Ana Sayfa SAĞLIK Jinekoloğunuza Mutlaka Söylemeniz Gereken 8 Durum

Jinekoloğunuza Mutlaka Söylemeniz Gereken 8 Durum

Jinekolog muayenesi birçok kadın için hâlâ utanç verici bir durum olarak tanımlanıyor. Bu nedenle çok ciddi belirtiler veya bir hamilelik durumu oluşuncaya kadar çoğu kadın düzenli jinekolog muayenesi yaptırmıyor. Oysa normal olarak karşılanabilecek birçok durum, ilerde daha büyük bir rahatsızlığa yol açmaması için jinekolojik bir tedavi gerektirebilir. Siz de aşağıdaki durumlardan en az birini yaşıyorsanız, jinekoloğunuzun bunu bilmesinde fayda var.

İlişki Esnasında Acı Hissetme

Cinsel ilişki, normal şartlarda acı veren bir durum değildir. Sadece ara sıra, bazı durumlara bağlı olarak ortaya çıkan acı normal kabul edilir. Ancak sürekli olarak acı hissediyorsanız, kısırlığa neden olabilecek bir rahatsızlığa karşı önlem alınması için mutlaka jinekoloğunuza görünmelisiniz.

Çok Fazla Tüylenme

Eğer fazla tüylenme sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, bunu mutlaka jinekoloğunuza söylemelisiniz. Çünkü bu hormonal dengesizliğin bir sebebi olabilir ve hormonal dengesizlik de kısırlığa neden olabilir.

Dışkılama Esnasında Acı Hissetme

Dışkılama esnasında ağrı, şişkinlik, gaz sancısı gibi durumlar normaldir ancak acı hissediyorsanız ters giden bir şeyler var demektir. Endometriyozis adı verilen bir hastalık ıkınırken, hatta idrarınızı yaparken acı duymanıza neden olabilir ve regl dönemlerinde belirtiler artış gösterebilir. Bu hastalık aynı zamanda kısırlığa da neden olabileceği için mutlaka bu belirtiyi jinekoloğunuza bildirin.

Vajinal Kuruluk

Eğer cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluk yaşıyorsanız, bunun cinsel isteksizlik dışında başka nedenleri de olabilir. Hormonal dengesizlik, vajinal enfeksiyon veya başka bir tedavinin yan etkisi olarak da ortaya çıkabilen vajinal kuruluk jinekoloğunuzun müdahale etmesi gereken bir durum olabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Bir Hastalık Geçirme

Eğer daha önceden bu tip bir hastalık yaşadıysanız ve tedavi sonucunda bu hastalıktan kurtulduysanız, bunu doktorunuza söyleme ihtiyacı hissetmeyebilirsiniz. Ancak özellikle hamile kalmayı düşünüyorsanız, jinekoloğunuz bu bilgiyi mutlaka öğrenmelidir. Antibiyotikler enfeksiyonu tedavi etse de, bu tür enfeksiyonlar üreme organlarında iz bırakabilirler ve antibiyotikler bunu tedavi edemez.

Vajinada Kötü Koku

Eğer vajinanızda olağan dışı bir koku varsa, bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Vajina bakterileri de erken doğum riskini arttırır. Bu tür bakteriler aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı sizi daha hassas hale getirebilir. Tedavi edilmediğinde ise kısırlığa kadar gidebilir. Eğer bu kokunun normal olup olmadığına karar veremiyorsanız jinekoloğunuza danışmaktan çekinmeyin.

Cinsel İstek Duymama

Bu her ne kadar psikolojik bir durum gibi görünse de, aslında tıbbi bir nedenden kaynaklanıyor da olabilir. Hormonal dengesizliğin de nedeni olarak gösterilen bu durumu jinekoloğunuza danışmanız gerekebilir.

Korunmama

Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar kadınlarda genellikle belirti vermez. Bu nedenle eğer cinsel ilişki sırasında korunmuyorsanız veya partnerinizle ilgili böyle bir şüpheniz varsa mutlaka jinekoloğunuzu bilgilendirin. eğer bunu partnerinizin öğreneceğinden endişe duyuyorsanız, doktorunuzun hasta bilgilerini paylaşmasının yasak olduğunu hatırlatalım.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,809BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Gardırobun Nemini Almanın Pratik Yolu

Lezzetli yemekler yapılan pirinci, telefon suya düştüğünde nemini almak için kullanmak çok bilinen bir uygulamadır. Aynı yöntemi, gardırobun nemini almak ve kıyafetlerin güzel kokması...

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir. buna rağmen insanların yüzde 80'inde magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum eksikliği,...

Gri Saçlar Nasıl Parlaklaştırılır?

Gri saçlar nasıl parlaklaştırılır? Gri saçlar kuru olma eğiliminde olduğu doğrudur ve bazı durumlarda, kafa deriniz daha az nem üretiyorsa sert, kırılgan ve zayıf...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları, distile özsuları veya bitki suları olup damıtma işleminin su içeren...