Ana Sayfa SAĞLIK Burun Akıntısından Nasıl Kurtulursunuz?

Burun Akıntısından Nasıl Kurtulursunuz?

Özellikle kış aylarının beraberinde getirdiği soğuk algınlığı ve grip nedeniyle burun akıntısı da kaçınılmaz olur. Ancak bu tip hastalıkların dışında da bahar alerjisi, uzun süre soğuk havada kalma gibi nedenlerle de sık sık burnunuz akabilir. Aşağıdaki yöntemleri deneyerek burun akıntısını veya burun tıkanıklığınızı durdurabilirsiniz. Ancak ciddi bir durumla karşılaştığınızda bu yöntemleri denemek yerine mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Burun akıntısı tedavisine başlamadan önce burun akıntısının sebebini keşfedin.

Alerji: Alerji nedeniyle burnunuz akıyorsa ilk önce reçetesiz satılan bir antihistaminik ilaç kullanmayı deneyin.

Soğuk Algınlığı: Hastalık belirtilerini gidermek için buhar tedavisi uygulayın ve dekonjestan kullanmayı deneyin. Belirtiler daha şiddetli bir hal alırsa veya 48 saatten fazla sürerse doktora görünün.

Stres/Yaşam Tercihleri: Geceleri mutlaka uykunuzu almaya çalışın ve dinlenin.

Düzenli Olarak Burnunuzu Temizleyin

Burun akıntınız varsa, burnunuza tuzlu su çekerek temizlemek en iyi yöntemdir. Aynı zamanda uzun uçlu bir su kabı kullanarak da burnunuzu temizleyebilirsiniz. Kabın ucunu tek burun deliğinizden biraz sokun ve başınızı yan çevirin. Bu delikten akıttığınız su diğer delikten çıkacak ve burnunuzu temizleyecektir.

Masaj Yapın

Sinüslerinize rahatlatmak için masaj yapabilir ve burun akıntınızı azaltabilirsiniz. Burun deliklerinize hafif baskı yaparak yavaşça kapatıp açın. Sonra gözlerinizin hemen üstünü ve kulak memelerinizi (her birini 10 saniye) ovun.

Buhar Tedavisi Uygulayın

Sıcak duş almak, oda nemlendiricisi ya da buhar makinesi kullanmak, ya da kaynar suyun buharına doğru yüzünüzü tutmak burun akıntısı tedavisinde oldukça etkilidir. Daha fazla verim almak için kaynar suyun içine biraz nane veya okaliptüs yağı damlatabilirsiniz.

Sıcak Kompres Yapın

Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu yüzünüze (özellikle burnunuzun kenarlarına ve alnınıza doğru bastırırsanız, burun kanallarınızın rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Buharlaşan Merhem Kullanın

Burnunuzun hemen uç kısmına veya göğsünüze uygulayacağınız buharlaşan merhem sayesinde burun akıntınızdan veya tıkanıklıktan çok kısa bir süre içinde kurtulabilirsiniz.

Tıbbi Ürünler Kullanın

Burun akıntısını geçirmek için reçetesiz satılan onlarca farklı ürün bulunmaktadır. Daha ciddi belirtiler için eczanıza danışarak magnezyum veya çinko hapları, burun spreyleri ya da okyanus suyu da kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Uyku Merhemi ile Tatlı Rüyalar

Bütün gece uyank kalmaktan bıktınız mı? Uyumakta hep zorluk mu çekiyorsunuz? Rahat bir uykuya...

Mobilyalardaki Çiziklerden Kurtulmanın Kolay Yolu

Ahşap mobilyaların çizilmesi çok can sıkıcı bir durumdur. Özellikle evde yaşayan çocuk, kedi ya...

Kadınlar Için En İyi 10 Vitamin

Günümüz kadınları sağlıklı beslenmeye özen gösteriyor. Sağlıklı bir beslenme planı, vitaminlerin doğru kombinasyonunu içermelidir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,336BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Uyku Merhemi ile Tatlı Rüyalar

Bütün gece uyank kalmaktan bıktınız mı? Uyumakta hep zorluk mu çekiyorsunuz? Rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olacak bir ayak merhemenin tarifini vereceğiz. Bu sakinleştirici...

Baharatlarınız İlk Günkü Tazeliğini Nasıl Korur?

Eve aldığınız baharatın bir kısmını kullandınız diğer bölümünü ise saklamak istiyorsunuz. Peki nasıl saklamak gerektiğini biliyor musunuz? Size baharatları nasıl saklamanız gerektiğini bu yazıda...

Yatak Odası Dekorasyonunda Yapılmaması Gereken Hatalar

Yatak odaları kutsal mekanlardır. büyüklüğü ne olursa olsun, nasıl dökeşmiş olursa olsun, yatak odasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu yazımızda sizlere yatak odalarında...

Taze Meyve ve Sebzeleri Saklama Yöntemleri

Yerel pazarlardan mevsiminde aldığınız taze yiyecekleri saklamak sağlıklı mutfağın temelidir. Bu meyve ve sebzeleri tüketebildiğiniz kadarını tüketir kalanları ile doğru bir şekilde saklayabilirsiniz. Size...