Ana SayfaHAYATBalkonlara Kuşların Yuva Yapmaması İçin Çözümler

Balkonlara Kuşların Yuva Yapmaması İçin Çözümler

Kuşlar çok sevimli ve cana yakın hayvanlardır. Vapura binildiğinde gözler ilk onları arar. Ancak evlere misafir olmak istenmelerine gelince bu pek hoş karşılanmaz. Balkonlara kuşların konması balkonu olan hemen her ev sahibinin muzdarip olduğu bir sorundur. Bir yandan bu sorunu çözmek isterken bir yandan da canlılara zarar vermekten kaçınırlar. Balkonlara kuşların yuva yapmaması için birçok yöntem denenmiştir. Birçoğu da etkili yöntemler arasında sayılabilir.

1- CD Asmak

Balkonlara kuşların yuva yapmalarını engellemek için başvurulan yöntemlerin başında balkonlara CD asmaktır. CD’lerin yüzeyleri parlak olduğundan güneş ışınları ve rüzgârın etkisiyle hareket eden bir cisme benzerler. Böylece kuşlar balkona yaklaşmazlar.

2-Siyah Poşet Asmak

Oldukça basit bir yöntemle kuşları balkonlardan uzak tutmak mümkündür. Çamaşır iplerine birkaç siyah poşet asılır. Kuşlar siyah rengi sevmediklerinden balkona artık yaklaşamayacaklardır.

3-Rüzgâr Çanı
Rüzgârın esmesiyle hareket ederek ses çıkaran aletler rüzgâr çanı olarak adlandırılır. Bu çanların tahtadan ve metalden yapılmış olanları mevcuttur. Ancak daha çok ses çıkaracağı için metal olanları tercih etmekte fayda vardır. Bu çanların çıkardığı ses kuşları rahatsız edeceğinden kuşlar balkonlara yaklaşmayacaklardır. Ancak bu çanın işe yaraması için adından da anlaşılacağı gibi rüzgâra ihtiyaç vardır. Rüzgâr almayan balkonlarda bu çan işe yaramayacaktır.

4- Yırtıcı Kuş Maketi

Kartal, şahin, atmaca gibi yırtıcı kuşlar balkonlara konan kuşları yiyerek beslendiklerinden kuşlar bu yırtıcılardan kaçmaya meyillidirler. Balkona konan yırtıcı kuş maketini gören kuşlar balkonlardan uzak duracaktır.

5-Kuş Kovucu Cihazlar

Klasik yöntemler işe yaramadığında daha profesyonel çözümler aranacaktır. Balkonlara kuşların konmaması için üretilmiş cihazlar vardır. Bu cihazların çıkardıkları sesler kuşları rahatsız eder ve onları uzak tutar.

6- Ağ Germe

Balkonlara kuşların gelmesini engellemek için en sık başvurulan yöntemlerden biri de balkonlara ağ germektir. Bu yöntemde balkonun açık kalan yerlerine geniş aralıklı ağlar gerilir. Kuşlar yaklaşsa da balkona giremeyeceklerdir.

7- Rüzgâr Gülü

Kuşları balkonlardan uzak tutmak için en çok rüzgârdan faydalanır. Bu yöntem için görülebilir büyüklükte rengârenk bir rüzgârgülü balkona konulur. Rüzgârgülü rüzgârda döneceğinden kuşlar balkondan uzak tutacaklardır.

8-Kafirun Kokusu

Özellikle güvercinlerin kâfurun kokusunu sevmedikleri bilinmektedir. Bu amaç için hazırlanmış kâfurun kokusu yayan tabletler mevcuttur. Balkona bu tabletlerden koymak kuşları balkondan uzak tutmakta etkili olabilmektedir.

9-Nane ve Fesleğen

Kuşlar nane ve fesleğen kokusunun çok yoğun olduğu yerlerden uzak dururlar. Balkonlara bir saksı içinde konulacak nane ve fesleğenler kuşların balkona yuva yapmasını engelleyebilmektedir.

Kuşları balkonlardan uzak tutmak için en çok uygulanan yöntemler bu şekildedir. Bunlara ilave olarak özellikle alışveriş merkezlerinde balkon ve pencerelere sivri teller de konulduğu görülür ancak bu hayvanlara zarar vereceğinden uygulanması hoş olmayan bir yöntemdir.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler