Ana Sayfa SAĞLIK Bu Gıdaları Tüketerek Kaygı ile Baş Etmek Mümkün

Bu Gıdaları Tüketerek Kaygı ile Baş Etmek Mümkün

İç sıkıntısı, huzursuzluk ve sürekli olarak kötü bir şey olacak mı endişesi içinde olma hali olarak tanımlayabileceğimiz kaygı, günümüz insanının en önemli dertlerinin başında geliyor. Sağlıklı bir diyet de kaygıyla baş etmenin yollarından biri. Genel olarak dengeli beslenmenin, alkol ve kafein tüketimini mümkün olduğunca kısıtlamanın ve yeterli miktarda su içmenin kaygıyı hafiflettiği biliniyor.

Bunun yanı sıra bazı araştırmalar da kompleks karbonhidratların daha yavaş sindirildikleri için kan şekeri seviyesini daha dengeli tuttukları, bu nedenle de kendimizi daha sakin hissetmemize yardımcı olduklarını ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra öğün atlamak ise kan şekerinin aniden düşmesine sebep olarak altta yatan endişe düzeyinin artmasına yol açabiliyor. Kaygı şikayeti olanların aşağıdakileri dikkate alarak bir beslenme düzeni oluşturmaları öneriliyor:

Magnezyum Tüketimini Arttırın

Yeşil yapraklı sebzeler, badem, fıstık, ay ve kabak çekirdeği, tam tahıllı gıdalar gibi magnezyum açısından zengin gıdaları tüketmeye özen gösterin. Zira farelerle yapılan deneyler düşük miktarlarda magnezyum içeren bir beslenme şeklinin farelerde kaygı davranışlarını arttırdığını ortaya koymuş.

Daha Fazla Çinko Tüketin

Çinko da kaygı ile başa çıkmayı kolaylaştıran bir element. Çinkonun en çok bulunduğu besinlerin başında ise istiridye, kaju fıstığı, yumurta sarısı ve ciğer geliyor.

Balığı Sofranızdan Eksik Etmeyin

Omega-3’ün kaygıyı azalttığına yönelik bulgulara bakılırsa bu yağ asidinin fazlaca bulunduğu balıkları sık sık tüketmenin kaygı ile başa çıkmada önemli olduğu söylenebilir. Daha soğuk sularda yaşayan balıkların daha çok omega-3 içerdiğini de aklınızda bulundurun.

Probiyotiklerinizi Unutmayın

Yapılan bazı araştırmalar yararlı bakteriler içeren doğal probiyotik gıdaların kaygıyı azalttığını ortaya koyuyor. Doğal probiyotikler ise lahana turşusu, kefir, ayran, pastörize edilmemiş turşu içinde bolca bulunmaktadır. Probiyotiklerin sindirim açısından da oldukça sağlıklı olduğunu not etmekte fayda var.

Avokado Yaşam Biçiminiz Olsun

Avokado bilinen çok sayıda faydasının yanında içerdiği fazlaca B vitamini sayesinde serotonin ve dopamin gibi hormonların daha fazla salgılanmasına yardımcı oluyor. Bu hormonlar ise kendimizi sakin ve mutlu hissetmemizi sağlıyor. O nedenle stresle baş etmede avokado oldukça önemli bir besin maddesi.

Unutmamak gerekir ki yukarıdaki besinleri diyetinize eklemeniz kaygıyla baş etmenize yardımcı olacak, hatta gözle görülür bir fark yaratacaktır. Ancak yine de ciddi kaygı bozukluğu yaşamanız durumunda bu konuda uzmanlaşmış bir terapistle görüşmeniz faydalı olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,824BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...