Ana Sayfa KARİYER İşkolik Olmayı Önlemenin 10 Yolu

İşkolik Olmayı Önlemenin 10 Yolu

İşkolik iseniz veya olmaya müsait iseniz önceliklerinizi gözden geçirmeniz için bir kaç dakika ayırmanızı istiyoruz. Kariyer tabi ki de çok önemli ama arkadaşlarınıza, ailenize ve kendinize de zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın.  Unutmayın hayat çok kısa ve işiniz dışında da kendinize vakit ayırmanız gerekiyor. Siz de çok fazla çalışıyorsanız, aşağıdaki maddeleri yapmayı deneyin.

  1. Kabul et

Her gün akşam 8’e kadar işlerinde kalıp, “patron beni sorar” diye düşünüyorsanız, öncelikle bu durumu kabul edin.

  1. Bir terapist ile konuşun.

Bir profesyonel ile sıkıntılarınızı, stresinizi, düşüncelerinizi ve duygularınızı paylaşın. Bu konu için terapiste gitmekten çekinmeyin. Sorunlarınızı daha kolay çözmek için size yardımcı olabilir.

  1. Çalışma saatlerini sınırlayın.

İşinizin çok olması sebebiyle 11 veya 12 saatlik çalışmalar doğru değildir. Vücudunuz için çalışma saatlerini sınırlamanız gerekiyor.

  1. Bir hobi edinin.

Yaşamak, çalışmak, yemek ve uyku değildir. Eve geldiğinizde dinlenmeniz için bir hobi ile uğraşın. Bisiklet, sanat, bahçe olabilir.

  1. Hafta sonları işi kapatın

Hafta sonları kendinize ve ailenize ayıracağınız zamanlardır. Bu zamanlarda işleri telefonu ve bilgisayarını açık tutmayın. Unutmayın, bu sizin kendinize ayıracağınız zamandır.

  1. İş yaparken kendinizi germeyin

Evet, iş yükünüz çok fazla olabilir ama bunları plan dahilinde yaparsanız, gerginliğinizi en aza indirirsiniz.

  1. Öğle yemeği arası verin

Yoğun çalışma temposunda öğle yemekleri genellikle atlanıyor veya geçiştiriliyor. Ancak mutlaka öğle yemeği arası verin. Bu ara sırasında kesinlikle maillerini kontrol etmeyin. Unutmayın, doğru yemek zihninizi uyarır ve sizi canlandırır. Masa başında yiyeceğiniz sandviç ise performansınızın olumlu yönde etkilemeyecektir.

  1. Mükemmeliyetçiliği sınırlayın

Mükemmel insan yoktur. 7/24 çalışarak kusursuz olamazsınız. İnsan olduğunuzu unutmayın.

  1. Randevularınıza geç kalmayın

Arkadaşlarınızla bir plan yaptınız. Lütfen saatinde gitmeye çalışın. İşiniz sebebiyle geç gitmeniz hoş olmayacaktır. Bunu için çalışmanızı randevunuza göre ayarlayın.

  1. Hayır demeyi öğrenin.

Bunu yapmak zor, ama hayır demek en güçlü becerilerden biridir. Herkesi evet diyerek, “herşeyi yapabilen kişi olmayı” bırakın. Kendinizi sınırlamayı öğrenin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,884BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...