Ana Sayfa SAĞLIK Bu Gıdaları Tüketerek Kaygı ile Baş Etmek Mümkün

Bu Gıdaları Tüketerek Kaygı ile Baş Etmek Mümkün

İç sıkıntısı, huzursuzluk ve sürekli olarak kötü bir şey olacak mı endişesi içinde olma hali olarak tanımlayabileceğimiz kaygı, günümüz insanının en önemli dertlerinin başında geliyor. Sağlıklı bir diyet de kaygıyla baş etmenin yollarından biri. Genel olarak dengeli beslenmenin, alkol ve kafein tüketimini mümkün olduğunca kısıtlamanın ve yeterli miktarda su içmenin kaygıyı hafiflettiği biliniyor.

Bunun yanı sıra bazı araştırmalar da kompleks karbonhidratların daha yavaş sindirildikleri için kan şekeri seviyesini daha dengeli tuttukları, bu nedenle de kendimizi daha sakin hissetmemize yardımcı olduklarını ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra öğün atlamak ise kan şekerinin aniden düşmesine sebep olarak altta yatan endişe düzeyinin artmasına yol açabiliyor. Kaygı şikayeti olanların aşağıdakileri dikkate alarak bir beslenme düzeni oluşturmaları öneriliyor:

Magnezyum Tüketimini Arttırın

Yeşil yapraklı sebzeler, badem, fıstık, ay ve kabak çekirdeği, tam tahıllı gıdalar gibi magnezyum açısından zengin gıdaları tüketmeye özen gösterin. Zira farelerle yapılan deneyler düşük miktarlarda magnezyum içeren bir beslenme şeklinin farelerde kaygı davranışlarını arttırdığını ortaya koymuş.

Daha Fazla Çinko Tüketin

Çinko da kaygı ile başa çıkmayı kolaylaştıran bir element. Çinkonun en çok bulunduğu besinlerin başında ise istiridye, kaju fıstığı, yumurta sarısı ve ciğer geliyor.

Balığı Sofranızdan Eksik Etmeyin

Omega-3’ün kaygıyı azalttığına yönelik bulgulara bakılırsa bu yağ asidinin fazlaca bulunduğu balıkları sık sık tüketmenin kaygı ile başa çıkmada önemli olduğu söylenebilir. Daha soğuk sularda yaşayan balıkların daha çok omega-3 içerdiğini de aklınızda bulundurun.

Probiyotiklerinizi Unutmayın

Yapılan bazı araştırmalar yararlı bakteriler içeren doğal probiyotik gıdaların kaygıyı azalttığını ortaya koyuyor. Doğal probiyotikler ise lahana turşusu, kefir, ayran, pastörize edilmemiş turşu içinde bolca bulunmaktadır. Probiyotiklerin sindirim açısından da oldukça sağlıklı olduğunu not etmekte fayda var.

Avokado Yaşam Biçiminiz Olsun

Avokado bilinen çok sayıda faydasının yanında içerdiği fazlaca B vitamini sayesinde serotonin ve dopamin gibi hormonların daha fazla salgılanmasına yardımcı oluyor. Bu hormonlar ise kendimizi sakin ve mutlu hissetmemizi sağlıyor. O nedenle stresle baş etmede avokado oldukça önemli bir besin maddesi.

Unutmamak gerekir ki yukarıdaki besinleri diyetinize eklemeniz kaygıyla baş etmenize yardımcı olacak, hatta gözle görülür bir fark yaratacaktır. Ancak yine de ciddi kaygı bozukluğu yaşamanız durumunda bu konuda uzmanlaşmış bir terapistle görüşmeniz faydalı olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlayan Karışım

Yaraların hızla iyileşmesini sağlayan karışım. Bir yaralanma veya ameliyat sonrasında bölgenin hızla iyileşmesini sağlamak...

Çiğ Sarımsak Çiğnemenin Faydaları

Hem keskin lezzeti hem de ilaç olarak yüzyıllarca kullanılan bir bitki olan sarımsağı çiğnemeniz...

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler. Sağlığı geliştiren temel bitkiler arasında mutfak otları, tonik bitkiler...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlayan Karışım

Yaraların hızla iyileşmesini sağlayan karışım. Bir yaralanma veya ameliyat sonrasında bölgenin hızla iyileşmesini sağlamak için esansiyel yağlarla bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu karışım sayesinde yaralarını...

Kağıt Torba İçinde Mısır Nasıl patlatılır?

Kağıt Torba İçinde Mısır Nasıl patlatılır? Evinde mısır patlatmayan Türk ailesi yoktur. Mısır patlatmanın farklı yöntemleri var bu yöntemlerin tümü evlerde uygulanıyor. Şimdi size...

Kuru Eller İçin El Balsamı

Kuru Eller İçin El Balsamı. Soğuk kış aylarında elleriniz kuruyor olabilir veya sık sık el yıkamanız sebebiyle ellerinizi bir türlü yumuşatamıyorsanız kalın ve kremsi...

Dökülen Farklı Yapıştırıcıları Çıkarmanın Yöntemleri

Dökülen yapıştırıcıyı giysilerden veya halılardan çıkarmak zor, ancak imkansız değil! Bu yazıda okul tutkalı, sıcak tutkal ve hatta süper tutkalın kumaş ve halıdan nasıl...