Ana Sayfa SAĞLIK Kuşkonmazın Fazla Bilinmeyen Sağlık Faydaları

Kuşkonmazın Fazla Bilinmeyen Sağlık Faydaları

Baharın başlangıç işaretlerinden biri de pazar ve manavlarda kuşkonmazın yer almaya başlamasıdır. Türkiye’de Kuşkonmaz, market ve manavlarda yer almaya başlaması çok uzun yıllara dayanmıyor. Kuşkonmaz, sağlık açısından çok faydalı bir sebzedir. Bu yazımızda sizlere Kuşkonmazın faydalarını anlatacağız. Bu yazının ardından kuşkonmazı sofralarınızdan eksiz etmeyeceğinizi düşünüyoruz.

Kuşkonmaz çok iyi bir lif, folat,A, C, E ve K vitamini kaynağıdır. İçerdiği krom, kan yoluyla hücrelere glukoz taşınmasını sağlar ve insülin kabiliyetini arttıran bir mineraldir.

Bu otsu bitki avokado, lahana gibi glutatyon özelliğine sahiptir. Glutatyon, serbest radikalleri (kanserojen ve diğer zararlı bileşikler) yok etmeye yardımcı olur. Kuşkonmaz ayrıca, kemik, meme, kolon, gırtlak ve akciğer kanserleri gibi bazı kanser formlarıyla mücadele eder.

Kuşkonmaz hücrelere zarar veren serbest radikalleri nötralize etmek kabiliyetini içerdiği antioksidanlardan alır. Yapılan araştırmalar, bu antioksidanların yaşlanma etkilerini de azalttığını ortaya çıkarmıştır.

Bu lezzetli bahar sebzesinin anti-aging özelliği beynimiz bilişsel gerilemesiyle mücadeleye yardımcı olmasıdır. Yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi kuşkonmazda da bilişsel bozukluğu önlemeye yardımcı olan B12 vitamini bulunur.

Kuşkonmazın bir yararı daha vardır: Vücuttan aşırı tuzun atılmasına yardımcı olur. Adeta bir idrar söktürücü görevi görür. Bu özellikle özellikle yüksek tansiyon kalp hastalıkları sonucunda vücudunda sıvı biriken kişiler için bulunmaz bir imkandır.

İdrar söktürmeye başladığında bir çok idrardaki kokunun neden geldiğini merak eder. Bu kuşkmonmazın içerdiği kükürt bileşenlerinden gelmektedir.

Kuşkonmaz en yaygın türü yeşildir. Ancak beyaz ve mor renkli olanı da vardır. Seçiminiz ne olursa olsun kuşkonmazı sayısız şekilde pişirebilir veya satalarınızda çiğ olarak yiyebilirsiniz.

Kızartma veya ızgara kuşkonmaz için ideal pişirme yöntemidir. Susuz pişirilmesi halinde ihtiva ettiği antioksidanlar gücünü koruyacaktır.

Vücudunuzdaki tuzu atmak istiyorsanız kuşkonmazı, tuz, tereyağı veya sos olmadan tüketin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

40 Yaşından Sonra Nasıl Kilo Verebilirsiniz?

40 yaşını geçen herkes muhtemelen şu soruna aşina olacaktır: İstenmeyen kilo alımı. 40 yaşın...

Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

Bergamot yağının sağlığınız için kullanabileceğiniz en çok yönlü ve güçlü esansiyel yağlardan biri olduğunu...

Elmayı Kabuğuyla Yiyecekseniz Nasıl Yıkanmalı?

Elma yemek istiyorsanız, musluk suyuyla yıkarsınız veya üstünü silersiniz. Hemen hemen her birimiz bunu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sutyenin Son Kullanma Tarihi Var

İyi bir sütyen oldukça pahalı olabilir. Güzel, uyan ve aslında rahat olan birini bulmak kolay değildir, özellikle de daha büyük sütyen bedenine sahip kadınlar...

40 Yaşından Sonra Nasıl Kilo Verebilirsiniz?

40 yaşını geçen herkes muhtemelen şu soruna aşina olacaktır: İstenmeyen kilo alımı. 40 yaşın üzerindeyseniz ve biraz kilo vermek istiyorsanız, bazı ipuçları size yardımcı...

Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

Bergamot yağının sağlığınız için kullanabileceğiniz en çok yönlü ve güçlü esansiyel yağlardan biri olduğunu biliyor muydunuz?Bu yağ bergamot meyvesinin çekirdeğinden elde edilir ve 3...

Elmayı Kabuğuyla Yiyecekseniz Nasıl Yıkanmalı?

Elma yemek istiyorsanız, musluk suyuyla yıkarsınız veya üstünü silersiniz. Hemen hemen her birimiz bunu yapıyoruz. Ancak, pestisit tüketmediğinizden emin olmak istiyorsanız, bunun yeterli olmadığını...