Ana Sayfa HAYAT PRATİK Halıdaki Çıkmayan Lekeler İçin Pratik Çözümler

Halıdaki Çıkmayan Lekeler İçin Pratik Çözümler

Ev temizliğinin belki de en zor bölümlerinden biri olan halı temizliği genellikle evde değil halı yıkamacılarda yapılmaktadır. Leke oluştuğu anda müdahale etmek elbette çok önemlidir. Lekelere göre bu müdahaleler değişmektedir. Bu sebeple bazı püf noktaları vardır.

Zor lekelerin çıkarılması hanımların çok zorlandığı meselelerden bir tanesidir. Aman leke olmasın diye yeni aldığı ev eşyalarının üzerini kapatan hanımlar özellikle halılarda leke olmasın diye ya devamlı örtü kullanırlar ya da koyu renk leke belli etmeyen halılar tercih ederler.

Zor Çıkan Lekeler

Zor çıkan lekeler temizlik yapanların en korktuğu şeylerden biridir. Teknolojinin gelişmesiyle gelişen deterjan sektörü sayesinde çoğu leke çıkarılabilmektedir. Fakat çıkarılamayan lekelerde mevcuttur. Bu lekeleri çıkarmak için hanımlar türlü türlü yollar denerler.

Vişne lekesi, çikolata lekesi, şarap lekesi, oje lekesi, fondöten lekesi, yağ lekesi gibi lekeler zor çıkan hatta çıkmayan lekeler arasında yer almaktadır.

Bunun dışında kola, çimen, ruj, nar gibi lekelerde zor çıkan lekeler arasında yer almaktadır. Hanımlar bu lekelerle başa çıkmak için bazı doğal yöntemlere başvurmaktadırlar.

Lekelerle Savaşan Doğal Yöntemler

Öncelikle leke olan bir halıya müdahale edebiliyorsanız hemen o an müdahale etmeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Erken müdahale ettiğiniz kıyafetinizi lekeden arındırmanız sizin için çok daha kolay olacaktır.

Yağlı Kıyafetlerinize Tuz Basın

Eğer bir yemekte veya başka zamanda halınıza yağlı bir yemek ya da yağın direkt kendisi döküldüyse yapmanız gereken yağın üzerine tuz dökmek ve o bölgeyi güzelce ovalamaktır. Bu sayede halınızda yağ lekesi kalmamasını sağlayabilirsiniz ve makine ile yıkadığınızda leke çok daha kolay çıkar.

Lekelere Sirke

Sirke bulaşık makinesine de deterjan niyetine koyulabilmektedir. Bunun sebebi sirkenin arındırıcı ve temizleyici bir yanının olmasıdır. Lekeleri çıkarmada da son derece etkili olan sirke zor çıkan lekelerde kullanıldığında çok iyi sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Ter lekesi en inatçı lekelerden bir tanesidir. Özellikle koltukaltı bölgesinde sarı bir leke bırakan ter çok kötü bir görüntüye sebep olmaktadır. Sirke ter lekelerinin hafiflemesine yardımcı olur ve daha normal bir görüntü elde edilmesini sağlar.

Güneş Işığının Leke Çıkarıcı Etkisi

Teknolojinin bugün ki gibi gelişmediği eski yıllarda deterjanlar bu denli kullanılmıyorken insanlar lekelerini çıkartmak için güneş ışığına başvururlarmış. Eğer sizin de baş edemediğiniz bir lekeniz varsa halınızı güneşe koyup bir süre bekledikten sonra lekenin azaldığına tanıklık edebilirsiniz.

Özellikle çocuk olan evlerde çok büyük problem olan halı lekeleri birçok doğal yöntem ile çıkarılabilmektedir. Eğer bu doğal yöntemlerin hepsini denediyseniz ve lekenizi çıkaramadıysanız bir kuru temizlemeden veya halı temizlemeciden yardım almanızda fayda vardır. Bunun dışında eğer yeni bir halı alacaksanız tercihinizi leke tutmayanlardan yana kullanırsanız böyle bir problem yaşamazsınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Havlulardaki Rutubet Kokusunu Engellemenin Kolay Yolu

Havlulardaki Rutubet Kokusunu Engellemenin Kolay Yolu. Özellikle nemli havalarda çamaşır yıkandığında, çamaşırlar kurumak bilmez....

Neden Bulaşık Makinesine Bir Kase Sirke Koymalısınız?

Bulaşık makinesine sirke koymak, bulaşıkları parlatmak için mükemmeldir. Ancak sirkeyi makineye nasıl koyduğunuz çok...

Küfü Yok Eden Karışım

Özellikle banyonuzda pencere yoksa bazı yerlerin küflü olması kaçınılmaz olur. Küf oluşan yerleri kesinlikle...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

40 Yaşından Sonra Nasıl Kilo Verebilirsiniz?

40 yaşını geçen herkes muhtemelen şu soruna aşina olacaktır: İstenmeyen kilo alımı. 40 yaşın üzerindeyseniz ve biraz kilo vermek istiyorsanız, bazı ipuçları size yardımcı...

Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

Bergamot yağının sağlığınız için kullanabileceğiniz en çok yönlü ve güçlü esansiyel yağlardan biri olduğunu biliyor muydunuz?Bu yağ bergamot meyvesinin çekirdeğinden elde edilir ve 3...

Elmayı Kabuğuyla Yiyecekseniz Nasıl Yıkanmalı?

Elma yemek istiyorsanız, musluk suyuyla yıkarsınız veya üstünü silersiniz. Hemen hemen her birimiz bunu yapıyoruz. Ancak, pestisit tüketmediğinizden emin olmak istiyorsanız, bunun yeterli olmadığını...

Güzel Kaşlar İçin 4 Basit Dokunuş

Kaşlarınızı profesyonel olarak düzenli olarak şekillendirmek için zamanınız veya paranız yoksa üzülmeyin. Onları kendiniz de güzel ve bakımlı hale getirebilirsiniz. İşte kaş uzmanlarından kolay...