Ana Sayfa SAĞLIK Sağlıklı Yaşlanmak için Egzersiz Yapmak Neden Gerekli?

Sağlıklı Yaşlanmak için Egzersiz Yapmak Neden Gerekli?

Yaşlanmanın getirdiği sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için doğru şekilde ve uygun miktarda egzersiz yapmak çok önemli. Yaşla birlikte vücut esnekliğinde ve gücünde kaçınılmaz bir düşüş gerçekleşiyor. Ancak, egzersiz yaparak bu etkileri yavaşlatmak ve daha sağlıklı bir şekilde yaşlanmak mümkün. Sağlıklı yaşlanmak, ileride gerekebilecek olası ameliyat ve uzun süreli ilaç kullanımlarının önüne geçmek, yani daha sağlıklı ve mutlu bir yaşlılık hayatı geçirmek demek. O halde gelin; egzersizin, yaşlılıkta karşılaşılabilecek belli başlı sorunlara karşı bizi nasıl koruyabileceğine bakalım.

  1. Romatizma veya benzeri sebeplerden kaynaklanan kronik ağrılarınız varsa uygun egzersizler ağrılarınızla baş etmenize yardımcı olur, size daha fazla hareket özgürlüğü sağlar ve dolayısıyla hayat kalitenizi arttırır.
  2. Kaç yaşında olursanız olun size uygun bir egzersiz programıyla vücudunuzun güç ve esneklik kazanması mümkündür. Özellikle kasların dirence karşı çalıştırıldığı direnç egzersizlerinin güç kaybını önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.
  3. Bel ağrısı şikayetiniz varsa bundan da ameliyat olmanız veya ağrı kesici haplar kullanmanız gerekmeden egzersizle kurtulabilirsiniz. Egzersiz ve fizik tedavi bel ağrısını yenmede ameliyattan daha az riskli ve etkili yöntemler olarak belirlenmiştir.
  4. Egzersiz sayesinde diyabete (şeker hastalığı) yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Obezite ve hareketsizliğin hem tip 1 hem tip 2 diyabet hastalıkları için risk oluşturduğu bilinmektedir. Düzenli egzersiz ile diyabeti önleyebilir ve diyabetle daha sağlıklı biçimde mücadele edebilirsiniz.
  5. Düşmek kimse için hoş değildir ama yaşlılar için daha büyük bir kabustur. Düşme ile meydana gelebilecek kırıklar veya diğer rahatsızlıklar yaşlılarda kalıcı problemler yaratabilir. Egzersiz ise kasları güçlendirip denge kabiliyetini arttırarak düşme riskini azaltır.
  6. Yaşlanmanın beraberinde getirebileceği osteoporozu (kemik erimesi) egzersiz ile önleyebilirsiniz. Özellikle yürümek, dans etmek gibi ayakta yapılan hareketler ve ağırlık kaldırmak gibi kasları güçlendiren direnç egzersizleri kemikleri güçlendirir ve kemik erimesini önler.
  7. Düzenli ve uygun bir egzersiz rutini kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Kalp hastalığı olanların ise daha sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlar.
  8. Yaşlanmayla birlikte beyin işlevleri de zayıflar. Daha hareketli bir hayat ise bizi Alzheimer hastalığı ve diğer hafıza sorunlarına karşı korumaya yardımcı olur.
  9. Egzersiz ve fizik tedavi ile çoğu yaşlı bireyin şikayetçi olduğu idrar tutamama problemini de önlemek mümkündür.

O halde bugünden tez yok kendinize uygun bir egzersiz programı hazırlayıp egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirerek geleceğinize büyük bir yatırım yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

Kalıcı ve kuru öksürük sıkıntı verici olabilir. Sessiz bir ortamda aniden başlayan öksürük sizi...

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...