Ana Sayfa SAĞLIK Jinekoloğunuza Mutlaka Söylemeniz Gereken 8 Durum

Jinekoloğunuza Mutlaka Söylemeniz Gereken 8 Durum

Jinekolog muayenesi birçok kadın için hâlâ utanç verici bir durum olarak tanımlanıyor. Bu nedenle çok ciddi belirtiler veya bir hamilelik durumu oluşuncaya kadar çoğu kadın düzenli jinekolog muayenesi yaptırmıyor. Oysa normal olarak karşılanabilecek birçok durum, ilerde daha büyük bir rahatsızlığa yol açmaması için jinekolojik bir tedavi gerektirebilir. Siz de aşağıdaki durumlardan en az birini yaşıyorsanız, jinekoloğunuzun bunu bilmesinde fayda var.

İlişki Esnasında Acı Hissetme

Cinsel ilişki, normal şartlarda acı veren bir durum değildir. Sadece ara sıra, bazı durumlara bağlı olarak ortaya çıkan acı normal kabul edilir. Ancak sürekli olarak acı hissediyorsanız, kısırlığa neden olabilecek bir rahatsızlığa karşı önlem alınması için mutlaka jinekoloğunuza görünmelisiniz.

Çok Fazla Tüylenme

Eğer fazla tüylenme sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, bunu mutlaka jinekoloğunuza söylemelisiniz. Çünkü bu hormonal dengesizliğin bir sebebi olabilir ve hormonal dengesizlik de kısırlığa neden olabilir.

Dışkılama Esnasında Acı Hissetme

Dışkılama esnasında ağrı, şişkinlik, gaz sancısı gibi durumlar normaldir ancak acı hissediyorsanız ters giden bir şeyler var demektir. Endometriyozis adı verilen bir hastalık ıkınırken, hatta idrarınızı yaparken acı duymanıza neden olabilir ve regl dönemlerinde belirtiler artış gösterebilir. Bu hastalık aynı zamanda kısırlığa da neden olabileceği için mutlaka bu belirtiyi jinekoloğunuza bildirin.

Vajinal Kuruluk

Eğer cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluk yaşıyorsanız, bunun cinsel isteksizlik dışında başka nedenleri de olabilir. Hormonal dengesizlik, vajinal enfeksiyon veya başka bir tedavinin yan etkisi olarak da ortaya çıkabilen vajinal kuruluk jinekoloğunuzun müdahale etmesi gereken bir durum olabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Bir Hastalık Geçirme

Eğer daha önceden bu tip bir hastalık yaşadıysanız ve tedavi sonucunda bu hastalıktan kurtulduysanız, bunu doktorunuza söyleme ihtiyacı hissetmeyebilirsiniz. Ancak özellikle hamile kalmayı düşünüyorsanız, jinekoloğunuz bu bilgiyi mutlaka öğrenmelidir. Antibiyotikler enfeksiyonu tedavi etse de, bu tür enfeksiyonlar üreme organlarında iz bırakabilirler ve antibiyotikler bunu tedavi edemez.

Vajinada Kötü Koku

Eğer vajinanızda olağan dışı bir koku varsa, bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Vajina bakterileri de erken doğum riskini arttırır. Bu tür bakteriler aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı sizi daha hassas hale getirebilir. Tedavi edilmediğinde ise kısırlığa kadar gidebilir. Eğer bu kokunun normal olup olmadığına karar veremiyorsanız jinekoloğunuza danışmaktan çekinmeyin.

Cinsel İstek Duymama

Bu her ne kadar psikolojik bir durum gibi görünse de, aslında tıbbi bir nedenden kaynaklanıyor da olabilir. Hormonal dengesizliğin de nedeni olarak gösterilen bu durumu jinekoloğunuza danışmanız gerekebilir.

Korunmama

Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar kadınlarda genellikle belirti vermez. Bu nedenle eğer cinsel ilişki sırasında korunmuyorsanız veya partnerinizle ilgili böyle bir şüpheniz varsa mutlaka jinekoloğunuzu bilgilendirin. eğer bunu partnerinizin öğreneceğinden endişe duyuyorsanız, doktorunuzun hasta bilgilerini paylaşmasının yasak olduğunu hatırlatalım.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Ağız İçindeki Yaralar İçin Tedavi Yöntemleri

Ağız içindeki yaralar ve özellikle yanakların iç kısımlarında çıkanlar çoğu insanın hayatında rahatsızlık veren...

Ev Yapımı Çürük Kremi

Çürük kremi özellikle en küçük darbede tenlerinde morarıklar olan kişiler için mükemmel bir ürün....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...