Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Çocuğunuzun Meyve ve Sebze Yemesini Nasıl Sağlarsınız?

Çocuğunuzun Meyve ve Sebze Yemesini Nasıl Sağlarsınız?

Uzmanlar, çocuklara meyve ve sebze yedirilmesi gerektiğini belirtiyor.Özellikle de obezite ile mücadele için çocuklara bu alışkanlığın kazandırılması çok önemli. Ancak çocuklar sebze ve meyve yerine zararlı atıştırmalıkları çok daha fazla seviyor. Peki bu durumda çocuğunuza meyve-sebze yeme alışkanlığını nasıl edindirirsiniz?

 

Mutfağa çocuğunuzu alın

Çocuğunuzu mutfağınıza alın, meyve ve sebzeleri yıkayın, soyun, dilimleyin ve pişirin.

 

Sevdiği yiyeceklere sebze ekleyin

Çocuğunuz pizza seviyorsa, o zaman pizzanın üstüne konulacak sebzelere birlikte karar verin. Böylece çocuğunuz kendi pizzasını kendisi yapacağı için üzerine konulan sebzeleri yememezlik yapmayacaktır.

 

Sebzeleri eğlenceli hale getirin

Çocuğunuzun sebzeleri sevmesi için onları keserek farklı şekiller verebilirsiniz. Örneğin, brokoliyi ağaç, karnabaharı beyin, yapabilirsiniz. Bunları yaparken çocuğunuzla birlikle olun. Böylece daha eğlenceli olacaktır.

 

Sebze yemesi için zorlamayın

Çocuğunuza sebzeleri yemesi için zorlama yapmayın. Çünkü zorla yedirmeye çalışmanız halinde çocuğunuz o sebzeden nefret edecektir, sonra o sebze ile çocuğunuzun arasını düzeltmek daha zor olacaktır.

 

Yeni sebzeleri tanıtın

Çocuğunuzun bilmediği bir sebzeyi yemesi için baskı uygulamayın. Sadece denemek isteyip istemediğini sorun. Yeni sebzeyi tarif edin.

 

Pes etmeyin

Unutmayın, çocuklar büyüdükçe damak zevkleri de değişecektir. Bunun için sevmediği veya yemediği bir sebzeyi ileri yaşlarında yemeye başlayabilir. Siz sebzeleri pişirin, bir süre sonra yemeye başlayacaktır.

 

Sebzeleri içecek yapın

Bazı sebzeleri, portakal suyu ile veya yoğurdun üzerine koyarak çocuklarınıza verebilirsiniz. Örneğin, sade yoğurdun içine muz, çilek ve avokado ekleyebilirsiniz.

Arkadaşlarından yararlanın

Çocuğunuzun maceracı bir arkadaşı varsa ondan yararlanın. Arkadaşı bir sebzeyi yerse, çocuğunuzda onu takip edecek ve sebzeyi yiyecektir.

Sebzeleri kızartın

Çocukların en sevdikleri yiyeceklerin başında patates kızartması gelir. Siz de sebzeleri kızartarak, pateates gibi gevrek bir hale getirin. Böylece damak tadına daha ygun olacaktır.

Ders çalışırken alıştırmalık hazırlayın

Çocuğunuz ders çalışırken, bir bardak içine dilimlenmiş havuç veya salatalık koyarak onun atıştırmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için çocuğunuzun her zaman ulaşabileceği bir yerde sebzelerin durması daha iyi olacaktır.

Örnek oluşturmak

Örneğin brüksel lahanasını yemek çocuğunuz için hoş olmayabilir. Ama ailenin diğer fertleri zevkle brüksel lahanasını yerse o zaman çocuğunuzda sizleri örnek alacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş...

Bebek Şampuanı Nasıl Yapılır?

Bebeğiniz için şampuan almak istediğinizde fiyatlarının diğerlerine göre daha pahalı olduğunu görürsünüz. Bebek şampuanlarının...

Tekrar Kullanılabilir Doğal Ev Yapımı Bebek Mendili

Tekrar Kullanılabilir Doğal Ev Yapımı Bebek Mendili. Evde doğal bebek mendilleri yapılırken genelde kağıt...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Fırın Kapısı Bulaşık Makinesi Tabletiyle Nasıl Temizlenir?

Fırın kapısı içinde pişirilen yiyecekler sebebiyle kir ve yağ tabakasıyla kaplanır. Sık sık temizlenmezse bu kirler inatçı hale gelebilir. Fırın kapısındaki kir ve yağ...

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir. Herkes ve özellikle kadınlar ciltlerinin çok güzel olmasını ister. Güzel cilt; parlak, temiz ve pürüzsüzdür. Eğer birçok ürün...

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey. COVID-19 salgını nedeniyle, çoğumuz 2020'de 2019'un tamamında yaptığımızdan daha fazla temizlik ve dezenfeksiyon yaptı. Bu işlem 2021'de de...

Kızartma Yağı Kaç Kere Kullanılır?

Türk mutfağının kızartmanın özel bir yeri vardır. Kızartma yağı hemen dökülmez ve birkaç kez kullanılır. Birkaç kez kullanıldıktan sonra insan sağlığını tehdit eden yağlar,...