Ana SayfaHAYATDeri Bakımı Nasıl Yapılır?

Deri Bakımı Nasıl Yapılır?

Deri, insanoğlunun ilk çağlardan beri kullanmaktan vazgeçemediği bir malzeme. Çok uzun yıllar dayanabilmesi, hava alabilmesi ve tabii ki şık görünmesi nedeniyle ayakkabıların, ceketlerin, çantaların ve hatta mobilyaların bile en sık tercih edilen malzemesi. Deri her ne kadar diğer malzemelere kıyasla daha uzun ömürlü olsa da, büyük meblağlar ödeyerek satın aldığınız deri ürünlerinizin gerçekten uzun yıllar dayanabilmesi için oldukça özenli bir bakım da gerekiyor.

Deri ürünleri güneşten koruyun

Aynen cildimize yaptığı gibi güneş, derinin de kurumasına ve hassaslaşmasına neden olur. Hassaslaşan deri çatlamaya ve pullanmaya başlar. Bunun önüne geçmek için deri ürünlerinizi kesinlikle direkt güneş ışığı altında bırakmayın.

Kuru ve serin yerde saklayın

Deri ürünlerinizi kullanmadığınız zaman mutlaka kuru ve serin bir yerde saklamaya çalışın. Rutubetli ortamlarda veya naylon poşetler içinde sakladığınız deri zamanla küflenebilir.

Deriyi pürüzlü yüzeylere değdirmeyin

Deri bir kez zarar gördüğünde, kumaş gibi tekrar dikilemez veya yamanamaz. Bu nedenle derinizi çizecek, soyacak veya aşındıracak her türlü kesici veya pürüzlü yüzeyden uzak tutun.

Derinin esneyeceğini unutmayın

Deri esneyen bir malzemedir. Eğer deri ayakkabı satın alıyorsanız ve ayakkabı kendi numaranız olmasına rağmen ayağınıza biraz dar geliyorsa hiç çekinmeden satın alın. Çünkü zamanla esneyecek ve ayağınızın şeklini alacaktır. Ancak aynı şeyin çantalarınız ve cüzdanlarınız için de geçerli olduğunu unutmayın. Eğer cüzdanlarınız ve çantalarınızın şekli bozulsun istemiyorsanız, içlerini çok doldurmaktan kaçının. Çünkü tekrar eski haline dönmeyecektir.

Deriyi nemlendirin

Aynı cildiniz gibi, deri ürünleriniz de nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Eğer derilerinizin kurmaya veya çatlamaya başladığını fark ederseniz, deri ayakkabı satıcılarında bulabileceğiniz deri nemlendiricilerini kullanabilirsiniz. Deri üreticileri bu konuda müşterilerine yardımcı olmaktadır. Deri ürününüzü aldığınız yere danışarak hangi deri nemlendiricisini kullanmanız gerektiğiyle ilgili bilgi alabilirsiniz. Deri ürününüzü yıllardır kullanmıyor olsanız da, düzenli olarak nemlendirmeniz gerektiğini unutmayın.

Derilerinizi temiz tutun

Kumaşlarınızı nasıl sürekli olarak temiz tutmanız gerekiyorsa, derilerin de düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. Ancak deriyi temizlerken kesinlikle deterjan kullanmayın. Çünkü kimyasal tüm malzemeler derinin doğal koruyucu tabakasını ortadan kaldırarak deriye zarar verir. Haftada bir, nemli bir bezle derileri silmek yeterlidir. Eğer derileri uzun zaman temizlemezsiniz kir zerrecikleri zamanla derinin içinde aşınmaya neden olur.

Deri ürünlerinizi dikkatlice kurulayın

Deri ceketinizle dışarıda yağmura maruz kaldıysanız ve ceket uzun süre ıslak kaldıysa, eve geldiğinizde ceketinizi kesinlikle bir ısı kaynağının yanında kurutmayın. Aynı şekilde derileri güneşe tutarak kurutmak da yanlıştır. En iyi yöntem deriyi oda sıcaklığında, kendi halinde kurumaya bırakmaktadır. Ani ısı değişimleri deriye zarar vererek çatlamasına neden olur.

Süet Deri Nasıl Temizlenir?

Süet deriyi sudan uzak tutun

Süet deriler sudan kolayca zarar görebilir. Bu nedenle yağmurlu havalarda süet ayakkabılarınız veya ceketlerinizle dışarı çıkmamaya çalışın. Ancak yine de beklenmeyen bir şekilde yağmura maruz kaldıysanız üzerindeki fazla suyu pamuklu, kuru bir bezle alın ve aynen diğer deri ürünlerinde olduğu gibi süet deriyi de oda sıcaklığında kendi halinde kurumaya bırakın. Ürünleriniz kururken şeklini kaybetmemesi için (şapka veya ayakkabılar için) içine kalıp koyabilirsiniz.

Süet deriyi fırçayla temizleyin

Süet derilerinizi temizlerken kuru bir havlu kullanabilirsiniz. Eğer ürünlerinizin üzerinde belirgin lekeler varsa bunlar için de kurşun kalem silgisi kullanabilirsiniz. Ancak silgiyi süet ürünlerinizin üzerine fazla bastırmamaya dikkat edin. Aynı şekilde törpüyle veya tel süet fırçasıyla da süet ürünlerinizi hafifçe fırçalayarak temizleyebilirsiniz.

Süetlerinizi kuru yerde saklayın

Küfü süetten temizlemek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle süet ürünlerinizi kuru, rutubetsiz ve güneş almayan yerlerde saklayın. Ürünlerinizin hava alabilmesi için, naylon poşet yerine pamuklu bir yastık kılıfına geçirerek saklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler