Ana Sayfa HAYAT Mart Ayında Tükebileceğimiz Meyve Sebze ve Balıklar

Mart Ayında Tükebileceğimiz Meyve Sebze ve Balıklar

0
591

Mart, yaza hazırlık, ilkbahara geçiş ayıdır. Hafif beslenmeye ve kış aylarında alınan kiloların verilmesi için diyet yapmaya başlamanın tam zamanıdır. Bu nedenle hafif bir o kadar da direnç verici besinleri tüketmeye özen göstermek gerekir. Balık, ızgara et, sebze ve meyveler bol tüketilmelidir

Mart ayında tükebileceğiniz sebzeler:

Pancar, limon, kuşkonmaz, turp, bakla

Vitamin ve mineral deposu Kuşkonmazın, insan sağlığına çok fazla yararı vardır.

Kuşkonmaz, enginar, börülce, semizotu gibi hem yemeği hem de salatası yapılabilen bir sebzedir. Kuşkonmazda K vitamini ve folik asit bol miktarda bulunur. Ayrıca magnezyum, fosfor, selenyum, çinko, sodyum, demir, bakır, kalsiyum ve mangan gibi mineraller açısından zengin bir kaynaktır. C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, A vitamini, tiamin ve niasin gibi vitaminler de bu bitki içerisinde yeterli miktarda bulunur.

Kuşkonmazı, evinizde kendiniz de üretebilirsiniz. Yetiştirilmesi çok kolay bir sebzedir. Denemekte fayda var.

Mart ayında tüketmenizi önerdiğimiz bir başka sebze de bakladır. Bu bitki içerisinde B1, B2, B6 ve K vitaminleri bulundurmakla birlikte magnezyum, demir, kalsiyum ve potasyum açısından da oldukça zengindirler. Yapılan araştırmalar, kuru baklanın, taze baklaya göre daha besleyici olduğu belirtilmektedir. Su tutma özelliği olduğu için 4-7 yaş arasındaki çocukların çok fazla tüketmemesi gerekir. Kırmızı etten uzak durması gerekenler için bakla, çok işlevseldir. İçinde bol miktarda protein, azot ve kalori bulunur.

Mart ayında tüketebileceğiniz meyveler:

Elma, muz

Mart ayında tüketebileceğiniz balıklar:

Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Ancak kefal balığında dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı vardır. Satın aldığınız kefalın temiz su da yetişmiş olduğundan emin olun. Çünkü çok kirli sularda da kefal yaşamaktadır. Ancak bu kefallerin tüketilmesi insan sağlığı açısından zararlıdır. Tekir ve Gümüşbalığı tüketilebilir. Lüfer ve Palamut tavada pişirilebilir.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın