Ana SayfaSAĞLIKSizi Güne Hazırlayacak İyi Bir Kahvaltı Nasıl Olmalı?

Sizi Güne Hazırlayacak İyi Bir Kahvaltı Nasıl Olmalı?

Hepimizin bildiği gibi kahvaltı günün en önemli öğünü.  Ancak çoğumuz sabah erken kalkıp işe gitmek zorunda olduğu için bu öğünü atlamayı tercih ediyor veya sağlıksız atıştırmalıklarla geçiştirebiliyoruz. Ama günümüzün daha enerji dolu geçmesi ve uzun vadede daha sağlıklı bir hayat için iyi bir kahvaltı büyük önem taşıyor. Peki daha sağlıklı ve enerjik bir hayat için sabah kahvaltınız nasıl olmalı?

Dört Dörtlük Bir Kahvaltı

Evet, sabah ağır hamur işleri yemenin sağlıksız olduğunda hepimiz hemfikiriz ama bilmeliyiz ki ne kadar sağlıklı olursa olsun sadece meyve veya sadece kuruyemişlerden oluşan bir kahvaltı da sizi güne iyi hazırlayamayacaktır. Besleyici bir kahvaltı için meyve ve sebzelere, yulaf kepeği, çavdar ekmeği gibi tam tahıllı gıdalara ve proteine aynı anda yer vermelisiniz. Proteinin içlerinde en önemlisi olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Neden Protein?

Protein size gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır. Kahvaltınızda sadece karbonhidrat tüketirseniz (örneğin ofise giderken bir poğaça atıştırmak gibi) metabolizmanız gün boyu yavaş seyredecektir. Ayrıca proteinden yoksun bir kahvaltı daha çabuk ve bastırılması güç bir şekilde açlık hissetmenize sebep olacak bu da karnınızı hızlıca doyurmak için önünüze gelen her şeyi, niteliğine bakmadan tüketmenizle sonuçlanacaktır.

Kahvaltılarınızda proteine mutlaka yer vermeniz için bir diğer neden ise vücudunuzun tek seferde sadece 30 gram kadar proteinden faydalanabilmesidir. Ortalama bir kadının günlük protein ihtiyacı ise 80 ila 100 gram arasında değişmektedir. Yani sabah saatlerinde protein almayıp günlük ihtiyacınızı akşam karşılamaya çalışmanız bir işe yaramayacaktır çünkü tükettiğiniz proteinin sadece 30 gramı vücudunuz tarafından işlenebilecektir. O nedenle kahvaltınızda da proteine mutlaka yer vermeli; örneğin yumurta, peynir ve mevsim meyvelerinden oluşan bir kahvaltı öğününü tercih etmelisiniz.

Ancak protein alayım derken salam, sosis, jambon gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durmanızda da fayda var. Bu gıdalar hem sağlıksız ve hijyenik olmayan koşullarda üretilmiş olabiliyor hem de içinde oluşan bazı kimyasal maddelerin aminoasitlerle tepkimeye girmesi sonucu kanserojen maddeler açığa çıkarıyorlar. Bunların yerine peynir çeşitleri, yoğurt, yumurta, hijyenik koşullarda hazırlanmış kuru et ve kuruyemişler gibi protein kaynaklarını tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler