Ana SayfaSAĞLIKSağlık Dolu Besin: Ceviz

Sağlık Dolu Besin: Ceviz

Mucize Meyve Ceviz!.

Ceviz vitamin ve içindeki mineraller açısından en önemli besinlerden biridir. Kendi kategorisindeki kabuklu kuru yemişler içinde ceviz çok seçkin bir konuma sahiptir. Cevizin sağlığa bedene sağladığı, içerdiği komplikasyonları ve yararları da anlatılmayacak kadar çoktur. Ceviz; kategorisinde bulunan fıstık, badem, fındık gibi kuruyemişler içinde en fazla yağa sahip olan yemişlerden biridir. Bir ceviz tanesi 4’te 3 oranda yağ bulunmaktadır. Bu yağ oranı tamamen doymamış yağ asitlerinden oluşur. 50 gram cevizde 7,5 gram protein bulunmaktadır. İçindeki şeker miktarı çok düşük olup 1,5 gram kadardır. Kısaca ceviz çeşitli besinlerle dolu olan enerji depolarından biridir.100 gram ceviz yaklaşık 650 kalori ihtiva etmektedir. Bu kalori bir insanın günlük kalori ihtiyacının 3’te 1’ini karşılayacak düzeyde olmaktadır.

Kalbi koruyor, kansere iyi geliyor

Kabızlık sorunu olanlar için en etkili şifa kaynağı cevizdir. İçindeki biyolojik yapısıyla bol miktarda lif içeren meyvelerden biridir. Bağırsak fonksiyonlarını hareketlendirerek rahatlatan özelliğe sahiptir. İçinde Omega3 yağı ve asitlerini ihtiva eder. Alfalionik (ALA) asit en çok cevizde bulunur. ALA aynı zamanda vücuttaki kolesterol seviyesini düzenleyerek düşürür, kalp hastalığı riskini önlemede koruyucu maddelerden biridir. Ceviz içinde B1, B6 gibi önemli vitaminler ve folik asit muhteva eder. Cevizdeki Gama-Tekoferol maddesi bütün E vitaminlerini içeren maddeleri ve molekülleri içermektedir. Bu maddelerin kalbi koruyucu, bazı kanser türlerini önlediği tıbben tespit edilmiştir. Mineraller açısından ceviz çok zengin bir besindir. 100 gram cevizde günlük ihtiyacımızın iki katını karşılayacak derecede manganez ve bakır bulunmaktadır. Aynı gramajda olan cevizde 3 mg demirin oluşu sayesinde vücuttaki kan üretiminde önemli bir rolü yerine getirmektedir.

Zengin bir mineral kaynağı

Cevizin diğer kuru yemişlere oranla daha iyi bir mineral kaynağı olmasının sebebi içindeki fitik asidinin oldukça düşük olmasıdır. Fitik asit tahıl ve yağlı tohumlarda bulunan, fosfor içeren bir maddedir. Zararsız olduğundan vücutta sindirilmeden kolaylıkla atılır. Cevizdeki fitik asit oranı fıstık, badem, fındık gibi kuruyemişlere nazaran yarının altı bir düzeydedir. Cevizin zayıflatıcı olduğu son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda bilim adamları tarafından ispatlanmıştır. Zayıflatıcı özelliğinin yanında ceviz ve diğer kuruyemişlerin iyice çiğnenmesi halinde yoğun tatları sebebiyle doyurucu gıdalar sınıfına girdiği açıkça ifade edilmektedir. Bu besinlerdeki yağlar tam olarak sindirilemiyor ve vücuttan atılıyor. Kalori değerleri gösterilenlerden çok alt seviyelerdedir. Ayrıca bu türde bulunan kuruyemişler ve özellikle cevizin insan metabolizmasını hızlandırdığı vücut ısısını yükselten özelliği bilinenler arasında yer almaktadır. Ceviz tüketimi kalp riskini azaltarak kötü kolesterol (LDL) oranını düşüren değerli bir meyve olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda içindeki antioksidan özelliklere sahip miktar olarak en fazla cevizde bulunmaktadır. Ceviz beynimize dinamizm yaratan onu kuvvetlendiren bir yiyecek olmasıyla da tanınıyor.

Ceviz E Vitamini,  Omega yağ asitleri etkisiyle cildi besleyen bir besindir. Saçları ve tırnakları güçlendirir. Saçların uzamasını ve dolgun olmasını sağlar, cilde parlaklık canlılık verir. Cevizin içerisindeki melatonin bulunması  uyku düzenleyen, uykusuzluğa iyi gelen önemli bir hormon olmasıyla dikkat çekmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler