük sıkıntılar ortaya çıkaracaktır.

Kimyasal Temizlik Maddeleri ile Ocak Düğmelerinin Temizliği

Ocağın özelliklerine ve malzemesine göre kullanılacak temizlik malzemesi de değişiklik göstermektedir. Bazı ocak modellerinin ve markalarının kendilerine özel temizlik malzemeleri bulunurken, malzemeye uygunluk göstermeyen temizlik malzemelerinin kullanımı ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir.

Paslanmaz çelik bir ocağa sahipseniz ve düğmeler farklı bir malzemeden yapılmış ise bu tür ocakların temizliği için uygun olan jel kıvamındaki kimyasal temizlik malzemelerini kullanmak gerekmektedir. Daha koyu ve katı kıvamdaki yoğun temizleyicileri kullanmak ocağın çizilmesine neden olacağından dolayı kesinlikle önerilmez. Bu tür temizleyiciler temizlemek yerine daha fazla leke oluşmasına neden olarak ocağın temiz zamanlarda dahi kirli görünmesine neden olacaktır.

Doğal Temizlik Maddeleri ile Ocak Düğmelerinin Temizliği

Bazı ocak modelleri veya malzemelerine kimyasal temizlik maddeleri yerine doğal yollarla elde edilen temizlik maddeleri daha etkili gelmektedir. Bu tür temizleyicilere örnek olarak nemli bir bulaşık süngeri üzerine sofra tuzu ve karbonat konularak oluşturulan temizleyici verilebilir. Hazırlanan bu karışım, düğmelerin üzerine konur ve kuruyana kadar bekletilir. Kurumaya yakın nemli bir sünger veya bez ile silinmesinin ardından ocak düğmelerinin tıpkı ilk günkü olduğu gözlenecektir.

Kullanılabilecek bir diğer doğal temizlik maddesi olarak ise sirke ve karbonatın karıştırılması söylenebilir. Bir kâse içerisinde karıştırılan bu malzemeler lekeleri hızlıca giderecek ve hatta yeni lekelerin oluşmasını da engelleyecektir.

Aynı zamanda yanmış yağ veya yemek lekelerinin üzerine limon sıkarak beklemek de yağın çözülmesini sağlarken daha kolay silinmesine de katkı sağlayacaktır.

Ocak Düğmelerindeki Görünmeyen Kirler Nasıl Temizlenir?

Ocak düğmelerinde bulunan görünmeyen kirler, hijyen açısından büyük sorun oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu lekeler ilk bakışta gözükmüyor olsa da ısının etkisiyle birlikte ortaya da çıkabilir ve bu sebeple mutlaka bu lekelerin de giderilmesi gerekir. Bu sebeple belirli aralıklarla ocak düğmelerini yerinden çıkartarak yağ çözücü özelliği olan bir kimyasal ürün kullanarak bu lekeleri temizlemek oldukça etkili olacaktır. Eğer düğmeler yerinden çıkabilen özelliklere sahip değil ise ocakların sadece görülen yerlerini düzenli olarak temizleme gerekir. Düğmelerin alt kısımlarında kalan yağ ve kirler birikir ise mutlaka servis çağırarak onlardan yardım almak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bitki Küfü Nasıl Giderilir?

Bitki küfü, genellikle ıslak ve soğuk günlerden sonra hava ısındığında ortaya çıkar. Yaprak yüzeylerinde...

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bitki Küfü Nasıl Giderilir?

Bitki küfü, genellikle ıslak ve soğuk günlerden sonra hava ısındığında ortaya çıkar. Yaprak yüzeylerinde sarı, sonra kahverengi olan beyaz, tozlu lekeler veya yamalar olarak...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak isteyip de bunu bir türlü başaramadıysanız, küvetinizdeki lekeler, küf, kararan...

Ev Yapımı Çürük Kremi

Çürük kremi özellikle en küçük darbede tenlerinde morarıklar olan kişiler için mükemmel bir ürün. Ağrıları ve çürükleri hafifletmek için tamamen doğal bir krem ​​hazırlayabilirsiniz....

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...