Ana Sayfa HAYAT Evde Kolay Koltuk Kılıfı Yapımı

Evde Kolay Koltuk Kılıfı Yapımı

Evde bulunan eşyalar arasında en çok kullanılan şüphesiz ki koltuklardır. Koltuklar her gün birçok kişi tarafından kullanılır. Özellikle kalabalık ailelerin koltukları çok hasar görmektedir. Yeni bebeği olmuş veya küçük yaşta çocuğa sahip olan evlerdeki koltuklar bebek yüzünden çok çabuk kirlenir veya yıpranır. Bunun dışında evinde kedi veya köpek gibi dostlar bulunduran kişilerinde koltukları tırmık veya yırtık gibi hasarlara maruz kalabilmektedir. Evde çocuk veya kedi köpek olmasa bile yanlışlıkla içecek dökülmesi veya yanlışlıkla yırtılması veya yanması mümkündür. Bu sebeple koltukları korumak çok önemlidir. Fakat bin bir heves ile alınan koltukların örtülmesi çoğu kişinin istemeyeceği bir şeydir. İşte tam da bu durumda kişilerin kullanabileceği çok şık ve kullanışlı koltuk kılıfları mevcuttur. Hem kolayca yıkanabilmeleri hem de çıkarıp takılabilmeleri sebebiyle çok fazla tercih edilirler.  Bu kılıflar dışarıdan satın alınabilecekleri gibi evde de kolaylıkla dikilebilmektedir.

Evde Koltuk Kılıfı Nasıl Dikilir?

Koltuk kılıfı koltukların kendi kumaşının zarar görmemesi amacı ile dikilebildiği gibi eskiyen veya yıpranan koltukları gizlemek veya daha şık bir görüntü kazandırmak amacı ile de kullanılabilir.

Evde koltuk kılıfı dikmek basittir yalnızca bazı teknik bilgiler gerektirmektedir. Bu teknik bilgiler internette birkaç araştırma yaptıktan sonra edinilebilmektedir.

Evde koltuk kılıfı dikmenin 3 farklı yolu vardır. Bu yollardan biri düz dikimdir. İkinci yol lastikli dikimdir üçüncü yol ise bürümcük dikimdir.

Düz Dikim Nedir Nasıl Yapılır?

Düz dikim koltuk kılıfı dikmek isteyenlerin kullanabileceği bir metottur. Bu dikim çeşidi provalı olarak adlandırılır. Bunun sebebi koltuğun üzerindeyken dikilmesidir. Koltuk modelinin ölçüsü alındıktan sonra modelin kalıbı çıkarılır ve buna göre çalışılır.

Düz dikim bir takım faydalar sağlamaktadır. Bunların başında koltuğun üzerinde dikildiğinden koltuğun asıl modelinin bozulmamasıdır. Bir diğer fayda ise uygulandığı koltuğu modern bir havaya bürümesidir. Bunların dışında koltukta potluk kalmaz ve daha düzgün ve güzel bir görüntü kazanılmış olunur.

Lastikli Dikim Nedir Nasıl Yapılır?

Bu dikim çeşidinde koltuğun üzerinde bir çalışma söz konusu değildir. Bol bir şekilde yapılan kılıfa lastik takılır ve kumaş bu şekilde toplanılır. Ölçü almak çok önemli değildir fakat alınırsa daha güzel bir sonuç çıkar.

Bürümcük Dikim Nedir Nasıl Yapılır?

Bu dikim tarzında kumaş lastikle örüldüğü için dikildiği koltuğu tamamen sarar. Koltuğun ölçüsü alındıktan sonra buna göre dikilir. Fakat tamamen lastikten olduğu için ölçülerin çok fazla önemi yoktur. Yine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Evde Koltuk Kılıfı Dikilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Evde koltuk kılıfı dikilirken koltuğun kalıbının doğru bir şekilde alınmasına dikkat edilmelidir. Bu son drece önemli ve atlanılmaması gereken bir noktadır. Bunun dışında kullanılan kumaş da son derece önemlidir ve dikkatli seçilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun,...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları,...

6 Mutfak Eşyasının Ucuzunu Almayın

6 mutfak eşyasının ucuzunu almayın. Daha ucuz bir mağazadan çok daha ucuz bir ürün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,807BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Kaşlarınızı Nasıl Kalınlaştırabilirsiniz?

Kaşlarınızı nasıl kalınlaştırabilirsiniz? Kalın kaşa her zaman talep olmuştur. Ince ve seyrek kaşlar sizi yaşlı ve klasik gösterir. Kalın kaş, iyi şekillendirilmiş kaşlar ise...