Ana Sayfa YEMEK Ekmeği Bayatlamadan 6 Ay Saklamanın Yöntemi

Ekmeği Bayatlamadan 6 Ay Saklamanın Yöntemi

0
156

Ekmek en çok sevdiğimiz ama bir o kadar da en çok israf ettiğimiz yiyecektir. Ekmekler alındıktan kısa bir süre sonra tazeliklerini kaybetmeye başlar. Özellikle evde ekmeği kendiniz yapıyorsanız, o zaman ekmeği korumak daha zor olabilir. Size bu yazımızda ekmeğiniz en az 6 boyunca bayatlamadan saklamanın yöntemini anlatacağız.

İşte yapmanız gerekenler:

Bir ekmeği maksimum 24 saat içinde dilimlere ayırmanız gerekiyor. Eğer bu süreyi geçirirseniz de üzülmeyin o zaman ekmeğinizi kruton, galeta unu, ya da ekmek pudingi yahparak değerlendirebilirsiniz.

Ekmeğinizi dilimledikten sonra bir tepsiye parşömen kağıdı yayın ve üzerine yerleştirin. Ekmeklerin birbirleriyle temas etmemesi gerekiyor. Sonra tepsiyi derin dondurucunun içine koyun. Parşömen kağıdı ekmeklerin tepsiye yapılmasına engel olacağı gibi ekmeğin nemini de alacaktır.

Ekmekler buzlukta iyice donduktan sonra onları çıkarın ve hava geçirmez bir saklama torbasının içine yerleştirin. ve ağzını iyice kapatın.

Evinizde ekmek bulunmadığı zaman ihtiyacınız kadar olanı çıkarın ve oda sıcaklığında çözülmesini bekleyin. Eğer tost yapacaksanız o zaman doğrudan tost makinasının içine koyabilirsiniz.

Ekmeğinizin ilk dondurduğunuz günkü gibi taze, yumuşak olduğunu göreceksiniz. İkinci gün ekmeğiniz çok daha iyi duruma gelecektir. Bu şekilde buzlukta ekmeğinizi en az 6 ay saklayabilir ve istediğiniz zaman çıkararak tüketebilirsiniz.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın