Ana Sayfa HAYAT Mini Fırın Seçmenin İncelikleri ve Piyasadaki En İyi 5 Mini Fırın

Mini Fırın Seçmenin İncelikleri ve Piyasadaki En İyi 5 Mini Fırın

Günümüzün aktif ve hızlı şehir hayatı, bizi giderek küçülen evlerde yaşamaya mecbur kılıyor. Ankastre mutfaklardaki fırınların giderek daha küçük tasarlanması da bundan kaynaklanıyor. Elektrik fiyatlarının yükselmesi, küçülen evlerde koku problemi, kalabalık ailelerde ikinci bir fırına ihtiyaç duyulabilmesi gibi nedenler de mini fırın arayışlarının başlangıç noktası olabiliyor.

Daha önce de size çeşitli elektrikli aletlerle ilgili satın alma ipuçları vermiştik. Bu tür konularda piyasanın anlık durumuna bağlı kalmak yerine, her zaman kullanabileceğiniz ve kendinize uyarlayabileceğiniz önerilerde bulunmaya çalışıyoruz.

Ancak başlamadan önce, “mini fırın” tanımını iyi yapmamız gerekiyor: Teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte üreticiler mini fırın işlevi görebilecek, ancak farklı teknikler kullanan birçok cihaz ürettiler. Cam kap içinde turbo pişiriciler, pasta tezgahı gibi döne döne pişiren kebapmatikler, üst düzey ihtiyaçlara hitap eden yarı-profesyonel buharlı ve basınçlı pişirme sistemleri konumuzun dışında kalıyor. Mikrodalga fırınlar ise apayrı bir bahsin konusu.

Mini Fırın Almadan Önce, İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Piyasada birçok farklı ihtiyaca hitap eden mini fırınlar mevcut. Dolayısıyla çarşıya gidip “en iyisini alıp geleyim” demek yerine önce kendi durumunuzu tespit etmeniz gerekiyor. Fırını koyacağınız yer neresi? Fırını çalıştıracağınız zaman başka bir yere mi taşıyacaksınız, yoksa yeri sabit mi olacak? Ana yemekleri pişirebileceğiniz maharetli bir fırına mı ihtiyaç duyuyorsunuz? İhtiyaçlarınızı tam olarak belirlemeniz, alışverişinizi kolaylaştıracaktır.

Temel Mini Fırın Özellikleri

Mini fırın almak için çevrenize danıştığınızda veya internetteki yorumlara baktığınızda, kafanız iyice karışacaktır. Çünkü bazı kullanıcılar mini fırınlarının büyük fırınlardan hiç aşağı kalmadığını savunurken, bazıları da hiçbir işe yaramadıklarını söyleyebilir. Aslında bu durum, ihtiyaç duyulan özelliklerin karşılanıp karşılanamaması ile ilgilidir. Bu nedenle gelin temel mini fırın özelliklerini derinlemesine inceleyelim:

  • Yalıtım: Bir mini fırının en önemli özelliği yalıtım kalitesidir. Fırınınızın elektrik tüketimini de, yiyeceklerin eşit pişmesini de, ayarladığınız sıcaklığın gerçekleşmesini de yalıtım kalitesi belirler. Ayrıca yaz günlerinde mutfağınızın iyice bunaltıcı olmasını istemiyorsanız veya fırınınızı balkona koyarak soğuk kış günlerinde bile balık keyfi yapabilmeyi istiyorsanız, fırınınızın iyi bir yalıtımı olması şart.
  • Kapak: Yalıtımdan sonra gelen konu ise, kapak kalitesidir. Birçok mini fırının iyi bir gövde yalıtımı olsa da kapak kaliteleri verimli çalışmalarını engelleyebiliyor. Ayrıca kapağın iyi bir iç görünüm sunması da önemli. Çift camlı kapakların ise ya contalı olmaları ya da araya dökülebilecek malzemelerin temizlenebilmesi çok önemli. Unutmayın ki en iyi yalıtımlı fırında dahi kapağı açtığınız anda iç ısı hızla düşecektir.
  • Pişirme Opsiyonları: Fırının küçük olmasına aldanmayın, turbo önemlidir. Turbo ile içeride oluşan hava akımı sıcaklığın tüm yüzeylere işlemesini kolaylaştırır. Piliç çevirebilme özelliği de biraz “meraklısına” olsa da işinize yarayabilir. Büyük üreticilerin ürünlerinde yer almayan “tepsi döndürme” özelliği ise börek sever annelerimizin ilgilerini cezbetse de, iyi bir turbo fırında bu özelliğe ihtiyaç yoktur.
  • Ergonomi: Fırının iyi bir iç aydınlatmasının olması, kapağı açmanıza gerek bırakmayacaktır. Pop-up tabir edilen gizlenebilir düğmeler, temizliği kolaylaştırırlar. Emaye iç kaplama da aynı şekilde kolay bir temizlik yapmanızı sağlar. Fırınınızın boyutları ve ağırlığı da ergonomi açısından önemlidir.

Gelin şimdi piyasadaki beş mini fırını yakından tanıyalım:

 

Arçelik MF44

      arcelik-mf44 

Turbosu sahici turbo, kapağı çıkarılabilir, gövdesi fiyakalı bu fırın ile siz de sağda solda “koca fırına ne gerek var yahu, küçüğü de aynı işi görüyor işte” diye konuşabilirsiniz. Boyutları “bir tık” büyük olsa da, Arçelik MF44 birçok konuda işinizi rahatlıkla görecektir. Inox malzemesi ile hanımların gönlündeki ankastre mutfak sevdasına da göz kırpan MF44, 44 litrelik iç hacmi ve 318 TL’lik fiyatıyla “üzerine biraz daha koyup büyük fırın mı alsaydık?” dedirtebilir.

Simfer Albeni M4207

 simfer-albani

Yuvarlak tepsi, geleneklerden kopmak istemeyenlerin gözdesi. Turbo fonksiyonu da mevcut. M4207’nin iç aydınlatması da, kapağı da başarılı. Pop-up düğmeler ilginizi çekebilir ancak kullanım esnasında içe gömülemediklerini hatırlatalım. 42 litrelik iç hacmiyle M4207 de biraz “midi” sınıfına yakın ama 269 TL’lik fiyatıyla yine tam bir “sınıfının ürünü”.

 

Arzum AR253 Cookart

arzum-ar253

AR253 cookart, 35 litre iç hacme sahip. 2 adet 800 watt’lık ısıtıcısı bulunan modelin ısıtıcıları ayrı ayrı kontrol edilebiliyor. İç aydınlatması da mevcut olan bu model, yer sıkıntısı yaşayanlar için bir çözüm olabilir. Ancak ürünün ayakları her zaman tam oturmayabiliyor. Üründe turbo fan özelliği de mevcut. Bu fanın kapalı tutulmasını önermiyoruz çünkü fansız pişirme yapanlar eşit pişmeme probleminden biraz şikâyetçiler. 164 TL’lik fiyatı ve 13,5 kg ağırlığı ile AR253 Cookart, “bir mini fırın alsak da evi kokutmadan balkonda balık pişirsek” diyenlere tavsiye edebileceğimiz bir model.

Luxell LX3675 Usta Börekçi

 luxell-LX3675-borekci

İşte mini fırın iş görür mü görmez mi tartışmalarının baş müsebbibi: Börekçi. Luxell’in agresif reklam kampanyalarının meyvesini verdiğini görmememiz imkansız. Ancak maalesef Börekçi’yi aynı agresiflikle öneremiyoruz. Kapağın ısı sızdırması en önemli problem. Turbo fan ve iç aydınlatma mevcut. İç hacim ise 40 lt. Mini fırınlar yazısı yazıp, Börekçi’den bahsetmemek olmazdı tabii ki. Ancak bu ürünle şahane börekler yapanlar, gerçekten usta birer börekçi olabilirler. Yine de yuvarlak tepsi kullanılabilmesi ve elma temalı şirin tasarımı ile LX3675 geniş pazar payı bulabiliyor. Ürünün fiyatı ise 179 TL.

Kumtel KF3125

kumtel-KF3125

Turbo önemli değil, yeter ki minik bir fırın olsun diyorsanız, KF3125 işinizi görecektir. 32 litre iç hacmi ve 99 TL fiyatıyla öğrenci evlerinin ve dar mutfakların iş bitiricisi olmaya aday bir model olan KF3125, alt-üst ısı dengesini iyi gözetirseniz gayet başarılı biçimde kek ve börek pişirebiliyor. Sabah kahvaltılarında ekmek kızartma, gece gece acıkınca kilo aldıran kalın sandviçler yapma gibi işlerde de kullanabileceğiniz KF3125 gerçek anlamda bir mini fırın.

Bonus: Davul Fırın CVS DN249 Pişirgeç

Davul-firin-CVS-DN249

 Tatava yapma, pişir geç diyenlere önerdiğimiz CVS DN249, annelerimizin vazgeçemediği davul fırın ekolünü yaşatıyor. Termostatsız oluşu annelerimizin ne kadar usta olduklarını anlatıyor. 66 TL’lik fiyatıyla dikkat çeken bu ürünün haricinde piyasada birçok davul fırın bulunuyor. Eğer fırının dilinden iyice anlayıp her an böreklerinizin yanıp yanmadığını takip edemeyecekseniz termostatlı modellere yönelebilirsiniz. Yine de davul fırının artık biraz da mutfak miti olduğunu, yalıtımı oldukça kötü olan bu fırınların verimsiz çalıştıklarını hatırlatalım. Size lezzetli gelen şey aslında babaannenizin yaptığı börek veya annenizin yaptığı mis gibi kekti. Merak etmeyin, biz de annelerimizin yaptığı mozaik kekin lezzetini Issız Adam’ın havuçlu tarçınlısında bile bulamıyoruz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız....

Bitki Küfü Nasıl Giderilir?

Bitki küfü, genellikle ıslak ve soğuk günlerden sonra hava ısındığında ortaya çıkar. Yaprak yüzeylerinde...

Elma Kabukları İçin 5 Alternatif Kullanımı

Elmayı soyulduktan sonra elma kabuklarını çöpe mi atıyorsunuz? Elma kabuklarını çöpe atmayın, evde başka...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,835BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...