Ana Sayfa SAĞLIK Ayakların Yorgunluğunu Yok Edecek Yöntemler

Ayakların Yorgunluğunu Yok Edecek Yöntemler

Ayaklar vücudun en çok yorulan, en çok hırpalanan uzuvlarından biridir. Gün boyu ayakların üzerinde çalışmak, yapılan egzersizler, kat edilen yollar derken ayaklar yorulur ve bu yorgunluk ciddi ağrılara neden olabilir. Sinir uçlarından oluşan ayak tabanının gerilmesi ve ağrıması durumunda vücudun başka kısımları da etkilenebilir. Siz de akşam eve döndüğünüzde ayaklarınıza kara sular indiğini hissediyorsunuz? Öyleyse birkaç küçük adımla ayaklarınızı rahatlatın ve ağrılarınızdan kurtulun.

Ayaklarınızı Havaya Kaldırın

Yorucu bir günün ardından eve geldiğinizde ayaklarınızı rahatlatmak için yapılacak ilk adım ayakların altına yükseklik koyarak uzanmaktır. Ayaklarınız gün boyu ayakkabı içinde kalarak kasılır ve kan dolaşımı yavaşlar. Ayakların havaya kaldırılması yöntemi tamamen kan dolaşımını harekete geçirerek ayakların gerginliğinin yok olmasına dayalıdır. Bu pozisyonda geçirilecek bir on dakikanın ardından ayaklarınızdaki rahatlamayı siz de hissedeceksiniz. Aynı zamanda ayak ve bacaklardaki kan dolaşımının arttırılması bacaklarda varis oluşumunun da önüne geçmek için yararlı olacaktır.

Soğuk Kompres Yapın

Yorulan ve kasılan ayakların rahatlatılması için uygulanacak bir diğer yöntem ise ayağa soğuk kompres uygulamaktır. Eve geldikten sonra ayağınıza bir buz torbası yardımı ile soğuk kompres yapın.  Dilerseniz kompresin hemen ardından ayağınıza küçük hareketlerle masaj yaparak rahatlamayı ayağınıza iyice yayabilirsiniz.

Tuzlu Su Banyosu İyi Gelir!

Ayakların yorgunluğunun yok edilmesi için neredeyse en bilindik yöntem tuzlu su banyosudur. Gün boyu yorulan ve havasız kalan ayaklarınızı içine bir miktar kaya tuzu bulunan ılık suda tutmak bütün ayak kaslarınızı gevşetir ve rahatlatır. Dilerseniz suyun içine bir miktar mentol ekleyip etkisini arttırabilirsiniz.

Ayak banyosunun bir diğer çeşidi ise şoklama tekniğinden faydalanmaktadır. Bu yöntemi uygulamak için bir kovaya sıcak su koyun ve ayaklarınızı bir süre bu suyun içinde bekletin. Bunun hemen ardından içinde soğuk su bulunan başka bir kova yardımıyla ayaklarınızı sıcak sudan soğuk suya bırakın. Bu ani sıcaklık değişimi sayesinde ayaklarınızın rahatladığını ve gevşediğini hissedeceksiniz.

Aromatik Yağlar İle Masaj Uygulayın

Ayak ağrılarından kurtulmanın başka bir yolu da masajdır. Masaj sayesinde ayak bölgesindeki kan dolaşımı hızlandırılır ve ağrılar giderilir. Masajınızı daha kolay ve rahatlatıcı bir hale getirmek istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Papatya, biberiye, lavanta ve hint yağı gibi ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi olan aromatik yağlar kullanarak masajınızı güzelleştirebilirsiniz. Ayaktaki sinir uçlarının uyarılması ve kan dolaşımının etkisi ile gelen rahatlama; ferahlatıcı yağların tazeliği ile pekişerek bütün vücudunuza yayılacaktır.

Ayrıca içinde bir tutam kekikle kaynattığınız su ile ayaklarınızı ovarsanız ağrıların büyük oranda ortadan kalktığını da görebilirsiniz.

Ayakkabı Seçimi Önemli

Yorgunluğu yok edecek yöntemlerin yanı sıra, yorulma oranını azaltmak ve gün içinde ayakların konforunu sağlamak da büyük önem taşır. Bu da doğru ayakkabı seçimiyle mümkündür. Doğru ayakkabı seçimi yapmak, gün içinde ayaklarınızın rahat olmasını ve gün sonunda daha az yorulmasını sağlar.  Buradan hareketle ayakkabının tabanının elastik olması ve ayak tabanını tam olarak kavraması gerekir. Ortopedik ayakkabılar, ayak bakımı için oldukça faydalı bir seçimdir. Bunun dışında yüksek topuklu ve dar ayakkabılardan kaçınmak gerekirken, ayağın hava almasına yardımcı olacak malzemelerden üretilmiş bir ayakkabı seçmek yerinde olacaktır. Ayakkabının çok geniş olmamasına da dikkat edilmelidir.

Ayak gerginliğinin ve ağrılarının giderilmesi için uygulanacak küçük yöntemler ile siz de rahatlığa kavuşabilirsiniz. Eğer ayaklarınızın yorgunluk dışında bir nedenle ağrıdığına inanmaya başladıysanız ve ağrılarınız gittikçe kronikleşiyorsa bir uzmana danışmalısınız.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,853BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...