Ana Sayfa SAĞLIK Karbonhidrat Alımını Bıraktığınızda Vücudunuzda Neler Olur?

Karbonhidrat Alımını Bıraktığınızda Vücudunuzda Neler Olur?

Karbonhidratlar vücudumuz için gerekli ana besin kaynaklarından biridir. Kas hücreleri ve beyin bol miktarda karbonhidrata ihtiyaç duyar. Kilo vermek veya başka bir nedenle karbonhidrat tüketmeyi durdurduğumuzda vücudumuzda bazı değişiklikler olur. Bu değişiklikler karbonhidratların işlenmiş (beyaz un, beyaz şeker gibi) veya tam tahıl (esmer pirinç, yulaf, tam buğday unu gibi) olmasına bağlıdır. İşlenmiş karbonhidratların bırakılmasının olumlu etkileri gözlenirken, işlenmemiş yani daha sağlıklı karbonhidratların tüketiminin durdurulması sağlığımız açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bakalım karbonhidrat alımını durdurduğumuzda vücudumuzda nasıl değişiklikler meydana geliyor?

Vücuttaki Su Miktarı Azalır

Karbonhidrat tüketimini azalttığınızda ilk olarak mucizevi bir şekilde kilo kaybettiğinizi görürsünüz. Ancak bu yağ kaybı değil su kaybıdır. Karbonhidratlar vücutta glikojen olarak depolandığında her bir gram karbonhidrat ağırlığının 3-4 katı kadar su içinde depolanır. Dolayısıyla karbonhidrat tüketimi azaltıldığında vücudun tuttuğu su kütlesinde de azalma başlar. Bu durum tüm karbonhidrat türleri için geçerlidir.

Beyninizin Enerjisi Tükenmeye Başlar

Karbonhidratlar beynin temel enerji kaynağıdır. Karbonhidrat yemeyi kestiğinizde ve özellikle vücutta depolanan glikojen azalmaya başladığında beynin benzini bitmeye başlar. Vücuttaki tüm glikojen depoları tükendiğinde yağlar yakılmaya başlanır ve vücut “keton” isimli küçük karbon parçalarını kullanmaya başlar. Bunun sonucunda kötü bir nefes kokusu, ağız kuruluğu, yorgunluk, güçsüzlük, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlar baş gösterebilir. Vücut er geç ketonları kullanmaya bağlı olarak oluşan bu duruma alışır ve kendinizi ilk baştaki kadar kötü hissetmesiniz. Ancak yine de ketonlar beynin öncelikli tercihi değildir tabii.

Kan Şekeri Düzeyiniz Dalgalanır

İşlenmiş karbonhidratların kan şekeri düzeyi bir anda yükseltip yine bir anda düşürdüğü bilinmektedir. Bu iniş-çıkış durumu ise beyindeki bağımlılık merkezlerini aktive eder. Bunun sonucunda yemek aşermeye başlarsınız. Ancak lif bakımından zengin olan tam tahıl içerikli karbonhidratlar tüketmek kan şekeri düzeyini dengede tutarak aşermelerin önlenmesine yardımcı olur.

Kalp Hastalıkları ve Diyabet Riskiniz Artar veya Azalır

Tükettiğiniz karbonhidratın türüne göre kalp hastalıkları ve diyabet riskiniz değişkenlik gösterir. Tahmin edebileceğiniz gibi işlenmiş karbonhidratlar dediğimiz beyaz (rafine) şeker ve beyaz un gibi ürünler kalp hastalıklarına ve Tip 2 diyabete yakalanma riskinizi arttırabilir. Bunun yanı sıra tam tahıllar kandaki kolesterol seviyesini düzenleyerek kalp hastalıkları, obezite ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur.

Enerji Seviyeniz Düşer

Karbonhidrat tercihiniz tam tahıllılardan yanaysa karbonhidrat tüketmeyi bıraktığınızda enerji seviyeniz düşer. Çünkü tam tahıllar mükemmel bir magnezyum, demir ve B vitamini kaynağıdır. Bu mineral ve vitaminler vücudun önemli enerji kaynaklarıdır. Dolayısıyla bunlar tüketilmediğinde hücreleriniz gerekli enerjiyi alamamış olur ve yavaş çalışmaya başlarlar.

Bunalımlı Bir Ruh Haline Bürünebilirsiniz

İster işlenmiş (rafine) ister tam tahıl olsun tüm karbonhidratlar beynin serotonin hormonu salgılamasını aktivite eder. Serotonin ise kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayan bir hormondur. Karbonhidrat tüketimini bıraktığımızda serotinin seviyemiz ciddi şekilde düşer. Bu da genel olarak daha buhranlı ve zaman zaman kaprisli bir ruh hali sergilememize neden olur.

Sportif Aktiviteleriniz Etkisini Kaybeder

Çokça belirttiğimiz gibi karbonhidratlar vücudumuzun enerji kaynaklarıdır. Dolayısıyla egzersiz yaparken gerekli enerjiyi de karbonhidratlardan karşılarız. Karbonhidrat tüketmeyi bıraktığınızda enerji seviyeniz düşer. İlerleyen zamanlarda, vücutta depo edilmiş karbonhidratlar da yakılıp tükenmeye başladığında güç ve kuvvet uygulama becerileriniz iyice düşer. Bu da spor yaparken zorlanmanıza sebep olur ve spor faaliyetleriniz beklenen etkiyi gösteremez.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sakinleştirici ve Toksin Atıcı İçecek Tarifi

Bu rahatlatıcı içeceği tercihinize göre alkollü veya alkolsüz hazırlanabilir. Mideyi sakinleştirmek için nane içerir....

Ayak Neden Şişer?

Ayak şişmesinin birçok sebebi olabilir. Örneğin çok fazla ayakta kalmak veya yürümek, uzun süren...

Buzdolabında Tavuk Nasıl Çözülür?

Buzdolabında bir tavuğun buzunu çözmek, ailenizi salmonella ve diğer gıda kaynaklı hastalıklardan korumanın en...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan, yağlı yiyecek lekeleriyle savaşmak için yapılmaz, bu nedenle pamuk, kot,...

Sakinleştirici ve Toksin Atıcı İçecek Tarifi

Bu rahatlatıcı içeceği tercihinize göre alkollü veya alkolsüz hazırlanabilir. Mideyi sakinleştirmek için nane içerir. Bizi serinletecek ve toksinleri atacak salatalık var. Ve başlangıçta ilaç...

Domatesli Jöle Nasıl Yapılır?

Etleri veya taze ekmeği tamamlayan farklı bir jöle türü arıyorsanız, kendinizin yaptığı veya satın aldığınız domates suyundan domatesli jöle yapın. Jöle, işleme sırasında kullanılan...

Ayak Neden Şişer?

Ayak şişmesinin birçok sebebi olabilir. Örneğin çok fazla ayakta kalmak veya yürümek, uzun süren yorucu seyahatler, ayakların hareketsiz kalmasına bağlı olarak kan dolaşımının yavaşlaması;...