Ana Sayfa HAYAT Evde Manikür Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde Manikür Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Manikür birçok kadının en dikkat ettiği güzellik kategorisidir. Kuaförlerde profesyoneller eli ile yapılan manikürün yanı sıra değişik ürünler yardımı ile evde manikür yapmak da oldukça kolaydır. Ayrıca ev ortamında bireysel gereçler kullanılarak yapılan manikür sağlık açısından da daha faydalıdır. Birçok başka insan tarafından kullanılan makas veya törpü gibi araçların kullanılması hastalık bulaşmaları bakımından tehlike oluşturabilmektedir. Evde ise temiz ve özel eşyalar yardımı ile birkaç basit adımda manikür yapmak mümkündür.

Maniküre Hazırlık Nasıl Yapılır?
Maniküre başlamadan önce yapılması gereken ilk şey ellerin temizlenerek nemlendirilmesidir. Güzelce yıkanan eller hazırlanan limonlu ve ılık suda bir süre bekletilir. Bu işlem tırnak etlerinin yumuşamasına ve tırnakların kolayca törpülenmesine yardımcı olacaktır. Dilerseniz suyun içine bir parça lavanta veya papatya yağı koyarak tırnakların sararmasına da engel olabilirsiniz. Suda beklettikten sonra çıkarılıp eller durulanır ve bir el kremi yardımı ile iyice nemlendirilir. Bu aşamada nemlendiricinin tırnak etleri ile iyice temas etmesi önem taşımaktadır.

Tırnak Etlerini Kesmek Sağlıklı Mıdır?

Ellerin temizlenip yumuşatılmasının ardından nem kaybına uğramadan tırnak kenarında uzamış etlerden kurtulmak için bir tırnak makası yardımı ile etler düzgünce kesilebilir. Ancak uzmanlar etlerin kesilmesinden ziyade bir ittirici aparat yardımı ile dibe ittirilmesini önermektedir. Bu yolla kesim sonrasında ortaya çıkacak enfeksiyonlardan korunmak mümkün olacaktır. Tırnak diplerindeki etler itilerek tırnağın biçimi düzgünleştirilir. Bu işlem sırasında dışa doğru büyüyen etler ve tırnaklar kesilebilir. Bu işlem kesinlikle tırnak etleri yumuşatılmadan yapılmamalıdır.

Tırnaklar Nasıl Törpülenir?

Törpü yapmak manikürün en çok gösteren işlemdir. Bu noktada tırnağa verilen şekil çok önemlidir. Arzuya göre kısaltılan tırnaklar küt veya yuvarlak biçimde özenle törpülenir. Bu sırada tırnakların aynı boy ve şekilde olması manikürün güzel görünmesi için büyük önem taşımaktadır. Küt törpülenecek tırnakların kenarları, takılmalara ve kırılmalara neden olmamak adına hafifçe ovalleştirilmelidir. Törpünün ardından kalan parçaların giderilmesi adına bir fırça yardımı ile tırnaklar fırçalanabilir. Bu işlem aynı zamanda tırnakların pürüzsüz ve daha canlı görünmesine de olanak sağlamaktadır.

Tırnak Bakımı Manikürün Önemli Bir Parçasıdır?

Tırnaklar ojeler, temizlik maddeleri, sabunlar veya sigara gibi etkenler nedeni ile kolayca sararıp güçsüzleşmektedir. Bu nedenle tırnaklara bakım uygulamak manikürün önemli bir parçası olmalıdır. Bu aşamada tırnak için özel olarak üretilen yağlar büyük yardım sağlamaktadır. Tırnağın ihtiyacına göre sertleştirici, sararma önleyici gibi etkileri olan bileşimler, tırnak bakım yağları uygulanarak tırnak ile bütünleşmesi için bir süre bekletilir. Ardından bu bakım yağları sabun yolu ile temizlenerek eller yeniden nemlendirilir. Bakım süreci de tamamlandıktan sonra eller oje sürmek için uygun hale gelmektedir.

Oje Seçimi Tırnak Sağlığı İçin Önemli Midir?

Günümüzde çoğu kadın oje sürmeden dışarı çıkmamaktadır. Bu nedenle havasız kalan tırnakların güçsüzleşmesi ve çabucak kırılması mümkün olmaktadır. Bunun önlenmesi için ilk şart düzenli manikür ve tırnak bakımıdır. İkinci şart ise oje seçimidir. Öncelikle oje seçerken yapısına dikkat edilmeli ve mümkünse bilinmeyen markalarda ojeler kullanılmamalıdır. Bu kozmetik ürünlerde cilde zararlı ve hatta kanserojen maddeler bulunduğu yaygın olarak bilinmektedir. Marka dışında önemli olan bir diğer konu ise ojenin rengidir. Koyu renk özellikle de kırmızı tonlarındaki ojeler tırnakların çabucak sararmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kırmızı oje uygulamadan önce bir kat parlatıcı sürmek tırnak rengindeki değişimlerin önüne geçebilmekte ve temizlenmesini de kolaylaştırmaktadır. Dikkatli şekilde seçilmiş ojenin manikürlü tırnaklara uygulanması ile manikür tamamlanmış olur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya...

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir?

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir? Polar kıyafetlerin sıcak ve yumuşak tutma özelliğinden dolayı pek çok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...